Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Polichromia po latach starań

Pan Jezus i 12 Apostołów – to nowa polichromia w kościele św. Mikołaja w Targoszycach. Została namalowana w prezbiterium, na ścianach i suficie.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. V

[ TEMATY ]

polichromia

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Grzegorz Kaszak poświęca nową polichromię

Bp Grzegorz Kaszak poświęca nową polichromię

Nową polichromię poświęcił podczas uroczystej Eucharystii, w pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego, bp Grzegorz Kaszak. Polichromia ta ma przede wszystkim ewangelizować wiernych.

Reklama

– Kilka lat temu padła ze strony parafian propozycja, by wrócić do dawnej malatury kościoła. Pomysł wydawał się ciekawy, ale trzeba było lat, by został zrealizowany. Kiedy obejmowałem parafię, w lipcu 1989 r., malowidła były zniszczone, strop w rozsypce. Konserwator wydał wówczas zakaz jakichkolwiek zmian. Coś z tym jednak trzeba było zrobić. Pojechałem z przedstawicielami rady parafialnej do Krzeszowic, do artysty, który był autorem poprzedniej polichromii, i uzyskałem od niego zgodę na przemalowanie kościoła, bo malatura, jak się okazało, nie była wcale zabytkowa. Wtedy odnowiliśmy ubytki w ścianach i stropie i pomalowaliśmy kościół w jednym odcieniu. I tak regularnie, co 5 lat odnawiamy ściany naszej świątyni – wyjaśnia proboszcz parafii ks. kan. Janusz Rakoczy.

Podczas wizyty kolędowej w latach 2016-18 wierni dopytywali ks. Rakoczego, kiedy pojawi się nowa malatura kościoła. – Po konsultacjach z radą parafialną postanowiłem wyjść naprzeciw oczekiwaniom parafian i tchnąć nowego ducha w mury świątyni. Na początek zaproponowałem pomalowanie prezbiterium. Ale jak to bywa w świątyniach mających długą historię, trzeba było uzyskać zgodę konserwatora, o co z początku nie było wcale tak łatwo. Następnie, nie mogliśmy się porozumieć z wykonawcą, który narzucał nam namalowanie Pana Jezusa i Apostołów w stylów bizantyjskim. W końcu pandemia też wyhamowała nasz projekt. Koniec końców, w tym roku udało się go doprowadzić do finału – mówi proboszcz. Polichromia została wykonana bez żadnych dotacji czy środków zewnętrznych, tylko z ofiar wiernych. Kolejnym krokiem byłoby wykonanie polichromii we wnętrzu kościoła, ale to musi poczekać, bo są ważniejsze inwestycje: remont wieży i wymiana blachy na jej hełmie.

Najstarsza część kościoła w Targoszycach – prezbiterium – pochodzi już z średniowiecza, najprawdopodobniej w XIII wieku. W XVI wieku kościół uległ zniszczeniu. Targoszycką świątynię odbudowano w II połowie XVIII wieku, kiedy do starszego, murowanego prezbiterium dobudowano nową nawę i wieżę. Kościół jest orientowany. Od zachodu znajduje się szeroka kruchta z czworoboczną wieżą, zwieńczoną barokowym hełmem. Do nawy przylega wąskie prezbiterium, o prostym zamknięciu. Wnętrze zachowało charakter barokowy. Wyjątkiem jest gotycki, kamienny portal prowadzący do zakrystii. Najważniejszym elementem wyposażenia świątyni jest ołtarz główny, zawierający w zwieńczeniu scenę Przemienienia Pańskiego. W niszy ołtarzowej znajduje się wykonana z drewna lipowego, barokowa figura patrona parafii – św. Mikołaja. Antepedium przedstawia zaś męczeństwo św. Sebastiana. Na uwagę zasługują także ołtarze boczne. Prawy poświęcony jest Matce Bożej Bolesnej. Lewy ołtarz zdobią rzeźby św. Augustyna i św. Tomasza oraz obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywrócić blask świetności

Niedziela sandomierska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium

polichromia

Ks. Wojciech Kania

Sklepienie ukazuje niebiańskie Jeruzalem

Sklepienie ukazuje niebiańskie Jeruzalem

W sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach dobiegają końca prace konserwatorskie polichromii autorstwa Stanisława Stroińskiego, XVIII-wiecznego lwowskiego mistrza malarstwa.

Były one prowadzone od kilku lat, a ich inicjatorem był zmarły niedawno ks. Jan Jagodziński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii. Nad pracami konserwatorskimi czuwa Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, artystka malarka. Jak sama wspomina, myślała, że praca w bielińskiej świątyni będzie łatwym zadaniem. Wcześniejsza konserwacja odbyła się w latach 70. XX wieku i prowadzona była przez nauczycieli, pod okiem których konserwatorka udoskonalała swoje umiejętności, m.in. w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję