Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królewskie celebracje

Biskup Piotr Greger odprawił Mszę św. w Rajczy z okazji 4. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej i 352. rocznicy przekazania go miejscowym góralom przez króla Jana II Kazimierza Wazę.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

jubileusze

Archiwum Zbigniewa Paciorka

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

W akcie koronacji Kościół docenia rolę Maryi, jaką spełniła w życiu swojego Syna i nadal pełni we wspólnocie ludzi wierzących jako Matka. Całe Jej życie, od nazaretańskiego zwiastowania aż po wieczernikowy dzień Pięćdziesiątnicy, jest doskonałą szkołą wiary, jest czasem uczenia się wypełniania woli Bożej – mówił w kazaniu bp P. Greger.

I dodał: – Chcemy uczyć się budowania trwałych relacji z Jezusem, stając na mocnych fundamentach stawianych przez poprzednie pokolenia wiernych mieszkańców Ziemi Żywieckiej. Dla nich kult maryjny mocno wpisał się w panoramę pięknej ziemi beskidzkiej. Pielgrzymki do sanktuariów tej części naszej diecezji mają swoją bogatą tradycję: Rychwałd, Rajcza, Przyłęków, a w sąsiedztwie Szczyrk i Hałcnów. To jest zasługa tych ludzi, którym cześć oddawana Matce Bożej była i jest bliska sercu.

Reklama

W liturgicznym zgromadzeniu licznie wzięli udział przedstawiciele Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, którzy w tym roku świętują 95. rocznicę istnienia. Do tego faktu odniósł się bp Greger, który przypomniał, że ukonstytuowanie się związku datowane jest na 26 lipca 1926 r., kiedy to w Radziechowach powstały pierwsze jego struktury.

– Dziś Oddział Górali Żywieckich, skupiający kolejne pokolenie aktywnych społecznie mieszkańców powiatów żywieckiego i bielskiego, jest organizacją kulturalną wspierającą tradycyjną kulturę góralską, stanowiącą ważny element dziedzictwa narodowego. Należący do związku leśnicy, nauczyciele, rolnicy, przedsiębiorcy, pisarze, muzycy, rzeźbiarze i przewodnicy górscy podkreślają swój charakter patriotyczny i zarazem chrześcijański – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy przeszli do pobliskiego amfiteatru. Na jego scenie członkowie grupy teatralnej Effatha odtworzyli historię przekazania żywieckim góralom wizerunku Czarnej Madonny przez króla Jana II Kazimierza, a regionalne zespoły folklorystyczne zaprezentowały swój oryginalny i bogaty repertuar. Parafialne świętowanie zwieńczył Apel Jasnogórski.

Reklama

– Matka Boża zarezerwowała sobie pogodę. Nie musieliśmy się oglądać na warunki atmosferyczne. Cieszy mnie wielka liczba organizacji, które zaangażowały się w to, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Chylę czoła przed wdową po Adamie Banasiu ze Związku Podhalan, panią Jadwigą, która wzięła na siebie obowiązek koordynatora. Było to dla niej wypełnienie duchowego testamentu po mężu, który mocno pracował nad tegoroczną formułą tych uroczystości – mówi proboszcz ks. Andrzej Zawada.

Niedzielne świętowanie z bp. Gregerem poprzedził sobotni wieczór dziękczynienia, podczas którego w modlitwę różańcową wplecione były prośby i podziękowania adresowane do Matki Bożej Kazimierzowskiej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Dokonano ponad 9 mln aborcji. Kto niszczy ten świat – koronawirus czy sam człowiek?

– Dziękując, wypraszamy wierność do końca – powiedział abp Wacław Depo, który 10 czerwca w Domu Księży im. Jana Pawła II w Częstochowie przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszy i rocznic święceń kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

Jubileusze obchodzili: ks. kan. Marian Wojtasik (72 lata kapłaństwa i 101. rocznica urodzin), ks. kan. Tadeusz Bijata i ks. Edward Kosior (60 lat kapłaństwa), ks. kan. Eugeniusz Lubiszewski (55 lat), ks. kan. Ireneusz Trzebski (50 lat), ks. Stefan Leśniewski (25 lat) oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo (20 lat).

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję