Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rok św. Józefa – Ojcowskim Sercem

Inaugurując cykl, który ukaże kult św. Józefa w naszej archidiecezji, warto choć w skrócie, pochylić się nad głębokim w swoim przesłaniu listem papieża Franciszka.

Patris Corde – Ojcowskim Sercem – tak Józef umiłował Jezusa”. Tym stwierdzeniem Ojciec Święty rozpoczyna list apostolski inaugurujący Rok poświęcony refleksji nad rolą, jaką w dziele odkupienia i zbawienia odegrał Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Wychowawca Syna Bożego.

Ojcostwo św. Józefa

Papież przypomina o tym, że mimo iż Ewangeliści niewiele mówią o św. Józefie „ale wystarczająco dużo, aby zrozumieć, jakim był ojcem oraz misję powierzoną mu przez Opatrzność”. Ojciec Święty zawarł opis ojcostwa św. Józefa w niezwykle brzmiących i zachęcających do medytacji siedmiu punktach: 1. Ojciec umiłowany; 2. Ojciec czuły; 3. Ojciec posłuszny; 4. Ojciec przyjmujący; 5. Ojciec z twórczą odwagą; 6. Ojciec – człowiek pracy; 7. Ojciec w cieniu. Każdy z tych podrozdziałów tchnie autentyzmem myśli teologicznej i osadzeniem postaci św. Józefa w realiach naszych czasów. Ojciec Święty zaznaczył, że św. Józef jednoznacznie wyraził swoje przybrane ojcostwo, „czyniąc ze swego życia ofiarę z siebie w miłości oddanej służbie Mesjaszowi”. W Nim „Jezus widział czułość Boga”, czułość, która „pozwala przyjąć naszą słabość”, ponieważ „to właśnie mimo naszej słabości i przez nią” realizuje się większość Bożych planów. Józef jest również ojcem w posłuszeństwie Bogu: przez swoje „fiat” wspomaga Maryję i Jezusa oraz uczy swojego przybranego Syna „wypełniania woli Ojca”. Wezwany przez Boga do służby misji Jezusa, „współuczestniczy w wielkiej tajemnicy Odkupienia i jest prawdziwie sługą zbawienia”. Mocno także podkreśla, że jest „ojcem w przyjmowaniu”, ponieważ „przyjmuje Maryję bez uprzednich warunków”, co jest ważnym gestem także dzisiaj – stwierdził Franciszek – „w tym świecie, w którym widoczna jest przemoc psychiczna, słowna i fizyczna wobec kobiet”. To co nas od zawsze fascynuje w Nim, to ukazana postawa w tym, kiedy ufając Panu, przyjmuje w swoim życiu nawet te wydarzenia, których nie rozumie, pozostawiając na boku swoje dociekania i godząc się z wolą Boga.

Zaufanie Opatrzności

Reklama

Patron Kościoła nigdy „nie szuka dróg na skróty”, ale staje wobec rzeczywistości „z otwartymi oczami, biorąc za nią osobistą odpowiedzialność”. Warto zaznaczyć, że papież podkreślił również „twórczą odwagę” św. Józefa, która ukazuje się w trudnościach i wydobywa z człowieka niespodziewane możliwości. „Cieśla z Nazaretu – napisał Franciszek – potrafi przekształcić problem w szansę, pokładając zawsze ufność w Opatrzności”. Każdy potrzebujący, biedny, cierpiący, umierający, obcy, uwięziony, chory, jest „dzieckiem”, nad którym czuwa św. Józef.

Niezwykle zaskakującym, ale dla nas wzruszającym, jest odniesienie do polskiego twórcy Jana Dobraczyńskiego, który w książce Cień Ojca, opisał ojcostwo Józefa w relacji do Jezusa jako „cień Ojca Niebieskiego na Ziemi”. „Nikt nie rodzi się ojcem, ale się nim staje, ponieważ podejmuje troskę o dziecko, biorąc na siebie odpowiedzialność za jego życie”.

Kim jest prawdziwy ojciec

Niestety, we współczesnym społeczeństwie „dzieci często wydają się osierocone przez ojców”, ojców zdolnych „wprowadzić dziecko w doświadczenie życia”, bez zatrzymywania go albo traktowania jako „własności”, ale czyniąc je „zdolnym do wyborów, do wolności i do odejścia”. Prawdziwym ojcem jest ten, kto „wyrzeka się pokusy życia życiem swoich dzieci” i szanuje ich wolność, ponieważ ojcostwo przeżywane w pełni czyni samego ojca „nieużytecznym”, kiedy „dziecko staje się autonomiczne i samodzielnie podąża ścieżkami życia”.

List Patris Corde nie jest obszerny, dlatego warto po niego sięgnąć, by zrozumieć wielkość tej postaci. Święty Józef pozostaje na wieki wzorcem i autorytetem a doświadczymy tego wędrując Jego szlakami po naszej archidiecezji.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór świętości

Niedziela toruńska 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ewa Melerska

Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji rozpoczęła się 1 maja

Peregrynacja obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji rozpoczęła się 1 maja

Rok Świętego Józefa obfituje w wydarzenia, które wzmacniają ducha i przybliżają do Boga. Z tej okazji w diecezji toruńskiej trwa peregrynacja obrazu Świętej Rodziny.

We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika podczas diecezjalnych obchodów Roku Świętego Józefa w toruńskim kościele stacyjnym Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Obecni byli również bp Józef Szamocki, bp Andrzej Suski, księża i ojcowie redemptoryści, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: objęcie urzędu przez nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

2021-08-02 11:17

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik.

Emerytowany biskup Daejeon przybył do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję