Reklama

Niedziela Kielecka

Św. Józef z Ojcowa

Św. Józef Rzemieślnik patronuje uroczej Kaplicy na Wodzie w Ojcowie. Nazwa jest zasadna, bo tak w istocie, nad nurtem rzeki, ta ciekawa świątynia jest zbudowana.

Niedziela kielecka 17/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja

T.D.

Ojców – Kaplica św. Józefa na Wodzie

Ojców – Kaplica św. Józefa na Wodzie

Jesteśmy w przepięknie położnej – w Ojcowskim Parku Narodowym, parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Ojcowie-Grodzisku. 1 maja to ważny odpust. – W sposób uroczysty uczciliśmy św. Józefa 19 marca, staramy się także przeżywać każdego 19. dnia miesiąca Msze św. ku jego czci w Kaplicy na Wodzie – mówi proboszcz ks. Stanisław Langner. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Łukasz Duraj – wikariusz ze Smardzowic, koncentrowały się wokół osoby św. Józefa. Zarówno uroczystość odpustową 1 maja, jak i 19 marca poprzedziła Nowenna do św. Józefa.

– Charakterystyczną cechą pierwszomajowego odpustu jest święcenie samochodów w Ojcowie. Na św. Krzysztofa pojazdy święcimy natomiast w Grodzisku. Zastałem tę lokalną tradycję i ją szanuję – mówi proboszcz.

Reklama

Kaplica na Wodzie jest niewielka; w normalnych warunkach mieści ok. 60 osób, a w pandemicznych – ok. 10, ale posiada bardzo dobrą infrastrukturę zewnętrzną, z której wierni korzystają.

Ks. Langner zabiegał także o przywrócenie tytułu św. Józefa Rzemieślnika w miejsce Robotnika. Kaplica była konsekrowana w 1902 r. ale w dokumentach nie uwzględniono tytułu. Pierwotnie była mowa o „Rzemieślniku” (ks. M. Cygankiewicz, pierwszy rektor w liście do bp. J. Jaroszewicza pisze, że kaplica nie ma tytułu i prosi o św. Józefa Rzemieślnika z odpustem na 1 maja. Rektor wyjaśniał, że wybór odpowiada tutejszej ludności, która „zajmuje się chałupnictwem i wyrobem pamiątek z drewna”). W czasach PRL „Robotnik” jednak lepiej brzmiał, był poprawny politycznie. W każdym razie budowniczowie kaplicy to środowisko cieśli, nie robotników i tytuł jest jak najbardziej zasadny.

Św. Józef jest wyobrażony w ołtarzu bocznym ufundowanym w 1905 r. Ołtarz zachowuje charakterystyczny szwajcarsko-ojcowski, inspirowany zakopiańszczyzną, styl. Obraz przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Na antepedium, podobnie jak w przypadku pozostałych ołtarzy, namalowano roślinność typową dla okolicznych lasów i łąk.

Reklama

1 maja 2015 r. została poświęcona rzeźba św. Józefa, wykonana przez Antoniego Toborowicza, która jest procesyjnie noszona podczas uroczystości parafialnych.

Wyjątkowość obiektu sakralnego kaplicy wynika z zaadaptowania dawnych uzdrowiskowych łazienek, co wynikło z konieczności obejścia zakazów rosyjskich władz. Ojców pod koniec XIX wieku stawał się znanym uzdrowiskiem, nasilała się potrzeba organizacji duszpasterstwa dla kuracjuszy. Zdecydowano na przystosowanie do celów liturgicznych łazienek zdrojowych, co zasadniczo wpłynęło na architekturę obiektu, znajdujących się bezpośrednio nad nurtem Prądnika.

Parafia jest niewielka, liczy ok. 190 wiernych, w tym 80 osób to mieszkańcy ojcowskiego Domu Pomocy Społecznej.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas rozdała Tornistry Pełne Uśmiechów

Niedziela Ogólnopolska 37/2017, str. 56

[ TEMATY ]

Caritas

prezentacja

Małgorza Godzisz

Wolontariusze Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z min. Anną Zalewską

Wolontariusze Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z min. Anną Zalewską

Tak niewiele trzeba, by na twarzach dzieci zagościł choćby jeden uśmiech. O tym mógł się przekonać każdy, kto 27 sierpnia br. był obecny na Rynku Wielkim w Zamościu. Ten hetmański gród stał się miejscem finału akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”

Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelski Kurator Oświaty złożyli wizytę w Zamościu, by wspólnie wyprawić uczniów do szkół. Dzięki akcji „Tornister pełen uśmiechów” pomoce trafią do ponad 50 tys. dzieci z Polski, ale też z Ukrainy, Białorusi czy Litwy.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Tokio 2020 [NA ŻYWO]

2021-07-23 22:19

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

24.07.2021, 9:30

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję