Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pamięć o historii i modlitwa o pokój

Od ponad 30 lat jedna z jesiennych niedziel jest dniem pamięci o mrocznych wydarzeniach w Trzebusce i lesie turzańskim w 1944 r.

Tutaj NKWD zorganizowało łagier, w którym więzieni byli m.in. żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego. Część z nich została wywieziona w głąb ZSRR. Wielu zostało bestialsko zamordowanych i potajemnie pochowanych w bezimiennych mogiłach. Świadectwem tej tragedii pozostaje sugestywny pomnik autorstwa Piotra Kidy, ukazujący wyciągnięte w geście obrony ręce, ciasno oplecione drutem kolczastym.

W bieżącym roku obchody religijno-patriotyczne miały miejsce 19 września. W uroczystości uczestniczyli, licznie przybyli z całego regionu, goście. Nie brakło wśród nich parlamentarzystów, samorządowców szczebla powiatowego i gminnego, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, działaczy społecznych. Przed Eucharystią wiersze o tematyce turzańskiej recytowała Sabina Woś. Program artystyczny zaprezentowali również uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sokołowie Małopolskim.

Przybyłych gości powitał gospodarz gminy sokołowskiej burmistrz Andrzej Ożóg, który przypomniał tragiczne dzieje więźniów obozu NKWD w Trzebusce.

Reklama

Mszy św. polowej przewodniczył biskup senior Kazimierz Górny. W koncelebrę włączyli się m.in.: miejscowy proboszcz ks. Jan Prucnal, dziekan sokołowski ks. Jerzy Uchman z Nienadówki, wicedziekan ks. Tomasz Kozicki z Górna, ks. Władysław Szwed z Trzebuski, ks. Wiesław Dopart z Mazurów, rodak turzański ks. Franciszek Matuła oraz ks. Jan Szczupak i ks. Stanisław Słowik z Rzeszowa.

O oprawę muzyczną zadbał Sebastian Lesiczka, pod którego kierownictwem wystąpił sokołowski chór parafialny. Muzykę ubogaciła gra Orkiestry Dętej z Ropczyc.

We wprowadzeniu do Eucharystii krótką refleksją podzielił się bp Kazimierz Górny, wzywając zgromadzonych do modlitwy w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie. Kazanie wygłosił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. dr Piotr Potyrała. W nawiązaniu do nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przypominał: – Wiara w Boga, miłość do Ojczyzny, przywiązanie do tradycji, duma z naszej historii, wierność wartościom – taki testament zostawili nam ci wielcy Polacy, zarówno znani z imienia i nazwiska, jak również bezimienni, którzy jako Polacy byli maltretowani w sowieckich katowniach, wywożeni na Sybir albo barbarzyńsko mordowani.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpił Apel Pamięci prowadzony przez wojsko i salwa honorowa oddana przez żołnierzy 21. dywizjonu artylerii przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Ludwika Zająca z Jarosławia. Później na grobie pomordowanych złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Obchodom towarzyszyła wystawa dokumentująca historię Małego Katynia Ziemi Sokołowskiej, po której oprowadzał regionalista-historyk Piotr Ożóg.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gołębie pokoju

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2021, str. II

[ TEMATY ]

pieśni patriotyczne

uroczystości patriotyczne

Ks. Marcin Miczkuła

Wiersze i patriotyczne pieśni zakończyły uroczystości

Wiersze i patriotyczne pieśni zakończyły uroczystości

Organizatorem gminnych obchodów Święta Niepodległości była Biblioteka Publiczna.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył woliński dziekan ks. kan. Leszek Konieczny. Na modlitwę przybyły władze samorządowe, prezesi i dyrektorzy firm i instytucji, służby mundurowe, uczniowie gminnych szkół oraz mieszkańcy gminy Wolin. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych, którym przewodził poczet 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego Wojska Polskiego z Dziwnowa. Modlitwę zakończył śpiew hymnu Boże, coś Polskę. Hymn państwowy rozpoczął montaż słowno-muzyczny Do kraju tego… ułożony na podstawie twórczości Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego. Słowo podziękowań i życzeń skierowała burmistrz Ewa Grzybowska. Po uroczystościach w kościele uczestnicy udali się na skwer przed biblioteką. Patriotyczny piknik rozpoczęło słowo podziękowań dyrektor biblioteki Agnieszki Peplińskiej-Kot oraz wypuszczenie gołębi pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Bł. kard. Wyszyński uczył, że miłość ojczyzny wyraża się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski

2022-05-28 08:23

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Miłość ojczyzny powinna wyrażać się nie w biadaniu, tylko w pracy dla Polski – uczył bł. kard. Stefan Wyszyński wskazując na potrzebę walki z wadami narodowymi. Ostrzegał, że naród, który odcina się od swojej historii i niszczy rodzinę - podcina korzenie własnego istnienia.

W Kościele w Polsce 28 maja obchodzone jest wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przeżywane jest po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy relikwiarz bł. Prymasa Wyszyńskiego

2022-05-28 18:16

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

relikwiarz

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Był w ogniu i w wodzie, rzeźbiony, wytaczany, szlifowany. Choć nie jest dużych rozmiarów, proces jego tworzenia trwał kilka miesięcy i przeszedł długą drogę. Nowy relikwiarz z płynem otrzewnowym z elementami krwi bł. Prymasa Wyszyńskiego jest już gotowy.

Ma kształt jego kardynalskiego herbu. Przedstawia tarczę, na której widnieją: wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, srebrne lilie (herb kapituły gnieźnieńskiej - od 1948 r. Stefan Wyszyński był metropolitą gnieźnieńskim) i misa z głową św. Jana Chrzciciela (symbolizuje patrona archikatedry warszawskiej). Nad tarczą znajduje się kapelusz kardynalski z 30 frędzlami (chwostami) po 15 z każdej strony i podwójny krzyż o dwóch poprzecznych ramionach, będący oznaką godności metropolity. Pod tarczą umieszczona jest wstęga z zawołaniem Soli Deo (Samemu Bogu).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję