Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Droga do beatyfikacji

Pomimo pandemii, 12. dnia każdego miesiąca sprawowana jest Msza św. o beatyfikację czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa, zwanej Matką Zagłębia.

Niedziela sosnowiecka 2/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Sosnowiec

matka Kierocińska

Archiwum Zgromadzenia

Sarkofag sł. Bożej Matki Teresy od św. Józefa w domu sióstr w Sosnowcu

Sarkofag sł. Bożej Matki Teresy od św. Józefa w domu sióstr w Sosnowcu

Matka Teresa od św. Józefa Janina Kierocińska to godna naśladowania postać. Jako współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus na stałe wpisała się w krajobraz zagłębiowskiej ziemi i serca wiernych zamieszkujących diecezję sosnowiecką.

Rok 2021 obfituje w jubileusze i rocznice: cały Karmel świętuje 100-lecie swego istnienia, 14 czerwca obchodzić będziemy 136. rocznicę urodzin Matki Teresy od św. Józefa, 12 lipca – 75. rocznicę jej śmierci, 3 października – 87. rocznicę złożenia przez nią profesji wieczystej (ślubów wieczystych). Wydarzenia te, wpisane w historię Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i wiernych, są doskonałą okazją do przypomnienia jej osoby, i – jak mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Sosnowcu w 1999 r. – zachętą, by realizować program uwrażliwienia na drugiego człowieka, który „jest zawsze aktualny”.

Reklama

Ze wspomnień dotyczących życia Matki Teresy od św. Józefa Janiny Kierocińskiej warto przywołać fragment świadectwa s. Cecylii Czerwińskiej: „Wzruszające były oznaki czci społeczeństwa sosnowieckiego dla tej cichej zakonnicy. Matka Teresa była bowiem nie tylko matką dla swych duchowych córek, ale matką całego niemal miasta, i stąd tyle czci, miłości i żalu po jej śmierci. Pogrzeb był prawdziwą manifestacją religijną”. Jaką osobą była Matka Teresa od św. Józefa? Świadczą o tym m.in. liczne świadectwa, wystawa w Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu oraz publikacje i prowadzone prezentacje.

Możemy wciąż prosić Boga o cud za jej przyczyną potrzebny do oficjalnego ogłoszenia jej błogosławioną Kościoła katolickiego. Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, których dom macierzysty znajduje się w Sosnowcu, zwracają się do wszystkich z prośbą o dar modlitwy i zgłaszanie doznanych łask na adres: Wicepostulacja i Archiwum Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, ul. M. Teresy Kierocińskiej 25, 41-209 Sosnowiec (osoba odpowiedzialna: s. Bogdana Batog).

W dzisiejszych czasach, także niełatwych, możemy się uczyć od Matki Teresy Kierocińskiej zawierzenia Bogu. Ona nigdy nie załamywała rąk. Była twórcza i starała się zaradzić niedoli innych, osób potrzebujących i opuszczonych, najsłabszych. Była także niezwykle odważna i mężna. Jako Matka Zagłębia ma także i dzisiaj do spełnienia swoją misję. Może się wstawiać za nami do Boga i dodawać nam odwagi do większej aktywności i zapominania o sobie na rzecz naszych bliźnich – stwierdzają siostry Karmelitanki.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owoc wdzięczności

Ukazała się nowa książka o sł. Bożej Teresie od św. Józefa – Janinie Kierocińskiej pt. Dziękujemy, Nasza Matko.

W 75. rocznicę śmierci czcigodnej sługi Bożej Teresy od św. Józefa – Janiny Kierocińskiej i w 100. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus ukazała się na rynku wydawniczym nowa pozycja pt. Dziękujemy, Nasza Matko. Jest to zbiór utworów poetyckich i muzycznych inspirowanych życiem współzałożycielki zgromadzenia.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję