Reklama

Niedziela Przemyska

Wspólna droga słuchania

W archidiecezji przemyskiej uroczystą Eucharystią zainaugurowano Synod Biskupów na szczeblu diecezjalnym.

Niedziela przemyska 44/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Kl. Łukasz Ziemba

Błogosławieństwo księgą ewangeliarza

Błogosławieństwo księgą ewangeliarza

Być w synodzie to znaczy brać na siebie odpowiedzialność za problemy naszych czasów. Być we wspólnocie Kościoła to znaczy starać się leczyć rany, których doświadcza Kościół także we współczesnym świecie – mówił podczas Eucharystii metropolita przemyski.

W dniach 9-10 października w Rzymie papież Franciszek uroczyście otworzył XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów odbywające się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Diecezjalna inauguracja Synodu Biskupów w Przemyślu odbyła się 17 października i wskazywała na powszechny wymiar wydarzenia. Każda diecezja będzie brała udział we wsłuchiwaniu się w głos Ducha Świętego, mówiącego dziś do Kościoła. Na początku Mszy św. abp Adam Szal wskazał na motywację modlitwy o dobre owoce synodu: – Chcemy modlić się o to, aby to święte zgromadzenie ludu Bożego przyniosło dobre owoce w skali Kościoła powszechnego i w skali naszej Ojczyzny, naszej archidiecezji. Stańmy w pokorze przed Panem Bogiem, przyzywając Jego pomocy, Jego łaski i światła Ducha Świętego.

W homilii abp Szal nawiązując do Liturgii Słowa przypominał, że wszyscy są wezwani do postawy służby, o czym przypomina ciągle papież Franciszek. – Papież zachęca nas do postawy służby Kościołowi, do służby zbawieniu – powiedział. Ta postawa odnosi się także do rozpoczynającego się Synodu Biskupów. Jak wyjaśniał, Synod Biskupów to instytucja doradcza w Kościele. Jest zebraniem biskupów wybranych z różnych regionów świata w celu omówienia zagadnień związanych z życiem Kościoła. A celem każdego synodu jest wzbudzenie świadomości przynależności do Kościoła, ale także łączności z papieżem.

W liście do diecezjan dotyczącym synodu arcybiskup przemyski zapowiedział powołanie komisji synodalnych. „W najbliższym czasie w archidiecezji przemyskiej zostanie powołany specjalny Zespół Synodalny, złożony z osób duchownych, osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich, aby dzięki ich zaangażowaniu dotrzeć do jak największej liczby wiernych i dzięki temu wsłuchiwać się w głos pielgrzymującego Kościoła. Powołany Zespół, dzięki swoim współpracownikom i odpowiedniej koordynacji, będzie próbował dotrzeć z propozycją twórczej i konstruktywnej dla Kościoła diecezjalnego i powszechnego refleksji do osób będących z jakichś powodów z dala od Kościoła, choć wciąż pozostających jego członkami” – tłumaczył hierarcha. Metropolita przemyski apelował także do wiernych, aby już teraz przygotowywali się duchowo do tego wydarzenia.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na rozpoczęcie Synodu dla Amazonii

[ TEMATY ]

synod

Amazonia

Do ożywiania daru Bożego, przyjmowania śmiałej roztropności Ducha Świętego, będąc wiernymi jej nowości zachęcił papież podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej, inaugurującej Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie przez trzy tygodnie – do 27 października b.r.

Na początku nawiązując do drugiego czytania liturgii mszalnej (2 Tm 1, 6-8. 13-14) Ojciec Święty zwrócił uwagę, że biskupi otrzymali dar Boży. „Nie podpisaliśmy umowy, nie otrzymaliśmy do ręki umowy o pracę, ale nałożenie rąk na nasze głowy, abyśmy z kolei byli wzniesionymi rękoma, które orędują u Pana i rękoma wyciągniętymi ku braciom. Otrzymaliśmy dar, aby być darami” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję