Reklama

Wiara

Patron tygodnia

Papież wygnaniec

„Pokładam nadzieję w Jego miłosierdziu, że nie będzie zwlekał i jak przyrzekł, położy kres mojemu losowi” – napisał w liście z wygnania papież św. Marcin I. Te słowa pokazują jego wiarę i odwagę. Kim był?

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. VIII

wikipedia.org

Św. Marcin I, papież i męczennik

Św. Marcin I, papież i męczennik

Wiemy, że urodził się w Todi, w regionie Umbria. Nie jest znana data jego narodzin. Od młodości przebywał w Rzymie i należał do grona kapłanów Kościoła rzymskiego. Wcześniej, wyświęcony na diakona, pełnił przez pewien czas funkcję apokryzariusza, czyli jakby nuncjusza papieskiego na dworze cesarza wschodniorzymskiego w Konstantynopolu. Po śmierci Teodora I został wybrany 5 lipca 649 r. na papieża i konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Po wyborze otrzymał święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Cesarz Konstanty II jednak nie uznawał go za prawowitego papieża.

Marcin bronił również czystości wiary. Jeszcze w 649 r. zwołał sobór do kościoła Zbawiciela na Lateranie. Podczas obrad zostali potępieni monoteleci, którzy utrzymywali, że Pan Jezus posiadał tylko jedną wolę – Bożą, a nie miał woli ludzkiej. Ponieważ sobór został zwołany bez pytania cesarza, Konstantyn II poczytał to jako osobisty atak papieża na jego autorytet i zareagował bardzo gwałtownie. W 653 r. Marcin został uwięziony przez cesarza Konstantyna II i przewieziony do Konstantynopola. Tam stanął przed sądem senatu. Sąd cesarski nakazał pozbawić papieża wszystkich święceń duchownych i funkcji. Został on skazany na śmierć i publicznie odarty z szat pontyfikalnych, zakuty w kajdany oraz poprowadzony przez miasto na miejsce kaźni. Za wstawiennictwem patriarchy Konstantynopola Pawła II karę śmierci zamieniono na dożywotnie zesłanie do Chersonezu na Krymie. Z powodu nieludzkich warunków, z biedy i udręczenia, papież zmarł 16 września 655 r. Do końca swoich dni dochował wierności Odkupicielowi, czego świadectwem są słowa z listu napisanego na wygnaniu: „O to marne moje ciało troszczył się będzie sam Pan tak, jak się Mu to spodoba, czy to w nieustannych utrapieniach, czy też w odrobinie wytchnienia. Pan bowiem jest blisko, o cóż zatem mam się troszczyć?”.

Św. Marcin I, papież i męczennik
Ur. w Todi, w Umbrii, Zm. 16 września 655 r. w Chersonezie (Krym)

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obostrzenia w 5 województwach utrzymane

2021-04-21 15:41

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

facebook.com/MZGOVPL

W woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane obostrzenia.

Niedzielski: w jedenastu województwach od poniedziałku powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3; otwarte także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

CZYTAJ DALEJ

25 kwietnia XV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Pod hasłem "Kierujmy się miłością na drodze" odbędzie się 25 kwietnia XV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Centralne uroczystości odbędą się w tym roku na Jasnej Górze – poinformował PAP w środę krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura.

Mszę św. w intencji wszystkich kierowców przy ołtarzu ojczyzny – przed obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze odprawi krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura, a homilię wygłosi dyrektor MIVA Polska Jerzy Kraśnicki. Liturgia z modlitwą za kierowców będzie transmitowana przez TVP1.

CZYTAJ DALEJ

W Chlebowie rozpoczynają się nabożeństwa do św. Rity

2021-04-22 11:39

[ TEMATY ]

św. Rita

Chlebowo

Karolina Krasowska

22 kwietnia w Chlebowie rozpoczynają się nabożeństwa do św. Rity

22 kwietnia w Chlebowie rozpoczynają się nabożeństwa do św. Rity

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie rozpoczynają się dzisiaj comiesięczne nabożeństwa ku czci św. Rity. To miejsce szczególne, gdzie wielu łask przez wstawiennictwo świętej od spraw beznadziejnych, dostępują wierni nie tylko z naszej diecezji, ale również spoza jej granic.

- Bardzo serdecznie zapraszam do Chlebowa, miejsca szczególnego kultu św. Rity, świętej od spraw bardzo trudnych i beznadziejnych. Ona zawsze na was czeka i wyprasza potrzebne łaski u naszego Ojca - mówi ks. Zbigniew Nidecki, proboszcz z Chlebowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję