Reklama

Niedziela w Warszawie

Przy grobach błogosławionych

Archikatedrę św. Jana Chrzciciela oraz podwarszawskie Laski połączył beatyfikacyjny most, którego punktem centralnym była Świątynia Opatrzności Bożej.

Niedziela warszawska 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

Monika M. Zając

Modlitwa przed sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia

Modlitwa przed sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia

Przed rozpoczęciem transmisji beatyfikacyjnej w świątyni na Starym Mieście trudno było znaleźć wolne miejsce. Archikatedrę wypełnili wierni ze stolicy, ale i z innych części kraju. Panowała atmosfera radosnego napięcia i oczekiwania na wybrzmienie słów formuły beatyfikacyjnej. A po niej oklaski i łzy wzruszenia, bo kolejny syn polskiej ziemi będzie orędował „za swoimi”.

We wspólnocie

Beata lubi „odwiedzić prymasa”, polecić się jego opiece, zapalić świeczkę przy sarkofagu. Nie mogło jej tu zabraknąć także w dniu beatyfikacji.

– To ważne, aby świętować w większym gronie, we wspólnocie – stwierdza młoda warszawianka, podkreślając, że czas przygotowania do beatyfikacji pozwolił jej lepiej poznać życie i dzieło kard. Wyszyńskiego. – Programy, audycje radiowe i filmy sprawiły, że stał się dla mnie kimś bliskim – mówi Niedzieli.

Prymas Tysiąclecia zmarł kilkanaście lat przed tym, zanim urodził się Nikodem Bernaciak. Mimo to analityk prawny czuje się szczególnie związany z kard. Wyszyńskim. – Świętuję imieniny w dniu jego urodzin, byłem bierzmowany w rocznicę śmierci prymasa. W mojej pracy staram się nawiązywać do jego nauczania, jest ono dla mnie także inspiracją w życiu rodzinnym i społecznym. Najbardziej przemawia do mnie wizja narodu jako rodziny rodzin – podkreśla. – Dziś szczególnie powinniśmy modlić się o rozniecenie tej iskry ducha, którą rozniecił błogosławiony prymas.

W dniu beatyfikacji do stolicy z Wrocławia przyjechała Joanna Kosiukiewicz. – To dzień wielkiej radości i wzruszenia – mówi łamiącym się głosem. – Kardynał Wyszyński jest dla nas wielkim ojcem narodu, którego wciąż słuchamy.

Na zakończenie uroczystości w archikatedrze ks. proboszcz Bogdan Bartołd udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami zawierającymi kroplę krwi prymasa Wyszyńskiego.

Przy sercu Matki

Setki osób wzięło udział w uroczystości beatyfikacyjnej w Laskach, gdzie m. Elżbieta Róża Czacka założyła pierwszy w Polsce ośrodek dla niewidomych dzieci.

Reklama

– Nasza błogosławiona matka jest patronką na dzisiejsze czasy, bo trzeba udzielać pomocy nie tylko niewidomym na ciele, ale jeszcze bardziej niewidomym na duszy – mówi s. Jana Maria Ściga ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża.

W niedzielę przed niewielką kaplicą zakonną ustawiono telebim, na którym transmitowano uroczystości z Wilanowa. – Dzięki temu mogliśmy przeżywać beatyfikację przy sercu naszej matki, bo tuż obok kaplicy jest pokój błogosławionej, a w nim sarkofag z relikwiami – opowiada s. Ściga.

Do Lasek przyjechało osoby zaprzyjaźnione z dziełem opieki oraz zainspirowane duchowością i posługą sióstr. – Wspieram misje sióstr i po prostu tego dnia musiałem być tutaj z nimi – mówi Adam Pawłowicz, który przyjechał z najmłodszym synem. – W Rwandzie mogłem z bliska zobaczyć wyjątkową pracę sióstr. Z prowincjonalnego kraju, jakim była Polska 100 lat temu, wyszło dzieło, które zmienia świat. Nawet bł. Róża Czacka nie spodziewała się, że dzięki pracy sióstr życie niewidomych dzieci w Afryce także będzie odmienione – dodaje.

Laski stają się ważnym punktem na duchowej mapie kraju. Siostry opowiadają, że przez wakacje codziennie przyjeżdżali pielgrzymi indywidualnie i w zorganizowanych grupach. – Teraz liczymy na większe wstawiennictwo naszej matki – mówi s. Ściga i na koniec podkreśla. – Ale beatyfikacja to również zobowiązanie i mobilizacja dla zgromadzenia, byśmy z większym zaangażowaniem i wiernością podążały drogą naszej błogosławionej założycielki.

Relacja z beatyfikacji na ogólnopolskich stronach 20. i 21.

2021-09-13 18:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki Czackiej: chcę jak ona mieć przed oczami potrzebujących

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Łukasz Krzysztofka

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

"Bardzo chcę dalej w życiu jak Matka Czacka mieć przed oczami innych potrzebujących i wychodzić naprzeciw ich potrzebom" - mówi w rozmowie z KAI Karolina Gawrych, której cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Róży Czackiej uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.

Dawid Gospodarek (KAI): Przypadek Twojego uzdrowienia został w procesie beatyfikacyjnym Matki Czackiej uznany za cud za jej przyczyną. Czy możesz opowiedzieć, co z tego pamiętasz? Byłaś jeszcze dzieckiem...

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda przybył na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

2022-10-05 17:22

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Malta

Agata Kornhauser‑Duda

PAP/Mateusz Marek

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę na Maltę, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca odbędzie także spotkania bilateralne z prezydentami Portugalii i Niemiec. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Głównym punktem wizyty Dudy na Malcie będzie udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Prezydent weźmie udział w dwóch sesjach roboczych, a także w konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję