Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kolęda w czasie pandemii

O nowej formie wizyty duszpasterskiej w czasie pandemii mówi ks. Krzysztof Kalamaszek, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.

Natalia Janowiec: Sytuacja związana z pandemią zmienia nasze dotychczasowe życie i przyzwyczajenia. W tym roku również tradycyjna kolęda wygląda inaczej niż zwykle.

Ks. Krzysztof Kalamaszek: Przyzwyczailiśmy się do wielu rzeczy w Kościele. Przyzwyczajenie jednak powoduje to, że człowiek przestaje nad daną rzeczą lub sytuacją rozmyślać, a nawet głębiej ją przeżywać. Naturalną konsekwencją wtedy jest, że to co ma być żywe, staje się martwe – bo tak zawsze było. Pan Bóg w całej historii zbawienia pokazuje, że gdy człowiek do czegoś się przywiązuje i przyzwyczaja, to wtedy dokonuje zmian. Nie czyni tego na złość człowiekowi, wręcz przeciwnie. Bóg chce, by człowiek się rozwijał, a w konsekwencji przybliżał do Niego i poznając prawdę, często zakrytą pod naleciałością przyzwyczajeń, doszedł do tego, że wszystko co Bóg mu proponuje, to czyni z miłości do człowieka i chce uratować jego duszę. Dlatego w tym duchu należy odczytywać też i obecną sytuację związaną z kolędą. Nikt nie twierdzi, że już nigdy wizyta duszpasterska nie odbędzie się według tradycyjnej formy, ale tegoroczny czas kolędowy jednak jest dla nas czasem refleksji nad jej głębszym sensem. Bo w końcu może w tym roku odczują wierni brak kapłana w swoim domu i Bożego błogosławieństwa przekazywanego przez niego. Czasami więc musi czegoś zabraknąć, by poznać tego wartość.

Biskup rzeszowski Jan Wątroba zalecił organizowanie nabożeństw w kościołach dla małej grupy parafian, np. z poszczególnych ulic lub mniejszych miejscowości. Jak dobrze przygotować się do przeżycia tegorocznej kolędy?

Trzeba mieć otwarte serce i dużo pokory. Tak w skrócie można odpowiedzieć na to pytanie. Dodam, że w wyznaczonym przez duszpasterzy dniu, należy zorganizować sobie czas i postarać się przybyć do kościoła na wspólną liturgię i następujące po niej spotkanie, według zaleceń wcześniej podanych podczas ogłoszeń parafialnych.

Jak będzie wyglądało spotkanie duszpasterza z wiernymi w kościele?

Na takie wspólne spotkanie w wyznaczonej części parafii składa się: Eucharystia, która to może być jako dodatkowa Msza św. w ciągu dnia. Podczas niej ma być wygłoszona okolicznościowa homilia, poświęcona woda do pokropienia domu oraz odmówiona modlitwa błogosławieństwa nad resztą domowników i chorymi, którzy pozostali w domach. Po Mszy św. powinno odbyć się wspólne kolędowanie oraz rozmowa duszpasterska. Rozdane też powinny być broszury, w których znajduje się tekst modlitw do liturgii rodzinnej, która powinna być odprawiona wspólnie z resztą rodziny w domu.

Według zaleceń po Mszy św. należy dokonać celebracji liturgii rodzinnej. Jaki jest jej cel i w jaki sposób należy ją przeprowadzić?

Celem liturgii rodzinnej jest umożliwienie wszystkim domownikom przyjęcia błogosławieństwa Bożego i uświadomienie sobie obecności Boga w codziennym życiu i miejscu zamieszkania. W broszurce jest wyraźnie ukazana forma tej modlitwy. Składa się na nią zapalenie świecy, odśpiewanie kolędy, wezwania pokutne, po których należy odczytać Ewangelię opisującą spotkanie Jezusa z Zacheuszem (Łk 19, 1-10). Po niej powinna nastąpić krótka modlitwa wiernych, po której wszyscy powinni ucałować krzyż postawiony na stole, obok świecy i wody święconej. Po tym powinno odmówić się tekst modlitwy błogosławieństwa domowników i domu. Następnie można pokropić wszystkie pomieszczenia. Na koniec odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz” i czynimy znak krzyża. Dołączone są też teksty błogosławieństwa małżonków oraz dzieci.

2021-01-12 18:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gnieźnieńska: modlitwa w kościele zamiast odwiedzin kolędowych

[ TEMATY ]

kolęda

kolęda 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Narzucony z góry termin „kolędy” trudno wpisać w grafik zajęć całej rodziny

Narzucony z góry termin „kolędy” trudno wpisać w grafik zajęć całej rodziny

Decyzją abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski w archidiecezji gnieźnieńskiej tradycyjne odwiedziny kolędowe odbędą się w zmienionej formie. Zamiast wizyt w domach księża zaproszą wiernych do kościoła.

Pandemia wymusiła zmiany także w tej z dawna zakorzenionej w Polsce tradycji. Biskupi co prawda nie wydali ogólnopolskich wytycznych i decyzję w sprawie wizyty duszpasterskiej pozostawili ordynariuszom poszczególnych diecezji, wiadomo jednak, że w formule dotąd praktykowanej kolęda się nie odbędzie.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję