Reklama

Kościół

Krakowski Opiekun

Rok św. Józefa jest dobrą okazją do przypomnienia miejsc kultu tego świętego, w których religia mocno splata się z historią Polski.

Niedziela Ogólnopolska 12/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok. św. Józefa

Archiwum Karmelitów Bosych

W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Rakowickiej w Krakowie znajduje się łaskami słynący wizerunek św. Józefa

W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Rakowickiej w Krakowie znajduje się łaskami słynący wizerunek św. Józefa

Obraz krakowski namalował ok. 1668 r. br. Łukasz od św. Karola, karmelita bosy w klasztorze Santa Maria della Scala w Rzymie. Ojciec Bartłomiej Józef Kucharski, także karmelita bosy, w okolicznościowej publikacji o sanktuarium św. Józefa, patrona miasta Krakowa, przypomina, że w drugiej połowie XVII i na początku XVIII wieku wojny, kataklizmy, zarazy dokonywały ogromnych zniszczeń i dziesiątkowały ludność w Polsce. „Szacuje się, że w latach 1702-10 Polska straciła jedną trzecią ludności. Sam zaś Kraków doświadczony został utratą dwóch trzecich swoich mieszkańców” – napisał o. Kucharski i dodał, że w tej sytuacji „oczy Krakowa, a zwłaszcza jego rajców, skierowały się ku obrazowi św. Józefa w kościele karmelitańskim”. W oficjalnym dokumencie z 1714 r. napisano: „Obawiając się ostatecznego głodu, postanowiliśmy obrać za patrona pryncypialnego Józefa św., będącego żywicielem Chrystusa i głównym ekonomem Kościoła, piastunem Anielskiego Chleba...”.

Patron nr 1

Stosowne pisma wysłano do Kongregacji Obrzędów w Rzymie, która po przebadaniu sprawy wydała w 1715 r. dekret zatwierdzający wybór św. Józefa na głównego patrona Krakowa. Jeszcze w tym samym roku bp Kazimierz Łubieński oddał miasto pod opiekę św. Józefa. Jak podkreśla autor wspomnianej publikacji, swoje zrobili karmelici bosi oraz Arcybractwo św. Józefa.

Były czasy, że o cudownym wizerunku św. Józefa w Krakowie zapomniano. Jego kult karmelici bosi zaczęli przywracać po 1932 r. Ponownie oddano Kraków i jego mieszkańców pod opiekę św. Józefa 19 marca

1981 r., co uczynił ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Czy to przypadek, że 40 lat później – 19 marca br. kolejny metropolita krakowski ogłosi kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny sanktuarium św. Józefa?

Informacja o ogłoszeniu przez papieża Franciszka Roku św. Józefa dotarła do krakowskiego klasztoru w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – Świętowaliśmy w naszym kościele uroczystość odpustową. Po Mszy św. usiedliśmy do kolacji, a kiedy dotarła do nas ta informacja, uświadomiłem sobie, że to dla nas czas łaski, w którym powinniśmy prosić pasterza diecezji o dar sanktuarium – opowiada o. Damian Sochacki, karmelita bosy, przeor klasztoru. Podkreśla: – Święty Józef pojawia się w historii Kościoła w szczególnych okolicznościach. Gdy ludziom przychodzi się zmierzyć z zarazą, wojnami, biedą, wtedy proszą oni ziemskiego ojca Pana Jezusa o wstawiennictwo i pomoc. Przeor uważa, że właśnie w takich czasach żyjemy – pandemia COVID-19 nas paraliżuje, dezorganizuje życie społeczne, a w nim także życie religijne, i coraz niekorzystniej wpływa na ludzi.

Reklama

Kult

Czciciele św. Józefa byli i nadal są w Krakowie, o czym mogą świadczyć m.in. środowe nabożeństwa w kościele przy Rakowickiej. Ojciec Damian informuje: – W tym dniu modlimy się przed cudownym obrazem św. Józefa, przed którym już ponad 300 lat temu modlili się krakowianie. Tak samo jak oni klękamy i prosimy św. Józefa o wsparcie w naszych ziemskich potrzebach. Co ciekawe, gdy otwieramy księgi intencji z minionych wieków, to się okazuje, że przychodzimy z podobnymi potrzebami: prosimy o zdrowie, o pokój w rodzinie, o dobrego męża/ dobrą żonę, o pracę. Rodzice coraz częściej proszą o dar wiary dla dzieci. Nowością są prośby o to, aby praca była godna, by nie zniewalała i przynosiła satysfakcję...

W sposób szczególny karmelici bosi pomagają pojednać się z Bogiem. – Tak odczytaliśmy naszą misję: aby prosić nie tylko o zdrowie ciała, ale i o zdrowie duszy – przyznaje o. Damian i dodaje: – Stąd dyżury w konfesjonale oraz otwarcie na kierownictwo duchowe. Zaznacza też, że św. Józef jest nauczycielem głębokiej wewnętrznej modlitwy. Wyjaśnia: – Możemy się od niego uczyć, jak przyjmować wolę Bożą, jak zgadzać się w ciszy z tym, co przygotował dla nas Ojciec w niebie.

Reklama

Pandemia nie przerwała środowych nabożeństw odprawianych od lat przed cudownym wizerunkiem. Przed zbliżającą się uroczystością św. Józefa w świątyni trwa wielka nowenna, ale czciciele Cieśli z Nazaretu przychodzą do otwartego kościoła o każdej porze dnia. Zapalają świeczkę przed ołtarzem św. Józefa, powierzają mu swoje potrzeby i wracają do codzienności. Gdy dopytuję, czy dziękują, ojciec przeor, uśmiechając się, stwierdza: – To jest tak jak w Ewangelii: z dziesięciu uzdrowionych jeden przychodzi podziękować. Oczywiście, niektórzy poruszeni tym, czego doświadczyli, przychodzą do nas, aby się podzielić. Zgłaszają też chęć zrobienia czegoś dla tej świątyni, w której zostali wysłuchani.

Mężczyźni

Ojciec przeor z zadowoleniem mówi, że coraz częściej przed cudownym obrazem św. Józefa klęczą mężczyźni. – Kult św. Józefa przyciąga mężczyzn, którzy są wrażliwi religijnie i się tego nie wstydzą – zauważa i dodaje: – Bywa tak, że w Mszy św. odprawianej w naszym kościele o 7.30, tradycyjnie poświęconej św. Józefowi, uczestniczą sami mężczyźni. Są w różnym wieku, przybywają z różnych stron Krakowa, modlą się, czuwają w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Patrząc na nich, dochodzimy do wniosku, że św. Józef staje się lekarstwem, patronem, który pomaga mężczyznom wrócić do Kościoła i odkryć siłę wiary. Ma w tym pomagać także reaktywowanie Arcybractwa św. Józefa. – Ponad 300 lat temu arcybractwo wiązało ze sobą mężczyzn różnych stanów: mieszczan, szlachtę, dworzan, ale też ludzi prostych i duchowieństwo – przypomina o. Damian. I dodaje, że łączyła ich idea upowszechniania kultu św. Józefa oraz naśladowanie go. Jednoczyła ich nie tylko modlitwa i formacja, ale też konkretna działalność o charakterze charytatywnym.

Ojciec Damian zwraca też uwagę na wyznanie św. Teresy od Jezusa, że św. Józef nie tylko był dla niej nauczycielem modlitwy, ale także pomagał w sprawach ekonomicznych. – To doświadczenie św. Teresy, która napisała, że wyprasza za wstawiennictwem św. Józefa to wszystko, o co prosi, a nawet więcej, jest mi bliskie – wyznaje o. Damian i podkreśla: – Jestem tutaj przeorem od kilku miesięcy i sam doświadczam bardzo mocno opieki św. Józefa. Mieszkamy w potężnych zabytkowych obiektach, które trudno utrzymać – czasem wydaje się to wręcz niemożliwe. Tymczasem, gdy przeglądam z miesiąca na miesiąc rachunki, dziwię się, w jaki niesamowity sposób Bóg troszczy się o nas i o wszystkich przybywających do naszego sanktuarium...

2021-03-16 11:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami św. Józefa

Niedziela rzeszowska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Józef

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Józef z... wiśnią (obraz w parafii garnizonowej w Rzeszowie)

Św. Józef z... wiśnią (obraz w parafii garnizonowej w Rzeszowie)

Z licznych obrazów, na których pojawia się św. Józef przedstawiamy tym razem obrazy z kościoła garnizonowego w Rzeszowie, Góry Ropczyckiej i Kołaczyc.

Wiemy, że obrazy religijne pełne są różnorodnych symboli. W sztuce włoskiego renesansu na obrazach Świętej Rodziny często widoczne były wiśnie. Te owoce były symbolem pasyjnym i eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowy ukraiński biskup: Bóg jest z nami, nie ma rzeczy niemożliwych

2022-09-25 12:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ukraińcy bardzo dziś potrzebują posługi duchowej. Dla wielu wojna jest czasem powrotu do wiary, oczekują pomocy na miarę tej trudnej sytuacji, a mogą ją znaleźć tylko w Bogu - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Maksym Ryabukha, nowo mianowany biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, obejmującego tereny, gdzie trwają zacięte walki.

Biskup nominat mówi, że Ukraińcy szukają dziś Boga na różne sposoby. Niektórzy robią to całkiem otwarcie, inni chcą porozmawiać, chcą zmienić swoje życie. A Kościół, jak zawsze w takich sytuacjach, stara się być blisko ludzi, poprzez obecność, modlitwę, dobre słowo, ale też czynem, przez akty miłosierdzia, towarzyszenie rannym czy rodzinom, które musiały opuścić swój dom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję