Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biskup od wiary

Czas pandemii uniemożliwia radosne świętowanie nie tylko wielkich uroczystości, ale też naszych prywatnych świąt, takich jak imieniny czy urodziny. 19 stycznia imieniny obchodził bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Bp Mariusz Leszczyński

Ks. Krzysztof Hawro

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Bp Mariusz Leszczyński towarzyszy ludziom młodym

Niestety, tym razem wierni nie mogli udać się do bp. Mariusza, by złożyć mu najserdeczniejsze życzenia. W zamian za to wielu oferowało swoją pamięć i modlitwę. Imieniny to najlepszy czas, by zastanowić się, kim był święty patron i na ile wspiera on w naszych poczynaniach.

Z nauczania

Bp Mariusz Leszczyński wielokrotnie w swych homiliach zaznaczał, że wiara w Boga i nasze świadczenie o Nim, może dodać innym odwagi, a nawet pokoju serca.

– Może jesteśmy zalęknieni, jak i pasterze, ale jest to lęk przeniknięty wiarą. Swoją obecnością w tej świątyni mówicie zalęknionym ludziom: „Nie bójcie się. Przyszedł Zbawiciel” – powiedział podczas Pasterki w konkatedrze w Lubaczowie.

Wiara wielokrotnie wystawiona jest na próbę i trudne doświadczenia. Często odczuwają to kapłani i osoby zakonne, którzy muszą być przygotowani, zarówno na słowa wsparcia, jak i ataku.

– Sutanna przypomina ludziom wierzącym o wartościach religijnych. Dla adwersarzy Boga i Kościoła jest znakiem sprzeciwu, budzi złość, a nawet nienawiść, czego dziś jesteśmy świadkami. Idąc ulicą możemy usłyszeć słowa pochwały, ale i słowa wulgarne – zauważył w minionym roku podczas obłóczyn alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego.

Na pielgrzymim szlaku

Być świadkiem wiary nie jest łatwo także współczesnemu człowiekowi, który jednak nie traci sił, by głosić odważnie imię Chrystusa. Przejawem tego wielokrotnie są pielgrzymki, a na naszym terenie zamojsko-lubaczowska piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

– Pielgrzymka jest pięknym znakiem czasu. Jest świadectwem chrześcijańskim, że Kościół żyje, modli się. Razem z pielgrzymami, którzy wędrują, są także osoby, które pozostały w domach, miejscach pracy, szpitalach i łączą się duchem i sercem. Będzie to wypełniało ich życie rodzinne, społeczne a także zawodowe – powiedział podczas 38. pieszej pielgrzymki.

Reklama

Wiara jednak nie rodzi się nagle. Musi być kształtowana od najmłodszych lat.

Sutanna przypomina ludziom wierzącym o wartościach religijnych. Dla adwersarzy Boga i Kościoła jest znakiem sprzeciwu, budzi złość, a nawet nienawiść, czego dziś jesteśmy świadkami.

Podziel się cytatem

– Trzeba zachęcać młodzież do tworzenia historii na fundamencie, jakim jest wiara chrześcijańska. Wszystko zaczyna się od rodzinnego domu, pierwszej szkoły, katechezy, potem konkretne drogi wskazuje nam papież. Świat się zmienia i stawia przed nami nowe wyzwania. Młodzież, która ma z natury nastawienie na przyszłość, musi nawiązywać także do przeszłości. Niech będzie miłość do historii, mądre przeżywanie dziś i pełne nadziei myślenie o tym, co będzie jutro, na fundamencie chrześcijańskiej wiary – podkreślił w 2016 r., podsumowując Światowe Dni Młodzieży. Choć słowa te wypowiedziane były blisko 5 lat temu, to jak nigdy wcześniej, przybierają one na sile i stają się jeszcze bardziej aktualne.

Św. Mariusz męczennik strzegł wiary swoim życiem. Dziś bp Mariusz Leszczyński naucza o wierze, próbując podnieść nasze głowy w stronę nieba, byśmy potrafili odnajdywać sens każdego kroku. A kto jest twoim patronem?

2021-01-27 09:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętniono świętego pasterza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

rondo

Bp Mariusz Leszczyński

Adam Łazar

Poświęcenia ronda dokonał bp Mariusz Leszczyński

Poświęcenia ronda dokonał bp Mariusz Leszczyński

Znajdujące się na skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza, Jarosławskiej i Kustronia w Oleszycach rondo otrzymało nazwę: Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. W piątkowe popołudnie 16 października poświęcił je bp Mariusz Leszczyński.

Uchwałę Rady Miejskiej w Oleszycach z dnia 25 kwietnia 2019 r. o nadaniu nazwy rondu odczytał jej przewodniczący, Wiesław Osuch. Starosta lubaczowski Zenon Swatek pogratulował trafności wyboru imienia. Wybór patrona dla ronda nie był przypadkowy. Ten patronat podkreśla związki parafii ze św. Józefem Bilczewskim.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję