Reklama

Niedziela Przemyska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Studenci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odwiedzili Przemyśl, gdzie przeżywali wakacyjny obóz – czas formacji, integracji i odpoczynku. Modlili się m.in. na Mszy św. sprawowanej przez abp. Adama Szala.

Niedziela przemyska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ks. Maciej Flader

Stypendyści z abp. Adamem Szalem w kaplicy WSD w Przemyślu

Stypendyści z abp. Adamem Szalem w kaplicy WSD w Przemyślu

Metropolita przemyski w oparciu o Ewangelię o bogatym młodzieńcu zachęcał stypendystów, aby szukali wzroku Jezusa. – Wielu ludzi chciało zobaczyć Jezusa z różnych motywów. Wielu zobaczyło. Zobaczyli Go pasterze, mędrcy, zobaczył Nikodem, Niewiasta, chciał zobaczyć Herod i zobaczył także młody człowiek. Przybiegł, upadł i zapytał o życie wieczne. Pan Jezus wykorzystał tę sytuację, aby przeprowadzić katechezę. Potem wskazał drogę, po której powinien iść, aby zdobyć życie wieczne – jest to droga przykazań, droga nowego przymierza. A potem spojrzał na niego z miłością. Zaproponowałem, aby dzisiaj Ewangelia ta została odczytana, ponieważ św. Jana Paweł II bardzo często posługiwał się tą perykopą ewangeliczną, zwłaszcza kiedy mówił do młodzieży. W liście do młodzieży opartym na tej Ewangelii Jan Paweł II sformułował życzenia do młodzieży: „Życzę każdemu z Was, abyście odkryli to spojrzenie Jezusa, abyście go doświadczyli. Przyjdzie ono wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebne” – mówił kaznodzieja.

Stypendyści, którzy przyjechali do Przemyśla, opowiadali o swoim obozie wakacyjnym. – Obóz jest dla nas czasem formacji, zgodnie z myślą św. Jana Pawła II, a zarazem czasem poznania innych stypendystów – mówi Julia, studentka z Warszawy. Z kolei Dawid, studiujący także w stolicy kraju, zauważa szczególny charakter tegorocznych obozów. – W tym roku obóz jest organizowany „na raty” w rożnych miastach. Studenci nie uczestniczą w jednym wielkim obozie, tylko są podzieleni na różne grupy. Są różne programy rekolekcyjne, my mamy program „Nie lękajcie się” i właśnie pod tym hasłem będziemy realizować swoje przemyślenia, integrować się wzajemnie i wspólnie spędzać czas.

Jak zauważa ks. Dariusz Kowalczyk, prezes fundacji: – Obozy wakacyjne są zwieńczeniem programu formacyjnego całego roku. Stypendyści, którzy są podzieleni na dwie grupy, mają swoją formację śródroczną. Studenci spotykają się w swoich wspólnotach akademickich. W formacji są aspekty modlitewny, integracyjny i potężna dawka myśli św. Jana Pawła II. W tym roku z racji epidemii nie mogliśmy zrobić trzech dużych obozów, jak to bywało do tej pory, dlatego wymyśliliśmy koncepcję dwudziestu pięciu obozów w całej Polsce, z czego siedemnaście było dla uczniów, trzy dla studentów i pięć dla maturzystów. W tych małych grupach jest o wiele łatwiej zbudować wspólnotę – podkreśla ks. Kowalczyk.

Obóz w Przemyślu trwał w dniach 10-12 września, zgromadził trzydziestu sześciu studentów będących stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywe pomniki papieża

Niedziela świdnicka 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Z okazji Dnia Papieskiego wolontariusze co roku zbierają ofiary na stypendia dla zdolnej młodzieży

Z okazji Dnia Papieskiego wolontariusze co roku zbierają ofiary na stypendia dla zdolnej młodzieży

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z terenu diecezji świdnickiej, nazywani duchowym dziedzictwem papieża Polaka, spotkali się w katedrze na wspólnym dziękczynieniu. Nie zapomnieli także o corocznej kweście.

Tegoroczna 22. edycja Dnia Papieskiego była przeżywana pod hasłem „Blask Prawdy”. Tak brzmią pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r., której głównym przesłaniem jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

[ TEMATY ]

św. Barbara

www.pl.wikipedia.org

Kalendarz katolicki wspomina 4 grudnia św. Barbarę – dziewicę i męczennicę. Mimo że należy do najpopularniejszych i najbardziej onych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała, jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję