Reklama

Tajemnica losu

Jak wiele dobra, mądrości i piękna mogą pomieścić jedno życie i jedna książka?

2021-04-27 12:56

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 51

Udaną próbę odpowiedzi na to pytanie podejmuje Tadeusz Wrona w najnowszym tomie poezji Chodząc po swoich śladach. Znajdziemy w nim głęboko refleksyjną poezję, poruszającą tematy wiary, wierności ideałom, bliskości z drugim człowiekiem i przyrodą. Krocząc po własnych śladach, autor kształtuje semantyczno-aksjologiczny układ odniesienia dla ludzkiej kondycji. Jego poezja jest niczym lustro, w którym możemy przyjrzeć się samym sobie.

Reklama

Tadeusz Wrona wyrusza w liryczną wędrówkę z bogatym bagażem doświadczeń. Jest działaczem Solidarności i doświadczonym samorządowcem, a także wziętym felietonistą, który wnikliwie obserwuje rzeczywistość. Wspomniane cechy nadają jego poezji wysublimowany i dojrzały smak, który docenią nie tylko koneserzy lirycznych uniesień. Arkadiusz Frania – poeta, prozaik i krytyk literacki tak pisze o twórczości Wrony: „W tej poezji nastał najważniejszy i najbliższy czas na proste rozwiązania i ostateczne rozstrzygnięcia: przestrzeń eksploracji lirycznej mieści się zatem w czworokącie (...): «ja», «Ona», «przyroda», «Bóg». (...) tkanka codzienności i zwykłej-niezwykłej krzątaniny wokół spraw doczesnych nasycona jest wyczuwalną tajemnicą losu”.

W przedmowie do tomiku Katarzyna Woynarowska, dziennikarka Niedzieli i autorka zbiorów reportaży, zauważyła, że: „Poezja jest jak ta godzina tuż przed świtem, gdy doznajemy olśnienia... Nic więcej wtedy nie trzeba, niczego nie brakuje... Podobnie jest z wierszami. Uzupełniają nas. Sprawiają, że więcej czujemy, rozumiemy, przeczuwamy... Ci, którym poezja potrzebna jest do oddychania, wiedzą, w czym rzecz. To dla nich jest najnowszy tomik wierszy Tadeusza Wrony”.

Chodząc po swoich śladach
Tadeusz Wrona
Wydawnictwo: Biblioteka „Niedzieli”
Liczba stron: 138
Cena: 15 zł
Zamówienia: tel. 34 365 19 17, w godz. 7-15, kolportaz@niedziela.pl

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Dziewiecki: Czas zamknąć przeszłość, która boli

2021-05-13 08:19

[ TEMATY ]

duchowość

psychologia

freelyphotos.com

Lekarstwem na przeszłość, która boli, nie jest ani samobójstwo, ani rozpacz, ani wściekłość na siebie czy innych ludzi, ani gniew, ani chęć zemsty, ani zadręczanie siebie czy kogokolwiek innego. Lekarstwem na złą przeszłość jest przebaczenie i pojednanie.

Wielu ludzi traktuje te pojęcia jako synonimy. W rzeczywistości są to dwie zupełnie różne rzeczy. Kluczowe jest to, żeby precyzyjnie je rozumieć i żeby wiedzieć, komu powinniśmy przebaczyć i jak to zrobić, oraz z kim, na jakich warunkach i w jaki sposób powinniśmy się pojednać. W kolejnych rozdziałach będę dokładniej omawiał to zagadnienie, ale już tutaj – tytułem wstępu – wyjaśnię podstawowe różnice między przebaczeniem a pojednaniem.

CZYTAJ DALEJ

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

2021-05-14 06:12

Paweł Wysoki

Ksiądz Adam Szponar zakończył ziemskie życie wśród parafian, dla których był gorliwym pasterzem.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zmarł 5 maja. Odszedł do Pana niespodziewanie, po 15 latach duszpasterskiej pracy na górce nad Wisłą. 8 maja w zabytkowej świątyni, o którą jako proboszcz nieustannie się troszczył, abp Stanisław Budzik sprawował żałobną Mszę św. - W liturgii Kościoła przeżywamy okres wielkanocny, czas w którym Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Jego przejście przez krzyż i śmierć do chwały zmartwychwstania opromienia także naszą drogę. Pascha ks. Adama Szponara, jaka dokonała się w ostatnich dniach, jest wpisana w tajemnicę Paschy Chrystusa. Smucimy się z utraty gorliwego pasterza, ale radujemy się jego zwycięstwem zanurzonym w zwycięstwie Chrystusa i dziękujemy za piękne świadectwo życia - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję