Reklama

Niedziela Łódzka

Z Jasnej Góry do Łodzi

Przyjechali do Łodzi, by głosić słowo Boże i razem budować wspólnotę Kościoła.

Niedziela łódzka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Paweł Gabara

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

O. Wojciech Dec – paulin, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

W 100-lecie diecezji łódzkiej do pracy duszpasterskiej w Łodzi dołączyły dwa zgromadzenia zakonne. Decyzją Metropolity Łódzkiego w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża od pierwszej niedzieli sierpnia swoją posługę rozpoczęli oo. dominikanie, natomiast w parafii Dobrego Pasterza ojcowie z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, potocznie nazywani paulinami.

– Parafianie naszej nowej placówki przyjęli nas z wielką życzliwością i otwartością – wspomina paulin o. Wojciech Dec. – Przyznaję, że nie spodziewaliśmy się takiego przyjęcia i nie ukrywam, że szliśmy do Łodzi z radością, ale też lekkim lękiem. Przyjechałem do Łodzi dwa dni przed oficjalnym przejęciem parafii i kiedy tak usiadłem wieczorem w pustym pokoju, to pomyślałem: „Panie, gdzie Ty nas posłałeś” i wtedy przyszło do mnie światło, że jestem w świątyni, która jest dedykowana Dobremu Pasterzowi, więc czemu się lękam i niepokoję. Następnego dnia dowiedziałem się, że przyjechałem dokładnie w dniu, w którym przed 70 laty erygowano parafię, choć historia powstania kościoła jest o wiele starsza. Ucieszyło mnie to, że w jakimś sensie będziemy kontynuować życie zakonne, które w tym miejscu narodziło się na początku XX wieku – wszak świątynię i budynki do niej przyległe wybudowali bracia bezhabitowi ze Zgromadzenia Synów Matki Bożej Bolesnej, nazywani dolorystami. I tu pojawia się bardzo ważny dla paulinów i naszej duchowości wątek, mianowicie ten związany z osobą Matki Bożej. Kiedy wszedłem do świątyni, to natychmiast zwróciłem uwagę na polichromię okalającą prezbiterium, dostrzegłem na niej paulina klęczącego przed obrazem Matki Bożej. Odczytuję to jako znak, że my paulini, którzy jesteśmy stróżami jasnogórskiego obrazu mamy być również i w tym miejscu – podkreśla o. Dec.

Kanclerz łódzkiej kurii ks. dr Zbigniew Tracz witając paulinów w nowej wspólnocie, wyraził nadzieję, że bogactwo nowych charyzmatów, które przynoszą z sobą zgromadzenia zakonne, przyczyni się do odnowy życia religijnego, ducha modlitwy i kontemplacji. Natomiast o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów powiedział, że pierwszy raz w historii zgromadzenia paulińskiego, zakonnicy zagoszczą w archidiecezji łódzkiej i wyraził nadzieję, że tych czterech, młodych gorliwych kapłanów stanie się znakiem modlitewnej jedności parafii z całą rodziną paulińskiego zakonu rozsianego w 17 krajach świata.

– Pracę duszpasterską chcemy skupić na pracy z wiernymi, szczególnie na dobrej komunikacji z nimi, tak by oni czynnie uczestniczyli w naszych działaniach – mówi o. Dec. Pierwszym, takim wyraźnym akcentem wspólnego poznania się, będzie uroczystość ku czci Matki Bożej Częstochowskiej gdy 26 sierpnia. o godz. 11.30, celebrowana będzie Msza św. przy ołtarzu polowym „na szczycie”. Na tę liturgię paulini zapraszają mieszkańców swojej parafii oraz Łodzi.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W młodych jest potencjał

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Tomasz Dulski CM

Dzieci chętnie angażują się w grupy parafialne

Dzieci chętnie angażują się w grupy parafialne

Dla młodzieży jest dużo miejsca w Kościele. Wystarczy tylko stworzyć warunki do spotkań i chcieć – zachęca ks. Tomasz Dulski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Schola dziecięca i służba liturgiczna parafii św. Wawrzyńca w Gozdnicy są dowodem na to, że w młodych ludziach jest pragnienie wspólnotowej formacji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję