Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święci nam pokazują, jaki jest Bóg

Biłgorajska społeczność dziękowała za nowego błogosławionego, który będąc biskupem lubelskim często odwiedzał tę ziemię.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dziękczynienie

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Joanna Ferens

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Błogosławiony Stefan Wyszyński, w latach 1946-48 był biskupem lubelskim i w tym okresie często odwiedzał ziemię biłgorajską, gościł m. in. w gminie Łukowa, gdzie odwiedził cmentarz w Osuchach. Od 1948 r. był arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski, a od 1953 r. kardynałem.

Podczas biłgorajskich uroczystości Mszę św. sprawował i wygłosił Słowo Boże ks. prof. Sławomir Nowosad, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na wartość i znaczenie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Czackiej, podkreślając, jak wiele nauki płynie z tego wydarzenia dla każdego Polaka. Podczas Eucharystii została również poświęcona okolicznościowa stuła z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego. Ponadto młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowała specjalnie na tę okoliczność karteczki ze słowami i nauką Prymasa Tysiąclecia, które można było zabrać ze sobą i jeszcze lepiej poznać postać i nauczanie tego wielkiego Polaka.

Człowiek przesycony Bogiem

W rozmowie ks. prof. Sławomir Nowosad wyjaśniał, iż święci i błogosławieni przede wszystkim prowadzą nas do Boga i uczą nas świętości: – Święci nam pokazują, jaki jest Bóg. Papież Benedykt XVI kiedyś powiedział, że święci nam interpretują Boga i jak patrzymy na świętych to lepiej poznajemy i bardziej, mocniej wierzymy w Boga. I jeśli Kościół wynosi kogoś na ołtarze, to chce nam przybliżyć prawdę o Bogu. I ostatecznie zawsze chodzi o samego Boga, a nie o świętego. O świętego o tyle, na ile on swoją osobą, swoja wiarą i życiem Boga nam ukazuje. Jeśli, jak mamy takie przekonanie w Polsce i nie tylko, że Prymas Wyszyński był takim Bożym człowiekiem, przesyconym Bogiem, to trzeba go pokazać, abyśmy się na jego przykładzie nauczyli, jak żyć Bogiem i po Bożemu, gdyż w naszym życiu wszystko się ostatecznie do tego sprowadza, aby człowiek wierzył w Boga i żył z wiary. A kard. Wyszyński był takim człowiekiem, wierzył i żył wiarą w Boga, czego świadectwo dał całym swoim życiem, od młodości, od Lublina i KUL-u po prymasostwo i niezłomność wiary i patriotyzmu – zaznaczał.

Reklama

Oddał swoje życie Bogu

Po Mszy św. została uroczyście poświęcona figura kard. Wyszyńskiego, która stanęła na placu przed kościołem. Prymas Tysiąclecia to wielki człowiek i jego pomnik musiał znaleźć się w naszej parafii – zaznaczał w rozmowie ks. prałat Józef Flis: – Błogosławiony Prymas Wyszyński to człowiek, który dzięki swojemu zawierzeniu Bogu i Matce Najświętszej przeprowadził Polskę przez ten nieludzki system komunistyczny i tutaj w parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju nie mogło zabraknąć jego osoby w figurze. Aby podkreślić to wielkie wydarzenie jego beatyfikacji, to postaraliśmy się o ten piękny pomnik. Na cokole umieściliśmy jego wielkie dzieło, jakim są Śluby Jasnogórskie – śluby zawierzenia naszego narodu Matce Bożej Królowej Polski, a przez nią Bogu. Prymas Tysiąclecia to wielki człowiek zawierzenia i tego zawierzenia i ufności on nas pięknie uczy i uczyć będzie już zawsze. To także wielki, święty człowiek, wzór do naśladowania i postawiliśmy ten pomnik, aby o nim przypominać i uczyć się od niego takiej postawy zawierzenia, aby oddawać każdego dnia swoje życie Bogu i Matce Najświętszej, gdyż wtedy wszystko jest możliwe do zrobienia – wyjaśniał.

Godny wzór i piękny człowiek

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wielkie i wzruszające wydarzenie dla naszego kraju – podkreślał Tomasz Zych. – Prymas Wyszyński jest dla mnie wzorem człowieka Kościoła i przede wszystkim człowieka, który mimo swojej wielkiej osobowości i pełnienia jednaj z najważniejszych ról w Kościele, nadal pozostał pięknym i wyjątkowym człowiekiem. Myślę, że jest on bliski każdemu z nas, wiemy, że w tych trudnych czasach starał się pomagać Kościołowi, ale i każdemu człowiekowi, który o tę pomoc go prosił. Był biskupem lubelskim, przebywał często na naszych terenach, więc tym bardziej jest to dla mnie taka osoba wyjątkowa. Jest dla mnie wielkim przykładem, jak się zachowywać w życiu, jak się zawierzać Maryi, a to ważne dla każdego, kto chce być blisko Jezusa i Kościoła, blisko tego wszystkiego, na czym powinno nam najbardziej zależeć na drodze do wieczności – tłumaczył.

Reklama

Prawdziwy Polak i patriota

Chcę żyć tak, jak nasz Prymas i zawierzać swoje życie Maryi – tłumaczyła Genowefa Nizio: – Kardynał Wyszyński był prawdziwym Polakiem i patriotą, dlatego walczył o prawa do życia i prawa dla rodziny. Dzisiaj możemy się na nim wzorować i żyć według nauki, którą Bóg nam przekazał przez jego osobę. Już zawsze będzie on dla nas wzorem do naśladowania, że będziemy każdego dnia żyć jego nauką i tym, co nam zostawił w życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i parafialnym. Dla mnie jest on bardzo ważną postacią, chciałabym go naśladować i też zawierzyć się Matce Bożej, aby dalej prowadziła moje życie, by każdego dnia stawało się ono dążeniem do świętości – powiedziała.

Dodatkowo parafia św. Jana Pawła II, Fundacja Gaudium et Spes oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego przygotowali wystawę poświęconą Wielkiemu Polakowi i Mężowi Stanu Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu pn. „Per Mariam – Soli Deo”. 12 września została ona oficjalnie otwarta dla zwiedzających.

Poznać Kardynała

Chcemy jeszcze bardziej przybliżyć postać błogosławionego kardynała – tłumaczył ks. Krystian Bordzań. – Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii zarówno znanych jak i wcześniej niepublikowanych. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Wystawa pokazuje prymasa jako wielkiego Polaka, męża stanu, pasterza, przyjaciela papieży, człowieka wolnego, niewolnika Matki Bożej, więźnia, obrońcę życia. To są hasła, ale one są po to, byśmy mogli w tych motywach przyswoić sobie, kim był i kim wciąż jest Prymas Tysiąclecia – zwłaszcza teraz, kiedy jest błogosławionym, odsłaniając i poznając to jego wielkie dziedzictwo. Celem wystawy jest przede wszystkim ukazanie człowieka świętego, jego drogi zawierzenia Maryi – tłumaczył. Wystawę, która znajduje się na placu kościelnym można oglądać do 15 października.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za chleb

Niedziela świdnicka 37/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

bp Ignacy Dec

dziękczynienie

Ryszard Wyszyński

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Rolnicy, ich rodziny oraz wierni gminy Strzegom podziękowali Panu Bogu, 30 sierpnia za udane żniwa.

Każde z 22 sołectw, reprezentowane przez sołtysów, dostarczyło do strzegomskiej bazyliki własnoręcznie przyozdobione i upieczone z tegorocznej mąki chleby, które złożono na stole, przy głównym ołtarzu, przykrytym białym obrusem. Zgodnie z tradycją nie zabrakło dożynkowego wieńca, uplecionego z kłosów zbóż i kwiatów, który stanął w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję