Reklama

Głos z Torunia

Odkrywać piękno

Jezus jako Dobry Pasterz staje się wzorem dla każdego, kto bierze odpowiedzialność za drugiego człowieka. A każdy z nas za kogoś odpowiada – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Niedziela toruńska 19/2021, str. I

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

Archiwum DDK DT

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet istnieje od 2019 r.

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet istnieje od 2019 r.

Spotkanie odbyło się w wigilię Niedzieli Dobrego Pasterza, stąd refleksja Księdza Biskupa dotyczyła tego znanego i lubianego motywu. Szczególną uwagę zwrócił na wizerunek Dobrego Pasterza namalowany przez Kiko Arguello, który bardzo wyraźnie różni się od innych obrazów pokazujących Jezusa, a zrozumiały staje się dopiero, kiedy spojrzymy na niego w perspektywie chrystusowego Krzyża.

Odpowiedzialność

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w intencji Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet i wszystkich kobiet naszej diecezji. Powiedział on: – Niedziela Dobrego Pasterza kieruje nasze myśli ku tym, którzy stoją na czele chrześcijańskich wspólnot. Wskazał na kilku współczesnych nam świętych, którzy zapisali się jako dobrzy pasterze. Ksiądz Biskup ukazał także naszą codzienność, w której realizujemy swoje chrześcijańskie powołanie. Odpowiedzialność to szczególne powołanie każdej kobiety, która najczęściej jako matka troszczy się o rodzinę i dom, ale poświęca się dla dobra innych w wielu innych wymiarach swojego życia i codziennego zaangażowania. Pasterz zaprosił też zebranych do owocnego przeżycia peregrynacji obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji i głębokiej modlitwy w intencji wszystkich rodzin oraz ludzi młodych.

Reklama

Z powodu trwających obostrzeń w Eucharystii uczestniczyły przedstawicielki Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet, a wszyscy, którzy chcieli włączyć się do wspólnej modlitwy, mogli uczynić to za pośrednictwem transmisji internetowej.

Agapa przygotowana przez kobiety z duszpasterstwa była okazją do rozmowy z pasterzem naszej diecezji o powołaniu współczesnych kobiet i ich miejscu we wspólnocie Kościoła.

Potrzeba formacji

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet zostało powołane przez bp. Wiesława Śmigla jesienią 2019 r. Trwająca od ponad roku pandemia nie pozwala na szerszą działalność, dlatego spotkania odbywają się w małej grupie. Nadzieją duszpasterza i zaangażowanych kobiet jest jednak szybki powrót do normalności oraz zaproszenie do formacji i współpracy także innych kobiet.

Reklama

Wiele inicjatyw w całej Polsce, strony i fora internetowe oraz mniej lub bardziej formalne grupy i wspólnoty zrzeszające kobiety pozwalają odkrywać jako znak czasu potrzebę rozwijania takich form duszpasterstwa. Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet i przynajmniej jedna kobieca wspólnota powstała w jednej z parafii naszej diecezji pokazują, że kobiety szukają kolejnych okazji do formacji, bycia razem i odkrywania na nowo swojego życiowego powołania.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony duszpasterstwa na Facebooku.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar Bożych powołań i odpowiedzialność – list abp. Wacława Depo

Metropolita częstochowski wystosował list na IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania.

Publikujemy pełną treść listu:

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję