Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rurka

Templariusze, joannici i św. Józef

Kontynuujemy nasze Józefowe pielgrzymowanie i udajemy się do Rurki, by i tam przyjrzeć się kultowi św. Józefa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Robert Gołębiowski

Wnętrze kościoła św. Józefa w Rurce

Wnętrze kościoła św. Józefa w Rurce

Miejscowość Rurka, niewątpliwie wszystkim, którym bliska jest historia Kościoła na naszych prastarych ziemiach, kojarzy się ze słynną komandorią templariuszy, która powstała w tym miejscu w drugiej połowie XIII wieku. Dawna kaplica zakonna oddalona jest od obecnego kościoła o kilkaset metrów. Warto przypomnieć, że zakonnicy zostali usadowieni na Pomorzu przez księcia pomorskiego Barnima I, który nadał im w 1234 r. Ziemię Bańską. W 1282 r. templariusze rureccy otrzymali patronat nad parafią miejską w Chojnie. W 1312 r. przybyli na te tereny joannici, którzy wspierali rozbudowę chojeńskiego kościoła. Najstarsza znana wzmianka o kościele parafialnym w Rurce pochodzi z 1490 r., z informacją o proboszczu Thomasie Sasse. Obecna świątynia pochodzi jednak dopiero z przełomu wieków XIX i XX. Cenne wyposażenie kościoła w Rurce rzeźbiona ambona i ołtarz z XVIII wieku oraz cynowe świeczniki z 1734 r. i 1740 r.

Reklama

Kiedy przybywam wraz z proboszczem parafii ks. Januszem Mieszkowskim do kościoła w Rurce, jestem zafascynowany opowieścią o dawnych czasach świetności tego miejsca. Od czasów powrotu na nasze ziemie Kościoła katolickiego, stanowi ono dziedzictwo religijne i kulturowe tej tak ważnej historycznie miejscowości, do której nieustannie przybywają archeologowie i koneserzy historii, by odczytywać znaki przeszłości. Zyskuje na tym również ranga kościoła, a tytuł ofiarowany św. Józefowi wzmacnia godność tej świątyni. Ksiądz proboszcz podkreśla, że tutejsi wierni od lat zabiegają o piękno swojego kościoła inicjując kolejne ważne kwestie dotyczące doposażenia jego wnętrza, jak chociażby nowe nagłośnienie czy wymiana tabernakulum.

Obraz patrona znajduje się wyjątkowo w bocznym ołtarzu po prawej stronie prezbiterium. Podkreśla to w pewnym sensie Jego pokorę i duchowość. Lokalny kult św. Józefa ma swoją długą tradycję i wiąże się zarówno z indywidualną pobożnością jak i celebracją liturgiczną zanoszoną podczas Mszy św. i licznych nabożeństw. Należy do nich odmawianie Litanii ku czci św. Józefa, a także wykonywanie znanych, tradycyjnych pieśni ku jego chwale. Przez wiele lat dzień odpustu był tutaj przeżywany także z obecnością wiernych z okolicznych miejscowości, i co warto docenić, mieszkańcy podejmowali ich później odpustową gościną.

Warto się tutaj wybrać by oddać hołd św. Józefowi, a przy okazji dotknąć historii i odwiedzić dawne miejsca obecności komandorii templariuszy.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perełka Roztocza

Odnowiona świątynia

119-letnia świątynia w parafii św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach przeszła kapitalny remont. Prace remontowe i modernizacyjne rozpoczęły się 24 kwietnia 2019 r. i trwały 2 lata.

Drewniany kościółek zadziwia wszystkich, zarówno w dzień, jak i nocą. Miejsce to stwarza niezwykły klimat do wyciszenia, modlitwy i kontaktu z Bogiem, i jak mawiają odwiedzający Trzęsiny, tu odczuwa się obecność świętych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję