Reklama

Niedziela Świdnicka

Wrócić do fundamentów

O potrzebie szerokiego zaangażowania mediów w konsekwentne kształtowanie zdrowego światopoglądu mówił bp Marek Mendyk w 1. niedzielę po Bożym Narodzeniu.

Niedziela świdnicka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Ks. Mirosław Benedyk

Małgorzata i Zenon ze Świdnicy w tym roku świętowali 40. rocznicę ślubu. Tego dnia odnowili swoją przysięgę małżeńską

Małgorzata i Zenon ze Świdnicy w tym roku świętowali 40. rocznicę ślubu. Tego dnia odnowili swoją przysięgę małżeńską

Świąteczna Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji w niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu zgromadziła w katedrze świdnickiej w dużej mierze małżeństwa i osoby zaangażowane w diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

Przykład Abrahama i Józefa

Biskup Mendyk podjął rozważania nad słowem Bożym i przedstawił obraz dwóch rodzin: Sary i Abrahama oraz Maryi i Józefa, które otrzymały od Boga obietnice. Abraham, że będzie ojcem wielu narodów, a Józef, że jego żona porodzi Syna Bożego. Obie rodziny musiały się borykać z wielkimi trudnościami. Biskup podkreślił, że Abraham i Józef, mimo iż w trudnościach obydwaj kombinowali po ludzku, bardzo szybko przestawili się na inny tor, ponieważ zaufali Bogu, a swoją wiarę karmili modlitwą. W ten sposób hierarcha zachęcił rodziny do ufnego otwarcia swoich serc na Boga w trudne dni, które już są.

Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty.

Podziel się cytatem

Zdrowy światopogląd

Reklama

– Mamy oczy szeroko otwarte, widzimy, co się dzieje. Wcześniej nie udało się marksistom przejąć władzy przy pomocy wojska, czy później milicji. Nie udało się im zawładnąć Zachodem, więc realizują to teraz za pośrednictwem kultury – stwierdził ordynariusz i dodał, że w założeniach programowych ten dział, który jest określany jako „świeckie państwo”, został rozpisany bardzo szczegółowo, a jego ważnym elementem jest akcja zniszczenia w przestrzeni publicznej autorytetu Jana Pawła II, propagandowe niszczenie autorytetu Kościoła, atakowanie kapłanów, zachęcanie i instruowanie wiernych do złożenia aktu apostazji.

Biskup zaapelował do mediów, które w dzisiejszych czasach mają ogromny wpływ na postawy młodego pokolenia. – Potrzeba szerokiego zaangażowania mediów, które będą konsekwentnie kształtować zdrowy światopogląd, który będzie służył rozwojowi człowieka i całego społeczeństwa. Trzeba wrócić do fundamentów. Trzeba uczyć rozróżniania dobra od zła, rozpoznawania prawdy od kłamstwa, piękna od brzydoty, harmonii, rytmu i stosowności od kiczu i wulgarności. Kto przeklina ma przeklęte życie. Nie wolno tego robić – przestrzegł bp Mendyk.

Podczas Mszy św. wiele par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie, aby jeszcze piękniej i doskonalej móc wypełniać swoje śluby miłości, jedności, uczciwości i trwania aż do śmierci.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Świętej Rodziny

W sanktuarium św. Józefa na Szydłówku na wtorkowej modlitwie spotykają się czciciele Świętej Rodziny, a 27 grudnia jest tam prawdziwie rodzinnym świętem.

W obecności biskupa od kilkudziesięciu lat na specjalnej Mszy św. spotykają się małżonkowie świętujący okrągłe jubileusze. Ksiądz prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii zauważa popularność tego wydarzenia i jego wybitnie rodzinny wymiar. – Spotykają się wówczas na Mszy św. małżonkowie obchodzący jubileusze, od tych najmłodszych po starszych, liczących 30, 35, 40, nawet do 60 lat pożycia małżeńskiego. Takie 60-letnie piękne jubileusze miały już miejsce nie raz – tłumaczy ks. Iłczyk. Zdaniem duchownego piękne jest to, że małżonkom towarzyszą podczas uroczystości dzieci, wnuki i prawnuki i że spotkanie jest kontynuowane w domach rodzinnych. – Im małżonkowie są starsi stażem, tym bardziej pragną takiego rodzinnego wymiaru. Jest to też piękny przykład dla młodych małżeństw – dodaje ks. Iłczyk.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję