Reklama

Niedziela Lubelska

Pod opieką Maryi

W „polskim Nazarecie”, jak nazywane jest sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym, odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Niedziela lubelska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Marek

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

W ostatnią niedzielę sierpnia w kazimierskiej farze zgromadzili się czciciele Matki Bożej, aby świętować jubileusz 35-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza połączyła w modlitwie Franciszkanów Reformatów, którzy sprawują pieczę nad sanktuarium, mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka, a także uczestników 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, którzy włączyli się w przygotowanie liturgii. Parafian i gości powitał proboszcz ks. Tomasz Lewniewski, a gwardian o. Bernard Potępa przypomniał dzień koronacji, której 31 sierpnia 1986 r. dokonał kard. Franciszek Macharski za zgodą św. Jana Pawła II.

Trzy wzorce

W homilii kard. Stanisław Dziwisz przestawił trzy wzory do naśladowania. Pierwszym jest Maryja, która została wybrana przez Boga do realizacji zbawczego planu i swoim „fiat” wyraziła bezwarunkową gotowość do wypełnienia Bożej misji. – Scena Zwiastowania przedstawiona na cudownym obrazie budzi uczucie wdzięczności wobec Maryi, która opiekowała się Jezusem, kiedy był dzieckiem, ale także stała pod krzyżem i tam, wykonując testament Syna, stała się Matką Kościoła. Od Niej powinniśmy uczyć się wypełniania woli Bożej w konkretnych okolicznościach życia – powiedział kardynał. Jako drugi wzór wskazał św. Jana Pawła II, którego nauczanie inspiruje miliony chrześcijan na całym świecie. – Ojciec Święty całe życie oddał pod opiekę Maryi. Z kazimierskim sanktuarium wiąże go wizyta, gdy był biskupem krakowskim, ale też szczególna troska o rodzinę. Przed tym obrazem wiele osób modli się o dar poczęcia, szczęśliwe rozwiązanie i opiekę dla swojej rodziny, zaś św. Jan Paweł II szczególnie cenił sobie tytuł Papieża Rodziny. Przez wszystkie lata pontyfikatu wzywał do troski o rodzinę, o życie człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział kard. Dziwisz. Trzeci wzór, który przybliżył, to kard. Stefan Wyszyński. – Prymas Tysiąclecia walczył z komunistycznym reżimem i wspólnie z Janem Pawłem II przeprowadził naszą Ojczyznę i Kościół w Polsce przez ten trudny czas. On także zawierzył swoje życie Maryi – podkreślił.

Czas ufności

Na zakończenie Eucharystii o. Bernard Potępa podziękował wszystkim za udział w uroczystościach. Następnie głos zabrał prowincjał o. Jacek Koman, który podkreślił, że rocznica koronacji wpisuje się w jubileusz 400-lecia obecności w Polsce Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej. – Błagajmy Matkę Najświętszą, by w trudnych czasach wyprosiła nam Ducha Świętego, który nauczy nas przyjmować Bożą wolę – powiedział. Następnie w uroczystej procesji kopia cudownego obrazu Matki Bożej została przeniesiona do sanktuarium. Tam kard. Stanisław Dziwisz dokonał aktu zawierzenia Maryi oraz przekazał ojcom franciszkanom relikwie krwi św. Jana Pawła II. Będzie to widzialny znak obecności papieża Polaka i zachęta do zawierzenia życia Matce Zwiastowania. Dopełnieniem świętowania był koncert Ze św. Józefem przez wieki, przygotowany przez Teatr Grot z okazji Roku św. Józefa.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: – Dziękuję Bogu i cieszę się, że jestem z Wami i dla Was

[ TEMATY ]

biskup

jubileusz

abp Wacław Depo

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

26 września kapłani i wierni złożyli J. E. Arcybiskupowi Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu najpiękniejszy dar z okazji imienin oraz urodzin, ofiarując w intencji solenizanta Mszę św, która odprawiona została w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Eucharystia zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry zakonne i wiernych świeckich. Była to modlitwa Kościoła częstochowskiego w intencji Arcybiskupa, który jest jego Ojcem i Pasterzem.

CZYTAJ DALEJ

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci Helenki Kmieć

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. Promocji i Fundrisingu Wolontariatu Misyjnego Salvator i przyjaciółka misjonarki.

Publikujemy wspomnienie Magdaleny Kaczor o wolontariuszce Wolontariatu Misyjnego Salvator (WMS) Helenie Kmieć:

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję