Reklama

Wiara

Homilia

Panie, odmień los Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panie, odmień mój ciężki los! Wysłuchaj mojej modlitwy, w której Cię od dłuższego czasu proszę o pomoc w wyprostowaniu moich życiowych spraw – to tylko jedna z wielu próśb, które dość często przedstawiamy Bogu. Wołamy do Niego, ale czy naprawdę wierzymy, że Boża moc objawi się w naszym życiu?

Ewangelia przybliża nam postać siedzącego przy drodze niewidomego żebraka, który był otoczony przez uciszający jego wołanie tłum ludzi. Im bardziej jednak tłum go uciszał, tym on głośniej krzyczał: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!”. Czy to donośny głos przyczynił się do tego, że Jezus usłyszał żebraka? Tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że Chrystus zatrzymał się i poprosił, by go do Niego przyprowadzono. Pytanie Syna Bożego, kierowane zarówno do żebraka, jak i do każdy człowieka, zawsze jest takie samo: „Co chcesz, abym ci uczynił?”, jednakże odpowiedź na to pytanie każdego z nas da inną. Bartymeusz wypowiada przed Jezusem swoje pragnienie: „Rabbuni, żebym przejrzał”, i zostaje uzdrowiony. Nie uzdrowiło go jednak jego wołanie, lecz wiara, którą dostrzegł w nim Jezus. Ta sytuacja bardzo jasno pokazuje nam, jak ważna w relacji z Bogiem jest wiara, która jest łaską i danym każdemu człowiekowi darem, o który każdy z nas powinien się troszczyć. Szczególna zaś troska o wiarę każdego pojedynczego człowieka została powierzona Kościołowi. Wiele razy w swojej pracy duszpasterskiej słyszałem następujące zdanie: „Proszę księdza, ja wierzę w Boga, ale nie wierzę Kościołowi”. Zawsze mnie to stwierdzenie boli, ponieważ kryje się za nim jakaś krzywda, złe doświadczenie, które spotkało mojego rozmówcę. W kontekście dzisiejszej Liturgii Słowa, szczególnie czytania z Listu do Hebrajczyków, w którym jego autor mówi o kapłanach wziętych z ludu i dla ludu ustanowionych w sprawach odnoszących się do Boga, kolejny raz uświadomiłem sobie istotę powołania kapłanów, którzy mają być specjalistami w Bożych sprawach. Duchowny ustanowiony jest do słuchania i wyjaśniania wiernym tego, co Bóg do nas mówi, by w ten sposób utwierdzić swoje siostry i swoich braci w wierze. Kiedy jako kapłani przestajemy swoim słowem i przykładem budować wiarę w innych, to stajemy się jak tłum wokół Jezusa, który wszystkich wokół ucisza, by do Niego nie krzyczeli, i który zagarnia dla siebie Syna Bożego. Dlatego Kościół, by nie stać się uciszającym tłumem, chce przez trwający synod powszechny posłuchać wołania siedzących przy drodze i wraz z nimi krzyknąć: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-10-19 13:47

Ocena: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie Jezu, dziękujemy Ci, że jesteś naszym Bogiem i Zbawicielem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

s. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Mt 14, 1-12.

Sobota, 5 sierpnia. Rocznica poświęcenia rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: niech potrzebujący spotkają w waszych domach miłującego Boga

2023-11-29 09:55

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga - zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego: odczytane przez ks. prał. Filippo Ciampanellego:

CZYTAJ DALEJ

Brazylia/ Portugalczycy protestują przeciwko decyzji dotyczącej usunięcia pomnika XVII-wiecznego jezuity

2023-12-01 23:12

Wikipedia.org

Władze Portugalii i organizacje skupiające obywateli tego kraju protestują przeciwko decyzji ratusza Rio de Janeiro, nakazującej usunięcie znajdującego się w brazylijskim mieście pomnika XVII-wiecznego misjonarza jezuity ojca Antonio Vieiry. Twierdzą, że Brazylijczycy błędnie przypisują portugalskiemu duszpasterzowi rasizm i popieranie niewolnictwa.

W ocenie portugalskiego historyka Joao Pedro Marquesa, jednego z protestujących w sprawie decyzji o usunięciu monumentu Vieiry, władze Rio de Janeiro podjęły decyzję pochopnie i w sposób nieuzasadniony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję