Reklama

Niedziela Lubelska

Droga ze świętymi

Ulicami Chełma przeszła precesja z relikwiami świętych.

Niedziela lubelska 46/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Tadeusz Boniecki

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych

Ulice miasta wypełnili 31 października kapłani i wierni podążający za świętymi. Modlitewny wieczór rozpoczęła Msza św. w kościele Rozesłania Świętych Apostołów. – Przy ołtarzu zgromadziliśmy relikwie kilkudziesięciu świętych. Każdy z nich pięknie odpowiedział na wezwanie Chrystusa, aby żyć Ewangelią na co dzień. Chociaż mają różne historie, łączy ich wierność Bogu do końca – powiedział proboszcz, ks. Jacek Lewicki.

– Święci i błogosławieni pokazują, że w każdym czasie i miejscu możemy dążyć do świętości. To jest nasze życiowe zadanie. Święci uczą nas jak twardo chodzić po ziemi i jednocześnie mieć oczy wpatrzone w niebo, a ręce złożone do modlitwy. W niebie jest nasza ojczyzna i ostateczny cel życia. Mając relikwie, możemy wypraszać liczne łaski u Boga za wstawiennictwem świętych i błogosławionych. Oni są naszymi ambasadorami u Boga w niebie – podkreślił ks. Lewicki.

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja ze świętymi. Przy pięciu stacjach prowadzących do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w szczególny sposób przywołani zostali św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Florian i św. Matka Teresa z Kalkuty. Wierni, z modlitwą w sercu i na ustach, z lampionami rozświetlającymi mrok nocy, podążali za relikwiami ok. 30 świętych, niesionych przez kapłanów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., lektorów oraz innych świeckich. Procesję otwierały relikwie Drzewa Krzyża; za nimi znajdowały się bezcenne cząstki m.in. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Andrzeja Boboli, św. Ojca Pio, św. Faustyny Kowalskiej... Część relikwii znajduje się w chełmskich parafiach, gdzie odbiera należną cześć; część przechowywana jest w Muzeum Parafialnym przy kościele Rozesłania Świętych Apostołów.

Chełmski wieczór ze świętymi zakończyła modlitwa uwielbienia poprowadzona w bazylice przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Wolni w Chrystusie” oraz scholę młodzieżową parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem bogatego w duchowe przeżycia wieczoru było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło dobrem zwyciężaj!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2015, str. 6

[ TEMATY ]

relikwie

Archiwum autora

W Hrubieszowie do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w lutym zawitały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej – patronki robotników i krzyżem nowohuckim. Zarząd Oddziału NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Puzona, uroczyście wprowadził relikwie do kościoła. Przy śpiewie „Bogurodzicy” relikwie powitali przedstawiciele rodzin parafii oraz ksiądz proboszcz. Starsze pokolenie parafian licznie przybyło do kościoła. W homilii podczas Mszy św. ks. Puzon przedstawił drogę służby Bogu i Ojczyźnie Polskiego Męczennika. Wygłoszone podczas Mszy św. słowo Boże dotyczyło tematu „Bóg – Honor – Ojczyzna w posłudze bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję