Reklama

Niedziela Przemyska

Patrz w serce i miej serce

Archidiecezja przemyska pragnie duchowo włączyć się poprzez dziewięciodniową nowennę w akt zawierzenia Bożemu Sercu naszej ojczyzny.

Niedziela przemyska 22/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

W trakcie nowenny będzie czas na modlitwę adoracyjną

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11 czerwca w Krakowie, w bazylice Ojców Jezuitów, Episkopat Polski w 100-lecie poświęcenia tejże bazyliki i 100-lecie oddania ojczyzny Sercu Jezusa, jakie miało miejsce na Małym Rynku w Krakowie w 1921 r., kolejny raz zawierzy Bożemu Sercu całą naszą ojczyznę. Jako diecezja przemyska, którą kierował przez wiele lat wielki czciciel Najświętszego Serca Jezusowego – św. bp Józef Sebastian Pelczar, chcemy duchowo włączyć się w to wielkie wydarzenie, podejmując dziewięciodniową nowennę. Hasłem przewodnim będą słowa: ,,Odnowić pamięć o Bożej Miłości i Miłosierdziu”.

Serce u źródła

Źródłem miłości i miłosierdzia jest otwarte Serce Jezusa. Nigdy o tym nie możemy zapomnieć. Wydaje się jednak, że obecne czasy i kontekst, w jakim znalazły się nasza ojczyzna i świat z powodu pandemii, ujawnił i pokazał w wyraźny sposób to, co powinno być istotą naszych duchowych wysiłków płynących z wiary i naszej miłości ku Sercu Bożemu.

Reklama

Otóż po pierwsze nowenna nasza będzie miała charakter dziękczynny, gdyż trzeba nam okazać wdzięczność za św. bp. Pelczara, za ukształtowanie naszej diecezji w duchu pobożności ukierunkowanej na Najświętsze Serce Jezusa, za tak liczne wspólnoty pielęgnujące nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, za tych wszystkich, którym wciąż drogie i bliskie są Godzina święta i pierwszy piątek miesiąca. Dziękujmy za ten bezmiar dobra, jakie rozlewa się wciąż w naszych sercach poprzez kult i pobożność skierowaną do Serca Bożego. Drugim elementem nowenny będzie wynagrodzenie. Widzimy bowiem, jak liczne są dziś nowe zagrożenia duchowe wynikające z obecnie wciąż trwającej pandemii. Widzimy, jak obnażyła ona słabość naszej wiary, małość naszej nadziei. Widzimy, jak trudno nam w tych czasach praktykować miłość Boga i bliźniego. Wielu od Boga odchodzi, wielu lekceważy sobie udział w niedzielnej Mszy św., praktykowanie codziennej modlitwy. Nawet panująca pandemia nie skłania wielu serc ludzkich do szukania bliskości Boga. Jakże aktualne jest wołanie Pana Jezusa o tych, którzy w swej gorliwości i pobożności będą miłością wynagradzać za siebie i za innych. Tak przygotowani poprzez dziękczynienie i wynagrodzenie na końcu naszej nowenny oddamy się Najświętszemu Sercu Jezusa.

Dziękczynienie

Nowenna, jak wyżej powiedziano, będzie miała charakter dziękczynny, wynagradzający oraz charakter ufnej prośby złożonej w Bożym Sercu o przyjęcie Osoby Jezusa do naszego życia jako jedynego Pana i Króla.

Miłość i miłosierdzie Jezusa przynaglają nas, abyśmy żyjąc zakorzenieni w Sercu Bożym, będąc w Jego szkole, pamiętali o Jego słowach: ,,Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego Serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”. Propozycja dziewięciodniowej nowenny, rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, konferencji i adoracji, czytanki czerwcowe to podjęcie pragnienia Jezusa z krzyża. Potem Jezus, wiedząc, że już wszystko się dokonało, aby wypełniło się Pismo, rzekł: ,,Pragnę” (J 19, 28). Centralna nowenna dziewięciodniowa przy całodobowym wystawionym Najświętszym Sakramencie odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Jarosławskim Opactwie w dniach 2-10 czerwca.

Reklama

Nowenna, o której mowa, w zamyśle naszej diecezji będzie zaczynała się Godzinkami o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 6.30, następnie będzie Msza św. Drugi blok będzie się rozpoczynał o godz. 17.30 Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie będzie Msza św., konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec z rozważaniami i Apel Jasnogórski. Dodatkowe punkty w czasie trwania nowenny z racji rekolekcji o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, to: Czwartek 3 czerwca – 18.30 Konferencja I; Piątek 4 czerwca – 10.00 Konferencja II, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja III, 18.30 Konferencja IV; Sobota 5 czerwca – 10. 00 Konferencja V, 11.00 Msza św. z homilią, 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Konferencja VI, 18.30 Konferencja VII; Niedziela 6 czerwca – 7.30 Msza św. z homilią, 9.00 Konferencja VIII, 10.00 Msza św. z homilią, 11.30 Msza św. z homilią.

Nowenna będzie transmitowana we wszystkie dni za pośrednictwem archidiecezjalnego Radia Fara oraz za pomocą kamer, aby dać możliwość duchowego przeżycia ogółowi wiernych w diecezji i poza naszą diecezją. Jubileusz 100-lecia konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie i poświęcenia naszej ojczyzny jest bowiem wydarzeniem historycznym i ma też wydźwięk wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

W stronę Serca

W pragnieniu Jezusa z krzyża odnajdujemy zaproszenie do spojrzenia na Jego przebite Serce, które otwarte włócznią żołnierza nigdy się odtąd nie zamknęło na człowieka. W czasach, w których cierpimy coraz częściej na chorobę niepamięci na Bożą miłość i miłosierdzie, pragniemy w Sercu Jezusa na nowo złożyć wszelką nadzieję. W Sercu Bożym otwartym włócznią żołnierza dla naszego zbawienia odnajdujemy wciąż na nowo zaproszenie, byśmy się spotkali z miłością i miłosierdziem Pana Boga. Czy mogę pozostać obojętny na Jego pragnienie z krzyża? Co zrobię, by odpowiedzieć na Jego miłość i miłosierdzie? Dołóżmy wszelkich starań, aby poprzez nabożeństwa czerwcowe, nowennę i adorację oraz rekolekcje, duchowo przygotować się do ufnego i świadomego ponowienia aktu oddania naszej ojczyzny, rodzin i nas samych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Więcej na stronie: http://nowenna.opactwo.pl/

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się działo w Tarpnie?

W pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, w tym roku 19 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnego dnia czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Z racji uroczystości w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Patronat Serca Pana Jezusa jest bardzo popularny w kościołach naszej diecezji. Wezwanie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny nosi tylko jedna parafia – w Grudziądzu – natomiast Serce Pana Jezusa patronuje aż 8 parafiom: w Górnych Wymiarach, Grudziądzu, Grzybnie, Małej Nieszawce, Mrocznie, Otłoczynie, Radomnie i Rybnie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję