Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielki jubileusz 100-lecia

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowano w Sosnowcu, gdzie zostało ono powołane do istnienia.

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Arcybiskup Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w sosnowieckiej bazylice katedralnej 21 sierpnia. Liturgia była centralnym punktem obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszę św. sprawowało jeszcze czterech biskupów: bp Grzegorz Kaszak, biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp senior Piotr Skucha, a także ponad 20 kapłanów, m.in. o. Piotr Jackowski – prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych. Przybyło ok. 180 Karmelitanek Dzieciątka Jezus z przełożoną generalną m. Błażeją Stefańską.

Przed Mszą św. prof. dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił prelekcję zatytułowaną Powołane do modlitwy i pracy. Rys historyczny Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus 1921 – 2021. Dzięki temu wystąpieniu wierni przybyli na uroczystości mogli zapoznać się z niełatwymi początkami Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus oraz z postaciami jego założycieli, o. Anzelma Gądka i Matki Teresy Kierocińskiej. – Sto lat wydaje się być krótkim czasem, ale to czas obfitujący w przeróżne wydarzenia: polityczne, gospodarcze i społeczne. One również wpływały na funkcjonowanie Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Ojciec Anzelm Gądek tworząc nowe zgromadzenie miał świadomość, że nadchodzą zupełnie nowe czasy. Utworzenie wspólnoty zbiegło się z odrodzeniem państwa polskiego. To była poważna zmiana. Potrzebne były nowe metody działania i nowe instrumenty. I to widać w programie i konstytucjach przygotowanych przez założycieli. Mało tego, te założenia okazały się ponadczasowe i znajdują aktualność także i dziś – mówił prof. Krzyżanowski.

Po uroczystościach goście mieli okazję zwiedzić interaktywne Muzeum w Domu Macierzystym Karmelitanek Dzieciątka Jezus, znajdującym się w Sosnowcu przy ulicy Matki Teresy Kierocińskiej 25. Tam też odbyła się projekcja filmu o zgromadzeniu. Był oczywiście czas na modlitwę przy sarkofagu współzałożycielki zgromadzenia.

Więcej o jubileuszu na str. IV-V

2021-08-31 12:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat polskiej Policji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 31/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

policja

100‑lecie

Joanna Ferens

Awanse dla najbardziej zasłużonych policjantów

Awanse dla najbardziej zasłużonych policjantów

Uroczyste obchody święta policji, połączone w tym roku z jubileuszem 100-lecia jej powstania, odbyły się 15 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju

Krótką historię policji przybliżył komendant powiatowy policji w Biłgoraju, podinsp. Marek Jamroz. – Niespełna rok po odzyskaniu niepodległości, 24 lipca 1919 r. Sejm Ustawodawczy przyjął uchwałę, mocą której została utworzona Policja Państwowa. Faktyczny proces jej tworzenia został zakończony w 1922 r. Z przekazów historycznych wynika, że w naszym powiecie pełniło służbę 76 policjantów, działało 13 posterunków na 15 gmin i jedno miasto. Spośród tych policjantów był jeden oficer – komendant powiatowy policji, jeden aspirant, czterech starszych przodowników, trzynastu przodowników, reszta to byli posterunkowi i starsi posterunkowi. Los dla przedwojennych policjantów nie okazał się łaskawy, ginęli w obozach – KL Auschwitz czy w Ostaszkowie – podkreślił. Komendant Jamroz dziękował wszystkim funkcjonariuszom za oddaną służbę. – Policjant to był i jest trudny zawód, ale to także szlachetna służba naznaczona poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Obecnie do nas należy podtrzymywanie i kontynuacja tej stuletniej tradycji. Ciężko w takich chwilach znaleźć słowa, które wyrażałyby uznanie i podziękowanie za rzetelną i ofiarną służbę. Nasze wysiłki są pozytywnie oceniane przez obywateli. Dziękuję za realizację zadań służbowych, dzięki którym ratowane jest życie i zdrowie ludzkie. Życzę wam, aby wasz trud znajdował uznanie, a policyjny mundur otaczał szacunek – wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję