Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pamięć i historia

Było to 40 lat temu. 29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczęły się rolnicze protesty.

Niedziela rzeszowska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

protesty

Marian Majowicz

Po Mszy św. w katedrze w miejscach pamięci złożono kwiaty

Po Mszy św. w katedrze w miejscach pamięci złożono kwiaty

Kilka dni później do strajkujących dołączyli rolnicy z regionu rzeszowskiego, okupując Dom Kolejarza w Rzeszowie. Wkrótce do protestu dołączyli rolnicy prawie z całej Polski. Wśród ostatnich żyjących strajkujących jest Henryk Cząstka, który z rozrzewnieniem wspomina ten czas: – Jechało się zostawiając żonę, dzieci i gospodarstwo, by być razem z rolnikami i walczyć o wolność.

Z okazji rocznicy historycznych wydarzeń 21 lutego 2021 r. w rzeszowskiej katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. Organizatorem obchodów był NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Duszpasterstwo Rolników Diecezji Rzeszowskiej. Liturgii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Koncelebransami byli: abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej i bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski oraz kilkunastu kapłanów na czele z ks. Jerzym Uchmanem, duszpasterzem rolników diecezji rzeszowskiej. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych z Ewą Leniart, wojewodą podkarpackim, Władysławem Ortylem, marszałkiem województwa oraz Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród uczestników szczególne miejsce zajęli sygnatariusze porozumień i związkowcy.

Reklama

Homilię wygłosił abp Adam Szal. Hierarcha zwrócił uwagę na zjednoczenie rolników wokół jednej idei. – Wydarzyło się coś bardzo ważnego. Ludzie zaczęli się jednoczyć. Słowo „Solidarność”, o którym tak pięknie mówił Jan Paweł II, że jest to odpowiedzialność i dźwiganie brzemienia jeden drugiemu. Strajki były udziałem mieszkańców podkarpackich wiosek i rolników indywidualnych.

Protestujących rolników poparło 38 duchownych diecezji wraz z abp. Ignacym Tokarczukiem.

Podziel się cytatem

Warto wspomnieć, że powstanie rolników wspierało duchowieństwo diecezji przemyskiej. Trzydziestu ośmiu duchownych wraz z abp. Ignacym Tokarczukiem poparło tych, którzy protestowali. Według raportu jednego z funkcjonariuszy SB strajk rozleciałby się dawno, gdyby nie religia, Msze św., kazania oraz niechęć do przeszłości.

Metropolita przemyski zachęcił, aby „żyć duchem solidarności społecznej, wracać do katolickiej nauki społecznej, do podstawowych praw człowieka i społeczeństwa”.

Reklama

Okolicznościowe listy nadesłali prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Rocznicowe uroczystości podsumowała poseł Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Po Mszy św. złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą abp. Ignacego Tokarczuka oraz pod pomnikiem Jana Pawła II, a także pod tablicą poświęconą strajkom na ścianie budynku dawnego Domu Kolejarza przy placu Ofiar Getta.

Dla uczczenia 40. rocznicy strajków rolniczych została wykonana płaskorzeźba na drzwiach rzeszowskiej katedry.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos ma młodzież

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

życie poczęte

protesty

Adam Szewczyk

Młodzież w obronie życia, Szczecin, 2019

Młodzież w obronie życia, Szczecin, 2019

O wulgarnym zachowaniu protestujących, profanacjach i obronie życia z kilkorgiem uczniów szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i z Poznania rozmawia Adam Szewczyk.

Adam Szewczyk: Jak postrzegasz wyrażanie różnicy zdań przez profanację kościołów, Mszy św., nabożeństw, a także różnych miejsc pamięci, pomników, które są wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę?

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku na nauczaniu zdalnym

2022-01-25 18:56

[ TEMATY ]

Przemysław Czarnek

PAP

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję