Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 31

Adobe.Stock

Bazylika Najświętszego Serca (Basilique du Sacré-Cœur)

Bazylika Najświętszego Serca (Basilique du Sacré-Cœur)

...bazylika Najświętszego Serca (Basilique du Sacré-Cour) jest najwyżej położonym miejscem w Paryżu? Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza, na którym rozciąga się artystyczna dzielnica Montmartre. Kościół jest drugim – ustępując jedynie katedrze Notre Dame – najchętniej odwiedzanym zabytkiem religijnym w stolicy Francji. Od ponad wieku w bazylice odbywa się nieprzerwanie całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Historia powstania bazyliki wiąże się z wojną francusko-pruską z 1870 r. Dwaj paryscy przemysłowcy porażeni skutecznością wojsk pruskich złożyli ślubowanie, że jeśli Paryż nie ucierpi w wojnie, wówczas przyczynią się oni do budowy bazyliki ku czci Serca Jezusowego. A ponieważ francuska metropolia została oszczędzona, budowa wkrótce ruszyła. Kamień węgielny pod bazylikę położono w 1875 r. Dalsze prace postępowały mozolnie z uwagi na nieprzychylne stanowisko antyklerykalnych środowisk. Mimo licznych przeszkód konsekracji bazyliki dokonano w 1919 r.

Eklektyczna świątynia stanowi niepowtarzalny mariaż architektury romańskiej z bizantyjską. Powstała na planie krzyża greckiego, wieńczą ją cztery kopuły. Do budowy bazyliki użyto nietypowego jak na warunki paryskie materiału – trawertynu, który mimo warunków atmosferycznych i miejskiego kurzu zachowuje swoją białą barwę; z tej racji świątynia nazywana jest Białą Bazyliką. W jej wnętrzu znajduje się najokazalsza we Francji mozaika przedstawiająca Najświętsze Serce Jezusa. W dzwonnicy zaś mieści się największy we Francji dzwon – La Savoyarde.

Bazylika powstała jako manifestacja wiary paryskich katolików i zarazem akt pokuty za grzechy popełnione przeciwko Kościołowi.

2021-06-29 13:49

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję