Reklama

Niedziela Świdnicka

Nie bójmy się zbliżyć do Jezusa

Główne uroczystości Bożego Ciała w Świdnicy odbyły się pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Niedziela świdnicka 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Procesja Bożego Ciała z udziałem biskupa świdnickiego

Procesja Bożego Ciała z udziałem biskupa świdnickiego

Pasterz diecezji przewodniczył Mszy św. w katedrze, a także wraz z bp. Adamem Bałabuchem, ks. prał. Piotrem Śliwką i o. Dariuszem Laskowskim, poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta. Zatrzymując się przy czterech ołtarzach, bp Mendyk zachęcał do otwarcia się na Boże dary, jakimi są zbawienie i życie wieczne, a także do praktykowania życia we wspólnocie. Podkreślił również, że każdy z nas ma w Kościele jakieś zadanie do wypełnienia, które jest ukierunkowane na innych ludzi. – Jezus nas posyła tak, jak sam został posłany do nas. Nie odmawiajmy Mu. Nie bójmy się zbliżyć do Jezusa – mówił.

Pogubiony i rozdarty człowiek

Reklama

Zanim uroczysta procesja wyruszyła z katedry w kierunku sanktuarium św. Józefa, gdzie posługują ojcowie paulini, biskup świdnicki wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na kondycję dzisiejszego człowieka: – Kościół jednomyślnie uwielbia i dziękuje Bogu za nieskończoną miłość, jaka się w Nim uobecnia wobec człowieka i świata – świata coraz bardziej rozkrzyczanego i podzielonego, i człowieka – pogubionego i rozdartego pomiędzy tym, co słabe i grzeszne, a tym, co prawdziwe i piękne. Takiego Chrystusa niesiemy dzisiaj do tego świata. A krzyczy on coraz głośniej, bo traci sens istnienia. Widzimy to w krajach europejskich; widzimy to także na ulicach naszych miast – mówił hierarcha. Dalej biskup zauważył, że jesteśmy świadkami, jak cywilizacja zachodnia, która została ukształtowana przez myśl grecką, prawo rzymskie i etykę chrześcijańską, na początku XXI wieku znajduje się w stanie niemal całkowitego rozkładu i trawi ją gigantyczna zapaść demograficzna oraz kryzys wartości i degradacja duchowa. – Towarzyszy temu upadek moralny, zupełne odwrócenie pojęć, szerzący się chaos światopoglądowy. Stare zasady, normy, wzorce postępowania nazywane są złem i postrzegane jako fałszywe. W ich miejsce tworzy się nowe, oparte na tym, co dawniej było uważane za grzech, wynaturzenie i zło. Wszystkie zachowania, postawy, wartości od wieków uznawane za gorszące, niemoralne i wyniszczające ludzką psychikę, zostały usankcjonowane prawnie – stwierdził bp Mendyk.

Ratunek w Chrystusie

Aby człowiek mógł znaleźć satysfakcję ze swojego pragnienia szczęścia, ksiądz biskup wskazał, że należy kierować swoje kroki do Chrystusa, który jest blisko ludzkich spraw. – Nasze życie tutaj na ziemi jest w rzeczywistości ciągłą sekwencją spotkań z Chrystusem obecnym w Piśmie Świętym, swoich szafarzach, bliźnich, sakramentach, które są kanałami Jego zbawczego działania – zauważył.

W tym samym czasie, na zaproszenie ks. prał. Stanisława Chomiaka, Mszy św. połączonej z rocznicą I Komunii św. i procesji w Bielawie przewodniczył bp senior Ignacy Dec.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaleta: Boże Ciało to święto wspólnoty i manifestacji wiary

[ TEMATY ]

Boże Ciało

TD

Bp Andrzej Kaleta

Bp Andrzej Kaleta

Święto Bożego Ciała to święto wspólnoty. Jest ono publiczną manifestacją naszych przekonań religijnych i wiary w zbawczą obecność Chrystusa. Jest świadectwem, które dajemy wobec siebie nawzajem, wobec wspólnoty parafialnej, wobec naszego miasta – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w kościele pw. Bożego Ciała w Busku - Zdroju.

W swojej homilii zwrócił uwagę na istotę święta zawartą w wyznaniu, że „Chrystus jest naszym Panem” oraz „objawia się światu w znaku pszenicznego chleba”, wskazał przyczyny „głodu”, ale i znieważania Eucharystii oraz deprecjonowania Kościoła. Powoływał się m.in. na Jana Pawła II, Benedykta XVI i św. Tomasza z Akwinu.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Kościół pomaga uchodźcom

2021-12-05 15:37

Ks. Mieczysław Puzewicz

Zespół folklorystyczny "Gwiazdy Czeczeni"

Zespół folklorystyczny

Nowi uchodźcy dostaną mieszkania. Dach nad głową dla blisko 30 przybyszów zapewni kilka zgromadzeń zakonnych. Pobyt migrantów wspierać będą finansowo polscy biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję