Reklama

Niedziela Przemyska

W znaku krzyża

Krzyż jest wpisany w tę parafię od momentu powstania. Do dziś ustawiony na wzgórzu ponad całą miejscowością wyznacza drogę, przypomina i poucza, że w tym znaku się zwycięża.

Niedziela przemyska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Andrzej Roman

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

W uroczystości wzięły udział całe rodziny

Parafia Besko obchodzi w tym roku 425. rocznicę istnienia, 25. rocznicę poświęcenia nowego kościoła, a proboszcz tej parafii obchodził 40-lecie kapłaństwa. Te wszystkie rocznice pomagają z refleksją spojrzeć wstecz, dziękować Panu Bogu za dobro i wytężyć wzrok ku przyszłości.

Spojrzenie w przeszłość

Parafia powstała w 1596 r., od początku wezwaniem parafii było Podwyższenie Krzyża Świętego. W parafii powstał kościół, w kolejnych latach przebudowywany i rozbudowywany. Kiedy miejscowość rozrastała się, potrzebna była większa świątynia. Nie sposób było już powiększać drewnianej, zabytkowej świątyni, więc mieszkańcy z ks. Janem Mikoszem podjęli decyzję o budowanie nowego, znacznie większego kościoła. Nie była to decyzja łatwa. Czasy nie sprzyjały budowie nowych świątyń. Trudności w pozyskaniu materiałów budowlanych skutecznie hamowały postępy budowy. Władze komunistyczne nie chciały też wydawać na nią pozwolenia, kolejne trudności piętrzyły się na drodze do budowy nowego Wieczernika. Jednak determinacja ówczesnego proboszcza, gotowość do pomocy mieszkańców sprawiły, że powoli budynek rósł. Monumentalna świątynia została poświęcona w 1996 r. przez abp. Józefa Michalika. To wydarzenie zamknęło pewną ważną i piękną historię parafii. Odtąd miała ona swój nowy dom Boży, który mógł pomieścić parafian. Mimo że prace wykończeniowe trwały jeszcze długo po uroczystości poświęcenia, świątynia gromadziła już wiernych na sprawowaniu świętej liturgii.

25 lat temu

Uroczystość poświęcenia poprzedzały misje święte. Prowadził je ks. Michał Mierzwa, ówczesny rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W ostatnim dniu misji, wierni pod przewodnictwem nowego proboszcza ks. Andrzeja Gila, weszli do nowego kościoła. Mężczyźni nieśli na barkach krzyż, który towarzyszył całej wspólnocie podczas celebracji sprawowanych w drewnianym kościele. Wówczas, krzyż niesiony na barkach przez przedstawicieli całej parafii, skupiał jakby całe dziedzictwo duchowe minionych wieków. To dziedzictwo wnieśli do nowego kościoła prosząc Pana Boga, aby ta świątynia już od początku była pełna modlitw ich przodków i otwartości współczesnych na głos Boży. W homilii wspominał te chwile ks. Michał Mierzwa. – Pamiętamy te chwile. Padało, a nawet czasem i lało. Pamiętam wasze ogromne zaangażowanie w upiększanie tego nowego domu, aby na koniec ośmiodniowych misji złożyć tutaj Najświętszą Ofiarę. Pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika złożyć największy dar otrzymany od Boga – ofiarę Eucharystyczną. Szczególnym wydarzeniem był wieczór poprzedzający. Wieczór, w którym weszliśmy tutaj procesyjnie z krzyżem. Obok krzyża wędrująca figura Matki Bożej Fatimskiej. Ta figura dzień później wyruszyła na peregrynację po rodzinach parafii – przypomniał ks. Mierzwa.

Reklama

– Dużo się zmieniło przez te 25 lat i we wnętrzu świątyni i w otoczeniu tego pięknego miejsca. Sam akt poświęcenia, przeżywany bardzo wzniośle, ukazywał zaangażowanie wszystkich parafian, bez wyjątku. Jest za co dziękować, za to co było, za to co się wydarzyło. Pracowaliśmy ze wszystkich sił. Ostatnie dni przed poświęceniem to były prace dzień i noc – wspomina duszpasterz.

Jubileusz

Jubileusz w dniu 14 września, dniu patronalnego święta parafii, zgromadził w parafialnej świątyni wiernych oraz duszpasterzy, także tych, którzy w przeszłości posługiwali w parafii. Wszyscy wokół ołtarza Chrystusowego i pod wielkim krzyżem wpisanym w prezbiterium kościoła dziękowali Bogu nie tylko za 25 lat istnienia nowego kościoła, ale także za 425 lat istnienia parafii. Wcześniej ks. Andrzej Gil zaprosił wszystkich parafian, aby rodzinnie przeżywali tę uroczystość. Tego dnia w uroczystej Sumie odpustowej, sprawowanej przez biskupa diecezji zamojsko lubaczowskiej Mariana Rojka uczestniczyły pokolenia parafian, obrazując, że dziedzictwo wiary przyniesione przed 25 laty trwa w młodszym pokoleniu. Ksiądz proboszcz zaproponował także, aby spotkali się rodzinnie przy wspólnym stole, pokazując, że to święto parafii, każdej rodziny, każdego wiernego żyjącego w Besku.

Reklama

– Dla mnie jubileusz to wdzięczność przede wszystkim Bogu, jak i ludziom i w tym duchu przeżywaliśmy uroczystość, dziękując Bogu i ludziom. Modliliśmy się za zmarłych. Ja osobiście dziękuję, że tak wiele osób pomimo zajęć znalazło czas, aby się razem z nami modlić. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – podsumowuje ks. Gil.

Trzeci jubileusz to 40. rocznica święceń kapłańskich proboszcza parafii. Jak zauważył odpustowy kaznodzieja, rocznica proboszcza wpisana w rocznicę parafii pokazuje, że wszyscy od siebie zależymy i potrzebujemy się nawzajem.

Spojrzenie w przyszłość

Czas mija. Kolejne pokolenia młodych dorastają, kościół pięknieje, zmienia się oblicze Beska, a na wzgórzu wciąż stoi krzyż. Wyznacza drogę, budzi sumienia, poucza. Jakby czuwał nad Beskiem. Kiedy szukano herbu nowo powstającej gminy Beska, zauważono, że od dawna już to krzyż jest charakterystycznym znakiem tej miejscowości. Dopóki stoi ten krzyż, kręci się Ziemia, a życie w Besku toczy się swoim rytmem. Zawsze jednak w cieniu krzyża.

Ks. Andrzej Gil pochodzący z Kańczugi, wyświęcony na kapłana 7 czerwca 1981 r., 26 sierpnia 1994 r. wyznaczony na proboszcza parafii Besko. Wicedziekan dekanatu Jaćmierz

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność pozwala przetrwać

Niedziela małopolska 27/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Jubileusz parafii

Stary Wiśnicz

Maria Fortuna-Sudor

Jubileusz świątyni zgromadził wokół ołtarza kapłanów z dekanatu, rodaków oraz posługujących wcześniej w Starym Wiśniczu

Jubileusz świątyni zgromadził wokół ołtarza kapłanów z dekanatu, rodaków oraz posługujących wcześniej w Starym Wiśniczu

– Jubileusz to okazja do rozmaitych refleksji, do zatrzymania się, by przyjrzeć się życiu swoich przodków, by wspomnieć fundamenty, na których wzrasta nasza duchowa moc – powiedział bp Stanisław Salaterski w czasie świętowania 500-lecia kościoła parafialnego św. Wojciecha w Starym Wiśniczu.

Na Pogórzu Karpackim, w sąsiedztwie Nowego Wiśnicza, nieopodal Bochni, znajduje się Stary Wiśnicz. W książce pt. „500 lat kościoła w Starym Wiśniczu (1520 – 2020) i jego fundator Piotr Kmita” Kazimierz Olchawa i ks. Jerzy Krzywda podkreślają, że: „Początki Starego Wiśnicza sięgają prawdopodobnie XIII wieku, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości…” . Z kolei najstarsza, zapisana informacja, dotycząca tutejszej parafii, odnosi się do lat 1325 – 1327. Autorzy książki informują: „ Jest to wykaz świętopietrza, jakie uiścił «Johannes, plebanus aecclesiie de Visnice» na rzecz Stolicy Świętej…”. Przekonują też, że parafia musiała istnieć znacznie wcześniej, ponieważ obowiązywała zasada, że w pierwszym okresie istnienia instytucji była ona zwalniana od płacenia podatków.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję