Reklama

Niedziela Legnicka

Gwizdanów

Pamięci przodków

Monument upamiętniający pierwszych polskich mieszkańców miejscowości został uroczyście odsłonięty przy kościele św. Urszuli.

2021-11-09 08:59

Niedziela legnicka 46/2021, str. II

[ TEMATY ]

odsłonięcie pomnika

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Pomnik z Gwizdanowa nawiązuje do pierwowzoru w Trembowli

Pomnik z Gwizdanowa nawiązuje do pierwowzoru w Trembowli

Inicjatorem budowy pomnika jest Fundacja Korzenie i Skrzydła, której prezesem jest Marzena Smulska. Fundacja przez wiele lat starała się o upamiętnienie tych, którzy przybyli do tej miejscowości po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich. Ten projekt jest też objęty honorowym patronatem wójta Gminy Rudna i wspierany przez sołectwo Gwizdanów.

Reklama

Na obelisku widnieją dwie tablice. Pierwsza upamiętnia mieszkańców Trembowli i Krowinki z których pochodzą mieszkańcy Gwizdanowa. Na drugiej umieszczono nazwiska osób związanych z Trembowlą. Wśród nich znaleźli się: Zofia Chrzanowska – bohaterka, związana z obroną zamku w Trembowli podczas wojny z wojskami tureckimi w 1675 r., oraz rycerz Bartosz z Trembowli uczestnik Bitwy pod Grunwaldem. Obelisk zwieńczony orłem z rozpostartymi skrzydłami, nawiązuje do zniszczonego pomnika przez wojska sowieckie, który wzniesiony był ku uczczeniu polskich bohaterów. Obecny, znajduje się przy kościele św. Urszuli w Gwizdanowie.

Pomnik ufundowany został przez mieszkańców Gwizdanowa w październiku 2020 r. z okazji 60 -lecia erygowania parafii. Jednak z powodu epidemii koronawirusa, uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem zostały przeniesione na rok bieżący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczennik za prawdę i wolność

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

odsłonięcie pomnika

Zygmunt Piotr Cywiński

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

Dwa palce prawej ręki układają się w literę V – Victoria

W parafii św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Patron NSZZ „Solidarność”, od momentu powstania związku stał się jego duchowym przywódcą. Za swoje zaangażowanie na rzecz ludzi pracy zapłacił cenę życia, zamordowany bestialsko przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa w październiku 1984 r.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przybył na Cypr

2021-12-02 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przybył na Cypr. O godz. 14.50 samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Ita Airway z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku "Glafcos Clerides" w Larnace.

W dniach 2-4 grudnia Franciszek będzie przebywał w stolicy Cypru, Nikozji. 35. zagraniczna podróż apostolska papieża przebiega pod znakiem ekumenizmu i migracji. Spotka się on z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. W 2010 r., jako pierwszy papież, odwiedził Cypr, Benedykt XVI. Drugim etapem papieskiej pielgrzymki będzie Gracja, gdzie Ojciec Święty odwiedzi Ateny i wyspę Lesobs.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję