Reklama

Niedziela Legnicka

Trzeźwością pokonywać kryzys

Pod takim hasłem odbyła się 23. Pielgrzymka Trzeźwościowa do sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Duszpasterstwo trzeźwości

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

Pielgrzymi przybyli na miejsce 13 czerwca. Wzorem lat poprzednich, uczestniczyli w niej pątnicy z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej.

Dlaczego do Krzeszowa?

– W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej w ludziach budzi się niepewności, lęku i strachu, które mogą prowadzić do kryzysów w różnych aspektach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w realiach naszego życia społecznego nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia go duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – stwierdził ks. Bronisław Piśnicki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej. – Dlatego, aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, by za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego narodu – dodał ks. Bronisław.

Dzień w sanktuarium

Pielgrzymi wyruszyli na tutejszą Kalwarię, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po powrocie z nabożeństwa, wzięli udział we Mszy św. w bazylice, której przewodniczył ks. Wojciech Pawlina, neoprezbiter diecezji świdnickiej.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Marian Kopko, kustosz miejsca. Zachęcił ich do wspólnej modlitwy w intencji trzeźwości narodu. Wśród zgromadzonych byli obecni diecezjalni duszpasterze trzeźwości i osób uzależnionych: ks. Rafał Chudy z diecezji świdnickiej i ks. Bronisław Piśnicki z diecezji legnickiej.

Wiara leczy

Homilię wygłosił jeden z duszpasterzy osób trzeźwiejących o. Paweł Stanisław Tarnowski, franciszkanin. Podziękował pielgrzymom i przypomniał, że wielu z nich przeszło długą drogę od nałogu, przez walkę z nim, aż do wolności. Nie była to prosta droga. Przywołując wydarzenia z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej, wskazał że tam, gdzie czasem brakuje wiary, tam droga się wydłuża, staje się uciążliwa i trudna do przebycia. Niekiedy ludzie z najbliższego otoczenia odbierają motywację mówiąc: „nie dasz rady”, „nie staniesz się człowiekiem wolnym”, „po co się wysilasz”. Wszystkie te przeciwności należy pokonać, aby osiągnąć wolność. Pomocą w tym jest wiara, a szczególnie w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jako przykład przywołał postać św. Antoniego Padewskiego, którego wspomnienie liturgiczne przypada 13 czerwca.

Reklama

Na zakończenie Mszy św., na ręce przewodniczącego liturgii ks. Wojciecha, pielgrzymi złożyli gratulacje i życzenia a ksiądz neoprezbiter udzielił im prymicyjnego błogosławieństwa.

Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek, braterskie spotkanie i modlitwa wdzięczności.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowiczanie w drodze na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Monika Łukaszów

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęła się XXXII Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. „Życzę wam, by droga na Jasną Górę stała się dla każdego z was lekcją o Bożym i ludzkim: jestem, pamiętam, czuwam” – żegnał hierarcha wyruszających w trasę pątników.

Wędrówka odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście”. „Pielgrzymka jest obrazem życia każdego chrześcijanina, którego Bóg zaprasza, by wyszedł z Nim w nieznane, by zaryzykował, zostawił dom, przyjaciół i swoje ludzkie sprawy, i poszedł, by głosić sprawy Boże” – mówił w homilii na rozpoczęcie rekolekcji w drodze bp Damian Muskus. Za ks. prof. Józefem Tischnerem podkreślał on, że w drogę wyruszają ludzie, w których żywa jest nadzieja. „Godzicie się na nieznane, bo jesteście ludźmi nadziei. Jak pisał ks. prof. Józef Tischner, etos pielgrzyma jest etosem nadziei. Wszystko, co najważniejsze, zależy od nadziei. Waszą nadzieją jest obietnica Jezusa” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję