Reklama

Niedziela Przemyska

Rubinowy jubileusz parafii

Twórczą i ewangelizacyjną misję Kościoła na bardzo szerokim polu wypełnia parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu, obchodząca w tym roku 40-lecie.

2021-09-07 11:31

Niedziela przemyska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Parafia Chrystusa Króla

Przekazanie okolicznościowej pamiątki

Przekazanie okolicznościowej pamiątki

Jubileusz 40-lecia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu uczczono uroczystą Mszą św. w świątyni parafialnej. Koncelebrze, z udziałem kapłanów jarosławskich, księdza proboszcza i zarazem archiprezbitera Andrzeja Surowca, przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Na jubileuszową Eucharystię przybyli licznie parafianie, przedstawiciele władz oraz inni zaproszeni goście.

Parafia Chrystusa Króla znajduje należne miejsce pośród innych środowisk Jarosławia. Działalność duszpasterska jest tu umiejętnie integrowana z pracą katechetyczną, wychowawczą, a także z działalnością w zakresie sportu, rozwoju kultury i sztuki, pomocy edukacyjnej dzieciom itp.

Reklama

Cztery minione dziesięciolecia w dziejach parafii Chrystusa Króla, usytuowanej we wschodniej części miasta, przypomniało wystąpienie reprezentanta środowiska parafialnego. Przedstawił on wiele faktów, które złożyły się na powołanie do życia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu oraz jej nieustanny rozwój. Zapis kroniki informuje, ze parafia rozpoczęła swoją działalność 22 czerwca 1981 r. W tym dniu przybył do domu Sióstr Niepokalanek biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk celem omówienia spraw związanych z powstaniem nowego ośrodka duszpasterskiego dla niedawno powstałego na terenie Jarosławia osiedla Kombatantów, a także mieszkańców z pobliskich ulic. Z ramienia biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka koordynacją wszystkich planów zajmował się wówczas ks. prał. Bronisław Fila, proboszcz jarosławskiej kolegiaty. Siostry Niepokalanki pozytywnie odniosły się do prośby Kurii Biskupiej w Przemyślu i udostępniły salę na tymczasową kaplicę oraz trzy małe pomieszczenia na cele duszpasterskie do czasu wybudowania nowego kościoła. Mając ustalone minimalne warunki do stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk wyznaczył ks. Antoniego Ślusarczyka, wikariusza w kolegiacie, na duszpasterza wiernych.

Budowa nowej świątyni w Jarosławiu odbywała się w trudnych czasach. Mówi się, że na początku księża działali w konspiracji. Wykonany został trzynastometrowy krzyż dębowy celem umieszczenia go na przyszłym placu kościelnym. W nocy 15 sierpnia 1981 r. rozpoczęło się stawianie przygotowanych elementów nowej, drewnianej kaplicy. Prace zakończono po południu. O godz. 16.00 plac z nową kaplicą wypełniło kilkaset osób. Byli to głównie pielgrzymi powracający z Kalwarii Pacławskiej oraz wierni z całego miasta Jarosławia. Biskup Stanisław Jakiel dokonał poświęcenia tymczasowej kaplicy poświęconej Chrystusowi Królowi i odprawił tam pierwszą Mszę św.

W takich właśnie okolicznościach, w ciężkich czasach komunistycznych powstał pierwszy kościół w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu, wybudowany w formie małej kaplicy, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się figura św. Józefa. Tuż po poświęceniu tymczasowej kaplicy drewnianej rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę świątyni murowanej. Drugi kościół, w murach którego znajduje się obecnie Katolickie Centrum Kultury, wybudowany w ciągu trzech miesięcy, został poświęcony 4 grudnia 1981 r.

Reklama

1 stycznia 1982 r. parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu została erygowana decyzją biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka. Pierwszym jej proboszczem został ks. Antoni Ślusarczyk. W tym samym roku pracę duszpasterską podjął w parafii ks. Andrzej Surowiec, który następnie powrócił na Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie. W 1983 r. ks. proboszcz Antoni Ślusarczyk podjął rozmowy z architektem dr. Jackiem Gyurkovichem z Krakowa na temat projektu przyszłego kościoła. Po długich staraniach parafia stała się całkowitym właścicielem działki pod budowę przyszłego kościoła. W roku 1986 zamówiono trzy dzwony w zakładzie Felczyńskich w Przemyślu i sprawiono figurę św. Józefa. Pod koniec 1986 r. parafia otrzymała zezwolenie wojewody przemyskiego na budowę kościoła. Prace ziemne pod trzeci kościół rozpoczęły się 22 kwietnia 1988 r., a 11 grudnia 1988 r. poświęcono kamień węgielny. Aktu tego dokonał biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk. Od 1990 r. na budowie świątyni pracowali parafianie wyznaczani do pracy z poszczególnych bloków jarosławskiego osiedla Kombatantów i Niepodległości oraz przyległych ulic. W stanie surowym kościół był w roku 1991.

W 1992 r., po śmierci ks. proboszcza Antoniego Ślusarczyka, który przez ostatnie dziesięć lat organizował nową parafię, proboszczem został ks. Andrzej Surowiec. Kanoniczne objęcie parafii przez nowego duszpasterza i uroczyste wprowadzenie go w obowiązki nastąpiło 29 marca 1992 r. Bogata jest historia tej młodej świątyni i parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Ksiądz Andrzej Surowiec okazał się dynamicznym duszpasterzem, który zatroszczył się o wiele spraw, m.in. o stworzenie imponującej biblioteki i świetlicy parafialnej „U Kolpinga”.

Podczas rocznicowej Mszy św. metropolita przemyski abp Adam Szal powiedział m.in.: – Pan Bóg daje nam do dyspozycji czas po to, abyśmy uzmysłowili sobie, że wiara to proces, który rozpoczyna się w momencie chrztu świętego i który właściwie trwa do końca życia. O wiarę mamy się troszczyć, zabiegać o nią, walczyć o wiarę, starać się o to, aby ta wiara była umacniana właśnie przez to, na co wskazuje św. Piotr w dzisiejszej Ewangelii – wskazał metropolita przemyski. Za dziękczynienie na okoliczność jubileuszu 40-lecia parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu podziękował zgromadzonym ks. proboszcz Andrzej Surowiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Matką Miłosierdzia

Jubileusz 30-lecia istnienia, połączony z uroczystością odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, świętowała 17 listopada wspólnota parafii Miłosierdzia Bożego w Łodzi-Teofilowie. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w parafialnej świątyni przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, a w koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych: księża pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego, byli i obecni jej wikariusze, kapłani z dekanatu Łódź-Teofilów i księża zaprzyjaźnieni z parafią. Na uroczystość – obok kapłanów, sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, parafian – przybyły asysty z parafii Matki Bożej Bolesnej, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Liturgię uświetniła obecność parafialnego pocztu sztandarowego oraz pocztu Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II wraz z delegacją młodzieży. Całe zgromadzenie dziękowało Bożej Opatrzności za 30 lat istnienia parafii. Dziękczynienie łączyło się z modlitwą w intencji miejscowej wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Saletyńskie Spotkania Młodych we Włochach

Eucharystia, konferencja i uwielbienie. 25 września zapraszamy młodzież do parafii Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46.

Saletyńskie Spotkania Młodych (SSM) mają swój początek w roku 1987, kiedy Księża Misjonarze Saletyni zaczęli organizować czuwania dla młodzieży z polskich parafii, w których posługiwali. Na miejsce spotkań wybrano Dębowiec k. Jasła (diecezja rzeszowska)- polskie centrum Matki Bożej Płaczącej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję