Reklama

Niedziela Sandomierska

Każdy człowiek jest ważny

Caritas Diecezji Sandomierskiej otworzyła w Sandomierzu Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych.

Niedziela sandomierska 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas Sandomierz

Ks. Wojciech Kania

W otwarciu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W otwarciu uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W uroczystości wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Bogusław Pitucha, sponsorzy i pracownicy charytatywni. Poświęcając nową placówkę, ordynariusz sandomierski podkreślił, że podejście do osób niepełnosprawnych jest miarą człowieczeństwa oraz dojrzałości wiary. Podziękował wszystkim, którzy zdali ten egzamin, przyczyniając się do powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Sandomierzu i teraz będą czuwali nad jego funkcjonowaniem.

Jak powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas: – Od dawna zabiegaliśmy o otwarcie takiego miejsca dla osób niepełnosprawnych po to, aby nie czuły się wykluczone i pozostawione same sobie. Bardzo nam na tym zależało, ponieważ wiemy, jak bardzo chcą one czuć się przydatne i w miarę normalnie żyć. Ograniczenie się do czterech ścian to najgorsze wyjście. Dodał również, że zakład powstał w odpowiedzi na sygnały od rodziców. Nie brakuje w nim osób, które do tej pory przebywały wyłącznie w swoich domach, a teraz integrują się z innymi ludźmi i mogą mieć satysfakcję z wykonywanych obowiązków, czują się potrzebni.

Obecna na uroczystości Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, powiedziała, że Zakład Aktywności Zawodowej to wspaniałe miejsce, ponieważ łączy rehabilitację zawodową i społeczną osób, które tego potrzebują. Jest to też wsparcie dla całych rodzin. – Jako zarząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby wspierać tego typu miejsca, ale bez ogromnej pracy dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz pracowników nie byłoby tej placówki. Mam nadzieję, że ten wysiłek przełoży się na wymierne korzyści dla osób niepełnosprawnych i każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówiła wicemarszałek.

Reklama

Wśród zaproszonych gości była również Mariola Latawiec, lekarz, matka jednego z pracowników zakładu, która w bardzo emocjonujący sposób powiedziała, że placówka jest wielkim dobrem i pomocą dla osób niepełnosprawnych. – Dzięki tej pracy mój syn ma zorganizowany dzień, ma po co wstać, ma cel i realizuje się w tej pracy. Zawsze chciał być kucharzem i kelnerem. To jego pierwsza praca, a nie zabawa w nią czy wolontariat. To, że mój syn pracuje i zarabia, daje mu poczucie dorosłości i niezależności. Może kupić coś za własne pieniądze i zrobić komuś prezent – mówiła Mariola Latawiec.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej znalazło zatrudnienie 30 osób niepełnosprawnych oraz 10 osób personelu. Przygotowywane są w nim ciepłe posiłki dla potrzebujących z Sandomierza i okolic. Na utworzenie oraz działalność placówki sandomierska Caritas otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach w wysokości 500 tys. zł. Placówkę otwarto 14 kwietnia.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: ponad 114 tys. zł od parafii dla zniszczonej Chorwacji

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Sandomierz

Pomoc mieszkańcom Chorwacji

Caritas Chorwacja

Chorwatom, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi, wciąż potrzebna jest nasza pomoc

Chorwatom, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi, wciąż potrzebna jest nasza pomoc

Ponad 114 tys. zł przekazały parafie diecezji sandomierskiej w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas Polska w darze dla Chorwacji zniszczonej przez silne trzęsienie ziemi.

Większość parafii diecezji sandomierskiej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Caritas Polska, której celem była pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję