Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Życiodajna krew

Krwiodawcy z regionu biłgorajskiego po raz kolejny spotkali się na akcji w Majdanie Starym, gdzie swoją postawą świadczyli o miłości wobec bliźniego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2021, str. VII

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Joanna Ferens

Oddali swoją krew, by ratować życie innych

Oddali swoją krew, by ratować życie innych

O swoich motywacjach do podzielenia się darem życia mówiła Gabriela Makochoń. – Krew oddaję od 3 lat, czynię to systematycznie co 3 miesiące, bo na to pozwala mi mój organizm. Krew oddaję, ponieważ czuję potrzebę pomocy innym, a mnie to nic nie kosztuje. Robię to zupełnie bezinteresownie i z czystej dobroci serca. Mam świadomość, że krew i jej składniki w szpitalach są bardzo potrzebne, dlatego staram się oddawać ją regularnie – tłumaczyła.

Reklama

– Bardzo się cieszymy, jako przedstawiciele służby zdrowia, że są osoby chętne do oddawania krwi. Zaczyna się okres wiosenny, później letni, a to czas szczególny, gdyż, niestety, będzie więcej wypadków, zarówno na roli, jak i na drogach, a więc i większe zapotrzebowanie na krew. Ważne więc, by podczas akcji terenowych było jak najwięcej chętnych. Ludzka krew to niezastąpiony lek, a jego jedynym źródłem jest zdrowy ludzki organizm – wyjaśniał Marcin Szklanny, lekarz z zamojskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Podczas akcji krew oddało 55 krwiodawców z 66 osób, które zadeklarowały chęć oddania krwi. Organizatorami cyklicznych akcji w Majdanie Starym są Biłgorajski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, parafialny klub honorowych dawców krwi w Majdanie Starym, parafia Apostołów Piotra i Pawła oraz Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krwiodawca – człowiek sukcesu

Niedziela rzeszowska 27/2014, str. 8

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Archiwum Duszpasterstwa Krwiodawców

Wakacje to czas większego zapotrzebowania na krew ze względu na zwiększoną liczbę wypadków, dlatego brak krwi do operacji i zabiegów. W naszym regionie działa wiele placówek, w których można honorowo oddać krew, osocze bądź szpik kostny. Największą z nich jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczące się w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14. Wchodząc na stronę: www.rckk.rzeszow.pl możemy dowiedzieć się jaka grupa krwi jest w danym dniu najpilniej potrzebna, a także znaleźć informacje np. o akcjach organizowanych dla krwiodawców. Wielkie znaczenie ma dla krwiodawców 14 czerwca, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Jest to święto ustanowione równo 10 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodową Federację Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Tranfuzjologiczne, aby wyrazić uznanie wszystkim honorowym dawcom krwi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego

2021-06-15 16:19

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

flickr.com/ Mazur/episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich poinformował, że w beatyfikacji 12 września matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego na terenie Świątyni Opatrzności według aktualnych obostrzeń będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób. Spodziewani są goście z Polski i zagranicy. W konferencji udział wzięli również bp Rafał Markowski, m. Judyta Olechowska i ks. Sławomir Nowakowski. Spotkanie poprowadził rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśniając, dlaczego na miejsce podwójnej beatyfikacji wybrano Świątynię Opatrzności Bożej wskazał, że według zaleceń, jakie przyszły z Watykanu, ma to być wydarzenie skromne, godne i dopasowane do tego, co można zrealizować w czasie pandemii, a umożliwia to właśnie duży kościół z przestrzenią przed nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję