Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal świętości

Dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych sprzyjają celebrowaniu powszechnego powołania do świętości. W tym czasie zorganizowano wydarzenia, które promowały świętość i pokazywały świętych jako godnych naśladowania.

Niedziela przemyska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Dawid Wiech

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Wśród różnych wydarzeń były Bal Wszystkich Świętych, Marsz Wszystkich Świętych oraz wydarzenie W Drogę ze Świętymi. Oprócz tego wielu duszpasterzy i katechetów organizowało mniejsze lub większe inicjatywy, które pokazywały świętość jako obowiązek każdego wierzącego.

Leżajsk

W parafii farnej w Leżajsku świętość celebrowano w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. W przeddzień, w niedzielę uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym przez proboszcza ks. Marka Ciska. Dzieci i młodzież przebrani za świętych i błogosławionych, uczestnicząc w liturgii włączyli się w czytania i animację muzyczną, wspierając przy tym miejscową Diakonię Muzyczną i miejscową grupę Ruchu Światło-Życie.

Następnie uroczyście uczestnicy przeszli na plac przed Miejskim Centrum Kultury. W tym czasie procesja odśpiewała Litanię do Wszystkich Świętych, a przebrane dzieci niosły relikwie świętych: św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego.

Na miejscu odbył się koncert powiatowej orkiestry Divertimento, a następnie gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci. W tym czasie każdy uczestnik wydarzenia mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku i wsłuchiwać się w koncert grupy wokalnej Meritum. Inną atrakcją były zagadki biblijne i inne konkursy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia była parafia farna w Leżajsku, szczególnie wikariusz, ks. Witold Orzechowski wraz z młodzieżą z miejscowej grupy.

Krzemienica

W tym samym terminie, 31 października, zorganizowano Marsz Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane za swoich świętych patronów zgromadziły się w kościele o godz. 10.30. Najpierw procesyjnie weszły do kościoła, aby wszyscy uczestnicy liturgii mogli zobaczyć ten korowód świętości, ukazujący różne wymiary i aspekty świętości prezentowane w przedstawianych postaciach. Następnie podczas liturgii w kazaniu ks. Michał Czelny zwrócił uwagę na powszechne powołanie do świętości wszystkich wierzących. Uczestnicy liturgii mogli zapoznać się z historią życia poszczególnych świętych. Była to niezwykle cenna katecheza o świętości, skierowana nie tylko do przebranych dzieci, ale do wszystkich, którzy tego dnia zgromadzili się w parafialnym wieczerniku.

Reklama

Po Mszy św. był czas na śpiew, agape, słodkie upominki dla uczestników wydarzenia, a także podsumowania czasu październikowych modlitw różańcowych, w których dzieci licznie uczestniczyły. Rodzinny czas Marszu Wszystkich Świętych pokazał, że w Kościele w tych dniach celebrujemy życie, które przychodzi na świat w rodzinie i tam wzrasta do świętości.

Gniewczyna

Podobny przebieg miał Bal Wszystkich Świętych odbywający się w parafii w Gniewczynie Łańcuckiej. Tam 31 października wierni zgromadzili się najpierw na modlitwie różańcowej, a następnie na Mszy św. To pierwsza katecheza dla uczestników wydarzenia – świętość rodzi się na modlitwie, w spotkaniu z Bogiem na kolanach. W okolicznościowej homilii wikariusz parafii ks. Jakub Szafran wskazał, że świętość jest dostępna dla każdego człowieka.

Następnie kolorowa procesja świętości przeniosła się do sali Wiejskiego Domu Kultury, gdzie miejscowa grupa Ruchu Apostolstwa Młodzieży animowała zabawy dla dzieci. Nie zabrakło także słodkich przekąsek. Był to czas radości, zabawy i wspólnoty, która razem dąży do świętości wszystkim co robi. Nie była to jednak jedynie zabawa dla dzieci, ale także czas na podzielenie się historią świętości patrona. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – wydarzenie w Gniewczynie było najlepszą ilustracją tej prawdy.

To tylko niektóre wydarzenia, które w tym czasie miały miejsce na terenie naszej archidiecezji. Wiele z nich odbywało się w przestrzeni szkolnej. Katecheci organizowali konkursy na strój świętych, w którym uczestnicy pokazywali także historię życia przedstawianego patrona. Marsze, bale, procesje i wszystkie inne wydarzenia pokazywały, że świętość jest także dziś możliwa, a w katolickim kraju, wśród dzieci i młodzieży promuje się postawy wychwalające życie Pana życia i śmierci, nie natomiast inne, zabobonne zwyczaje kwestionujące wiarę w zmartwychwstanie.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzorem św. Kingi

Niedziela kielecka 33/2017, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

TER

Pamiątkowe zdjęcie bp. Mariana Florczyka z imienniczkami św. Kingi

Pamiątkowe zdjęcie bp. Mariana Florczyka z imienniczkami św. Kingi

Pod hasłem „Niech polska rodzina dochowa wiary Chrystusowi” odbyła się trzecia już pielgrzymka do sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie. Jak co roku święto patronki tej miejscowości obchodzone było niezwykle uroczyście

Uroczystości rozpoczęły się przed południem przy cudownym źródełku jej imienia. Stamtąd barwny korowód, na czele którego jechała bryczka, a w niej przebrani za księżną Kingę i Bolesława Wstydliwego młodzi ludzie wraz z dwórkami, przeszedł do kościoła św. Stanisława. Modlono się i śpiewano pieśni, grała orkiestra strażacka, maszerowały poczty sztandarowe. Większość osób niosła białe róże, złożone przed obrazem Świętej. Następnie zostały wystawione jej relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję