Reklama

Niedziela Przemyska

Rubinowy jubileusz parafii

Twórczą i ewangelizacyjną misję Kościoła na bardzo szerokim polu wypełnia parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu, obchodząca w tym roku 40-lecie.

Niedziela przemyska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Parafia Chrystusa Króla

Przekazanie okolicznościowej pamiątki

Przekazanie okolicznościowej pamiątki

Jubileusz 40-lecia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu uczczono uroczystą Mszą św. w świątyni parafialnej. Koncelebrze, z udziałem kapłanów jarosławskich, księdza proboszcza i zarazem archiprezbitera Andrzeja Surowca, przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Na jubileuszową Eucharystię przybyli licznie parafianie, przedstawiciele władz oraz inni zaproszeni goście.

Parafia Chrystusa Króla znajduje należne miejsce pośród innych środowisk Jarosławia. Działalność duszpasterska jest tu umiejętnie integrowana z pracą katechetyczną, wychowawczą, a także z działalnością w zakresie sportu, rozwoju kultury i sztuki, pomocy edukacyjnej dzieciom itp.

Cztery minione dziesięciolecia w dziejach parafii Chrystusa Króla, usytuowanej we wschodniej części miasta, przypomniało wystąpienie reprezentanta środowiska parafialnego. Przedstawił on wiele faktów, które złożyły się na powołanie do życia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu oraz jej nieustanny rozwój. Zapis kroniki informuje, ze parafia rozpoczęła swoją działalność 22 czerwca 1981 r. W tym dniu przybył do domu Sióstr Niepokalanek biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk celem omówienia spraw związanych z powstaniem nowego ośrodka duszpasterskiego dla niedawno powstałego na terenie Jarosławia osiedla Kombatantów, a także mieszkańców z pobliskich ulic. Z ramienia biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka koordynacją wszystkich planów zajmował się wówczas ks. prał. Bronisław Fila, proboszcz jarosławskiej kolegiaty. Siostry Niepokalanki pozytywnie odniosły się do prośby Kurii Biskupiej w Przemyślu i udostępniły salę na tymczasową kaplicę oraz trzy małe pomieszczenia na cele duszpasterskie do czasu wybudowania nowego kościoła. Mając ustalone minimalne warunki do stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk wyznaczył ks. Antoniego Ślusarczyka, wikariusza w kolegiacie, na duszpasterza wiernych.

Reklama

Budowa nowej świątyni w Jarosławiu odbywała się w trudnych czasach. Mówi się, że na początku księża działali w konspiracji. Wykonany został trzynastometrowy krzyż dębowy celem umieszczenia go na przyszłym placu kościelnym. W nocy 15 sierpnia 1981 r. rozpoczęło się stawianie przygotowanych elementów nowej, drewnianej kaplicy. Prace zakończono po południu. O godz. 16.00 plac z nową kaplicą wypełniło kilkaset osób. Byli to głównie pielgrzymi powracający z Kalwarii Pacławskiej oraz wierni z całego miasta Jarosławia. Biskup Stanisław Jakiel dokonał poświęcenia tymczasowej kaplicy poświęconej Chrystusowi Królowi i odprawił tam pierwszą Mszę św.

W takich właśnie okolicznościach, w ciężkich czasach komunistycznych powstał pierwszy kościół w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu, wybudowany w formie małej kaplicy, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się figura św. Józefa. Tuż po poświęceniu tymczasowej kaplicy drewnianej rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę świątyni murowanej. Drugi kościół, w murach którego znajduje się obecnie Katolickie Centrum Kultury, wybudowany w ciągu trzech miesięcy, został poświęcony 4 grudnia 1981 r.

1 stycznia 1982 r. parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu została erygowana decyzją biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka. Pierwszym jej proboszczem został ks. Antoni Ślusarczyk. W tym samym roku pracę duszpasterską podjął w parafii ks. Andrzej Surowiec, który następnie powrócił na Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie. W 1983 r. ks. proboszcz Antoni Ślusarczyk podjął rozmowy z architektem dr. Jackiem Gyurkovichem z Krakowa na temat projektu przyszłego kościoła. Po długich staraniach parafia stała się całkowitym właścicielem działki pod budowę przyszłego kościoła. W roku 1986 zamówiono trzy dzwony w zakładzie Felczyńskich w Przemyślu i sprawiono figurę św. Józefa. Pod koniec 1986 r. parafia otrzymała zezwolenie wojewody przemyskiego na budowę kościoła. Prace ziemne pod trzeci kościół rozpoczęły się 22 kwietnia 1988 r., a 11 grudnia 1988 r. poświęcono kamień węgielny. Aktu tego dokonał biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk. Od 1990 r. na budowie świątyni pracowali parafianie wyznaczani do pracy z poszczególnych bloków jarosławskiego osiedla Kombatantów i Niepodległości oraz przyległych ulic. W stanie surowym kościół był w roku 1991.

Reklama

W 1992 r., po śmierci ks. proboszcza Antoniego Ślusarczyka, który przez ostatnie dziesięć lat organizował nową parafię, proboszczem został ks. Andrzej Surowiec. Kanoniczne objęcie parafii przez nowego duszpasterza i uroczyste wprowadzenie go w obowiązki nastąpiło 29 marca 1992 r. Bogata jest historia tej młodej świątyni i parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Ksiądz Andrzej Surowiec okazał się dynamicznym duszpasterzem, który zatroszczył się o wiele spraw, m.in. o stworzenie imponującej biblioteki i świetlicy parafialnej „U Kolpinga”.

Podczas rocznicowej Mszy św. metropolita przemyski abp Adam Szal powiedział m.in.: – Pan Bóg daje nam do dyspozycji czas po to, abyśmy uzmysłowili sobie, że wiara to proces, który rozpoczyna się w momencie chrztu świętego i który właściwie trwa do końca życia. O wiarę mamy się troszczyć, zabiegać o nią, walczyć o wiarę, starać się o to, aby ta wiara była umacniana właśnie przez to, na co wskazuje św. Piotr w dzisiejszej Ewangelii – wskazał metropolita przemyski. Za dziękczynienie na okoliczność jubileuszu 40-lecia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu podziękował zgromadzonym ks. proboszcz Andrzej Surowiec.

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa konsekrowanych

W przeddzień święta Ofiarowania Pańskiego, podczas którego w Kościele powszechnym przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, siostry zakonne spotkały się na modlitwie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

Towarzyszyli im przedstawiciele męskich zgromadzeń oraz konsekrowane dziewice i wdowy. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia była Msza św., której przewodniczył bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję