Reklama

Niedziela Wrocławska

Komunia Święta w rodzinie

Podstawą naszej relacji z Bogiem i wiary są sakramenty święte. Fundamentem jest chrzest święty, a kolejnym w naszym ziemskim wędrowaniu jest sakrament Eucharystii, lub jak mówimy potocznie – Pierwsza Komunia Święta.

Niedziela wrocławska 18/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

I Komunia Święta

Michał Palkin/archiwum prywatne

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego modlitewnika dziadka

Jednym z elementów przygotowania w rodzinie jest nauka modlitw ze starego
modlitewnika dziadka

Od ośmiu lat pracuję w szkole podstawowej jako katecheta. W swojej praktyce miałem okazję i zaszczyt przygotowywać uczniów do przyjęcia po raz pierwszy do swojego serca Jezusa i pełnego udziału we Mszy św. Było to dla mnie wyzwanie, ponieważ zależało mi na tym, aby jak najlepiej przygotować dzieci do tej pierwszej w ich życiu, ważnej uroczystości. Pamiętam, że bardzo starannie omawiałem i dokładnie tłumaczyłem treści związane z siedmioma Sakramentami Świętymi. Najbardziej skupiałem się na Sakramencie Pokuty i Pojednania i Eucharystii. Zależało mi, żeby dzieci były jak najlepiej przygotowane przede wszystkim od strony duchowej.

Minęło kilka lat i przygoda z przygotowaniem do Pierwszej Komunii zawitała do mojej rodziny. Od października ubiegłego roku mam okazję przygotowywać do tego sakramentu mojego syna.

Reklama

Szymon od kilku lat interesował się, kiedy będzie mógł przyjąć komunię św. Wraz z żoną w prosty sposób tłumaczyliśmy mu, co to jest komunia św. i kiedy do niej przystępujemy. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości naszego proboszcza pojawiła się okazja, żeby syn rozpoczął przygotowanie i przyjął Sakrament Eucharystii rok wcześniej. Było to dla nas ważne, żeby Szymon zaangażował się przede wszystkim duchowo w przygotowanie do jej przyjęcia. Trochę wcześniej nasz syn został przyjęty jako kandydat na ministranta, co wzmogło jego wewnętrzne chęci do zaangażowania się w sprawy Kościoła i zbliżenia się do sakramentów.

Wraz z żoną, która również jest teologiem, staramy się w jak najlepszy sposób przygotować syna do pierwszego pełnego udziału w Ofierze Chrystusa. Wspólnie powtarzamy modlitwy, tłumaczymy niezrozumiałe kwestie związane z Mszą św.

Warto zaznaczyć, że pewne „korekty” w przygotowania wniosła pandemia koronawirusa.

Reklama

Ograniczenia liczbowe ludzi w świątyniach, rezygnacja z ustalonych wcześniej scenariuszy i pośrednich elementów w procesie przygotowania do Pierwszej Komunii – uczyniło „biedną” zewnętrzną otoczkę przygotowań. Lecz pozostaje jeszcze przygotowanie duchowe, które dziecko odczuwa w swoim wnętrzu, szykując się do przyjęcia Jezusa do swojego serca.

Pandemiczne odcięcie się od świata zewnętrznego pomaga również naszej rodzinie. Możemy bardziej zespolić się ze sobą, skupić się na sprawach rodziny, naszych potrzebach i zainteresowaniach.

Przygotowanie syna do Pierwszej Komunii ukierunkowało naszą rodzinę na wspólny cel i pogłębiło duchowość. W niedzielę wspólnie idziemy do kościoła i obserwujemy naszego syna przy ołtarzu. Wieczorami uczymy się modlitw ze starego modlitewnika dziadka. Z radością przeglądamy kolejne wpisy w dzienniczku komunijnym.

Dzięki tym działaniom nasza rodzinna duchowość się wzbogaca, wiara umacnia się, zbliżamy się do Boga. Z nadzieją i radością czekamy na majową niedzielę, kiedy zobaczymy naszego Szymonka w białej komeżce, stojącego w kościelnej ławce ze złożonymi dłońmi.

W życiu człowieka są wzniosłe i trudne momenty, od ponad roku żyjemy w towarzystwie pandemii, ale życie wewnętrzne człowieka zawsze ma szansę na rozwój i każda sytuacja w naszym życiu może stać się „szansą” do wewnętrznego wzbogacenia się oraz przybliżenia się do Boga.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Manipulacja czy piękny gest [FELIETON]

Trwa miesiąc maj. Wiele osób elektryzuje temat pierwszych Komunii Świętych. Co jakiś czas, pojawiają się “gorące” newsy mówiące o przygotowaniach do tego wydarzenia, nieporozumieniach czy “smakowitych” newsach.

W najnowszym numerze “Niedzieli” znajdziemy dwa ciekawe artykuły mówiące o pierwszej Komunii św., jak wyglądają przygotowania, na kim spoczywa troska o rozwój wiary, a także jak pandemia ma wpływ na przebieg tej uroczystości i jakie szanse daje mniejsze skomercjalizowanie tego wydarzenia. To media katolickie, ale “im dalej w las” (im mniej katolickie media), to podejście do sprawy zmienia się diametralnie. Sprawy duchowe odchodzą na bok, a pojawiają się materialne.

CZYTAJ DALEJ

Z dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i wyproszony cud życia

Z dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego na Jasną Górę przybyła s. Nulla Lucyna Garlińska ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, która została cudownie uzdrowiona za jego przyczyną.

- Od dnia beatyfikacji czułam wewnętrzną potrzebę serca, aby tutaj podziękować Maryi. I żebyśmy to dziedzictwo Prymasa, które przejęłyśmy, mogły dalej nieść w świat, bo dzisiaj jesteśmy świadkami, że wielu ludzi odwraca się od Boga, a jesteśmy po to, aby ratować tych, którzy giną” – mówiła o modlitwie na Jasnej Górze s. Nulla.

CZYTAJ DALEJ

III stacja do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2021-10-20 10:30

Małgorzata Pabis

- Korespondencja, którą prowadzimy dziś praktycznie z całym światem, jest dla nas niezwykłym doświadczeniem, jak wielki jest zasięg modlitwy do Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. Zbigniew Bielas

- Korespondencja, którą prowadzimy dziś praktycznie z całym światem, jest dla nas niezwykłym doświadczeniem, jak wielki jest zasięg modlitwy do Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. Zbigniew Bielas

    Już po raz trzeci spotkali się Czciciele Bożego Miłosierdzia, którzy przygotowują się do 20.rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

    W tym miesiącu (w niedzielę 17 października) w uroczystości po raz pierwszy wzięła udział Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję