Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miejsce dla młodzieży

Caritas diecezji od sierpnia 2019 r. realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.

2021-05-26 08:04

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

W ramach projektu podjęto wiele działań, które skierowane były do młodzieży w wieku 16-29 lat, mieszkającej na terenie diecezji, a żyjącej na co dzień w pobliżu Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa, Biłgoraja i Hrubieszowa. W szereg działań, mających na celu podniesienie kompetencji społecznych, angażowali się wolontariusze Caritas poprzez cykl szkoleń, warsztatów, spotkań indywidualnych z opiekunami oraz przy realizacji projektów społecznych w czteroosobowych grupach. Widzialnym owocem projektu jest powstanie w siedzibie Caritas przy ul. Matejki 21 w Zamościu Centrum Młodzieżowej Aktywności. Zostało ono poświęcone 12 maja przez bp. Mariana Rojka.

Oddanie centrum do użytku jest konkretnym zwieńczeniem projektu, o czym powiedział ks. Marin Jakubiak, dyrektor Caritas diecezji.

Reklama

– Zwieńczenie jest widoczne w sposób materialny i fizyczny. Budynek został wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby tutaj w przyszłości odbywały się spotkania, które mają pomóc w koordynacji pracy wolontariatu, zarówno na poziomie diecezjalnym, rejonowym, jak i też projektów ogólnopolskich – wskazał ksiądz dyrektor.

Satysfakcji z oddania do użytku Centrum Młodzieżowej Aktywności nie ukrywał bp Marian Rojek, który wskazał, że w dzisiejszych okolicznościach stanowi ono potrzebną przestrzeń do integracji młodzieży.

– Cieszę się, że taki obiekt powstał, dzisiaj został poświęcony i oddany w tym czasie, kiedy młodzi ludzie potrzebują pomocy z zewnątrz, by mogli spotykać się, nawiązywać relacje, integrować. To jest właśnie to miejsce i ten obiekt, wpisany w projekt ogólnopolski, a realizowany w diecezji, w naszym mieście. Sercem tego dzieła są wolontariusze, a więc osoby, które są, mają czas i w tym się realizują – podkreślił bp Rojek.

Reklama

W projekcie „Czas na Młodzież 2019” uczestniczyło łącznie 1050 osób z 7 diecezji, z czego ponad 400 wolontariuszy pochodzi z naszej diecezji. W tej grupie jest 169 osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. To rekord w skali kraju, o czym powiedziała Maja Winiarska-Czajkowska, ekspert merytoryczny projektu.

W uroczystości poświęcenia centrum wziął także udział wicedyrektor Caritas Polska, o. Cordian Szwarc, franciszkanin, który podkreślił, że projekt był niezwykle potrzebny w czasie pandemii i kluczową rolę w jego realizacji odegrała diecezja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi do ks. Subocza: Caritas stała się najbardziej rozpoznawalną instytucją charytatywną w Polsce

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska, pod zarządem Księdza Prałata, stała się najbardziej rozpoznawalną instytucją charytatywną w Polsce, dzięki czemu skutecznie zwiększyła zasięg swojego oddziaływania, obejmując coraz szersze grono potrzebujących w kraju i za granicą – piszą biskupi w liście do wieloletniego dyrektora Caritas ks. Mariana Subocza.

W liście podpisanym przez metropolitę poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, biskupi wyrażają podziw wobec „kompetencji merytorycznych Księdza Prałata, zdolności organizacyjnych oraz tych cech osobowości, które predysponują Czcigodnego Księdza do efektywnego zarządzania dużym zespołem pracowników i wolontariuszy”.

CZYTAJ DALEJ

Polski tekst nowych wezwań w Litanii do świętego Józefa

2021-06-14 08:56

[ TEMATY ]

św. Józef

litania

Karol Porwich/Niedziela

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich - to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Węgry - Portugalia 0:3

2021-06-15 20:03

[ TEMATY ]

piłka nożna

Euro 2020

PAP/EPA/Laszlo Balogh / POOL

Euro 2020: Węgry - Portugalia

Euro 2020: Węgry - Portugalia

Grupa F: Węgry - Portugalia 0:3 (0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję