Reklama

Głos z Torunia

Odkrywać piękno

Jezus jako Dobry Pasterz staje się wzorem dla każdego, kto bierze odpowiedzialność za drugiego człowieka. A każdy z nas za kogoś odpowiada – mówił bp Wiesław Śmigiel w toruńskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Niedziela toruńska 19/2021, str. I

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

Archiwum DDK DT

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet istnieje od 2019 r.

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet istnieje od 2019 r.

Spotkanie odbyło się w wigilię Niedzieli Dobrego Pasterza, stąd refleksja Księdza Biskupa dotyczyła tego znanego i lubianego motywu. Szczególną uwagę zwrócił na wizerunek Dobrego Pasterza namalowany przez Kiko Arguello, który bardzo wyraźnie różni się od innych obrazów pokazujących Jezusa, a zrozumiały staje się dopiero, kiedy spojrzymy na niego w perspektywie chrystusowego Krzyża.

Odpowiedzialność

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Mszy św. w intencji Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet i wszystkich kobiet naszej diecezji. Powiedział on: – Niedziela Dobrego Pasterza kieruje nasze myśli ku tym, którzy stoją na czele chrześcijańskich wspólnot. Wskazał na kilku współczesnych nam świętych, którzy zapisali się jako dobrzy pasterze. Ksiądz Biskup ukazał także naszą codzienność, w której realizujemy swoje chrześcijańskie powołanie. Odpowiedzialność to szczególne powołanie każdej kobiety, która najczęściej jako matka troszczy się o rodzinę i dom, ale poświęca się dla dobra innych w wielu innych wymiarach swojego życia i codziennego zaangażowania. Pasterz zaprosił też zebranych do owocnego przeżycia peregrynacji obrazu Świętej Rodziny w naszej diecezji i głębokiej modlitwy w intencji wszystkich rodzin oraz ludzi młodych.

Z powodu trwających obostrzeń w Eucharystii uczestniczyły przedstawicielki Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet, a wszyscy, którzy chcieli włączyć się do wspólnej modlitwy, mogli uczynić to za pośrednictwem transmisji internetowej.

Agapa przygotowana przez kobiety z duszpasterstwa była okazją do rozmowy z pasterzem naszej diecezji o powołaniu współczesnych kobiet i ich miejscu we wspólnocie Kościoła.

Potrzeba formacji

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet zostało powołane przez bp. Wiesława Śmigla jesienią 2019 r. Trwająca od ponad roku pandemia nie pozwala na szerszą działalność, dlatego spotkania odbywają się w małej grupie. Nadzieją duszpasterza i zaangażowanych kobiet jest jednak szybki powrót do normalności oraz zaproszenie do formacji i współpracy także innych kobiet.

Reklama

Wiele inicjatyw w całej Polsce, strony i fora internetowe oraz mniej lub bardziej formalne grupy i wspólnoty zrzeszające kobiety pozwalają odkrywać jako znak czasu potrzebę rozwijania takich form duszpasterstwa. Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet i przynajmniej jedna kobieca wspólnota powstała w jednej z parafii naszej diecezji pokazują, że kobiety szukają kolejnych okazji do formacji, bycia razem i odkrywania na nowo swojego życiowego powołania.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony duszpasterstwa na Facebooku.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ludu wzięty, dla ludu ustanawiany

Niedziela przemyska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

Wiktoria Dejnak/Paulina Kubas

Alumni przemyskiego seminarium podczas SMAP

Alumni przemyskiego seminarium podczas SMAP

„Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy” (Hbr 5, 1).

Tymi słowami autor Listu do Hebrajczyków ukazuje naturę i istotę kapłańskiego posługiwania. Kim więc jest kapłan? Kapłan to przede wszystkim człowiek, z ludzi wzięty, znający ludzkie słabości, ograniczenia, problemy, sprawy, właśnie taki zostaje wzięty z ludzi i ustanowiony, tzn. konsekrowany i przeznaczony do spraw duchowych, ale nie dla własnego prestiżu czy splendoru, ale po to, by służył bliźnim. Kapłan w swej naturze to przede wszystkim pasjonat i specjalista od spraw Bożych, człowiek który jest przyjacielem Boga, a dzięki temu może i potrafi przybliżać Go ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję