Reklama

Niedziela Podlaska

Bóg jest z nami!

O roli sekretarza biskupiego, pełnionej u dwóch ordynariuszy, oraz rozpoczynającym się nowym etapie, opowiada ks. kan. dr Tomasz Szmurło.

Monika Kanabrodzka: Jakie są obowiązki sekretarza biskupa? Przypomnijmy, pełnił je Ksiądz przez ostatnie lata najpierw u boku bp. Tadeusza Pikusa, a następnie bp. Piotra Sawczuka.

Ks. Tomasz Szmurło: Pracę i obowiązki sekretarza widzę przede wszystkim jako służbę w Kościele. W tym konkretnym wypadku była ona realizowana u boku księży biskupów. Widziałem swoją posługę zwłaszcza jako pomoc ordynariuszom w wypełnianiu ich obowiązków.

Na tę posługę można spojrzeć z dwóch stron, na to, co widać, jak i na to, co jest niedostrzegalne. To, co widoczne, skupia się wokół przyjazdów księdza biskupa do parafii czy instytucji. Są to wspólne celebracje liturgiczne, spotkania podczas wizytacji kanonicznych, bierzmowań oraz wiele innych związanych z poświęceniem różnych obiektów. To, co może mniej widoczne, to sprawy związane z przygotowaniem celebracji i spotkań. Przygotowanie do takich spotkań to rozmowy o ich przebiegu z organizatorami, wreszcie opracowanie scenariusza i tekstów, które potem zostaną użyte. Dość istotnym elementem jest przygotowanie potrzebnych rzeczy na wyjazd i samego samochodu.

Reklama

Posługę sekretarza biskupa chciałem też zanurzyć w codziennej modlitwie. Widzę to jako nieodłączny i konieczny element posługi – aby omadlać sprawy, które biskup ma do rozeznania, które są w jego sercu. Prosić o światło Ducha Świętego w kierowaniu diecezją.

Jaki był ten siedmioletni pobyt w Drohiczynie i co wniósł do Księdza życia?

Drohiczyn, jako parafia i miasto, był mi znany już wcześniej. Nie ukrywałem tego nigdy, że bardzo lubię to miejsce, a przede wszystkim ludzi, którzy od czasu seminarium oraz gdy pracowałem w parafii okazali mi wiele dobra i życzliwości. Zatem przybycie tu po latach pracy w Sokołowie Podlaskim było dla mnie miłym powrotem do osób i miejsca, które bardzo pozytywnie odbierałem.

Jakimi refleksjami chciałby podzielić się Ksiądz przejmując urząd proboszcza w parafii Repki-Szkopy?

Staję przed tym nowym zadaniem trochę z lękiem, nieśmiałością i obawą, ale ufny w Boże prowadzenie. Praca pośród ludzi, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, zawsze dawała mi wiele satysfakcji. Myślę, że będę miał okazję i postaram się ją wykorzystać jak najlepiej, aby swoją modlitwą, postawą i kapłańskim posługiwaniem zbliżyć ludzi do Boga.

Księdza znakiem rozpoznawczym jest Boża radość, uśmiech i dobro, które udziela się innym. Jaki jest na to przepis?

Bóg jest z nami.

Ks. Tomasz Szmurło urodził się 28 maja 1979 r. w Siemiatyczach. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 2004 r. w Miedznie z rąk bp. Antoniego Dydycza. Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w: Hajnówce (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.), Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim (Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny). W 2014 r. ks. Tomasz został kapelanem i sekretarzem ordynariusza drohiczyńskiego : najpierw bp. Tadeusza Pikusa, a następnie bp. Piotra Sawczuka. Ukończył studia doktoranckie z zakresu ekumenizmu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Od 15 kwietnia 2021 r. pełni urząd proboszcza w parafii Repki-Szkopy. Ksiądz Tomasz pełnił urzędy i funkcje diecezjalne jako: kierownik Sekcji Liturgicznej i diecezjalny duszpasterz Służby Ołtarza i Bieli Procesyjnej, członek Rady Duszpasterskiej, sekretarz dekanatu drohiczyńskiego, kapelan Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim, diecezjalny moderator Domowego Kościoła oraz kościelny asystent Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Został odznaczony Krzyżem Papieskim Diecezji Drohiczyńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sekretarz biskupa diecezjalnego

[ TEMATY ]

Sekretarz biskupa diecezjalnego

ks. Norbert Lasota

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Biskup diecezjalny Tadeusz Lityński ma nowego sekretarza. Został nim ks. Norbert Lasota, dotychczas wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie.

Sekretarz biskupa diecezjalnego wspiera pasterza diecezji w jego posłudze. Pośród rozlicznych zadań sekretarz dba m.in. o kalendarz posługi biskupa, a także pomaga w przygotowaniu uroczystości, którym biskup przewodzi.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

2021-05-11 17:43

[ TEMATY ]

chrzest

Karol Porwich /Niedziela

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza ad experimentum na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza.

Biskup Lino Fumagalli wyjaśnił, że decyzja ta jest wynikiem refleksji i dyskusji z udziałem księży i Rady Kapłańskiej. – Zmieniający się obecnie kontekst społeczno-kościelny wymaga od nas odważnego rozeznania w zweryfikowaniu i, o ile to konieczne, przemyśleniu wielu wymiarów naszej praktyki duszpasterskiej, ponieważ dziś nie wystarcza „zwykłe administrowanie”, ale konieczne jest bycie w „permanentnym stanie misji” – napisał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo fatimskie w Rzepinie

2021-05-13 23:27

[ TEMATY ]

Rzepin

Nabożeństwo fatimskie

Karolina Krasowska

Procesja fatimska z figurą Matki Bożej

Procesja fatimska z figurą Matki Bożej

Wbrew pandemii, pomimo słabej pogody, nabożeństwo fatimskie w Rzepinie 13 maja dopełniła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła św. Katarzyny.

13 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę pierwszego objawienia Maryi dzieciom w Fatimie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń oraz na przebłaganie za grzechy nasze, naszych rodzin i wymodlenie potrzebnych łask za pośrednictwem Matki Bożej, każdego trzynastego dnia miesiąca od maja do października odbywają się tzw. nabożeństwa fatimskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję