Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ulica ks. Stefana Gibały

Rada Miejska Będzina nadała nazwę „Ks. prał. Stefana Gibały” ulicy, przy której znajduje się plebania, kościół Nawiedzenia NMP oraz Diecezjalne Archiwum.

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ulica

upamiętnienie

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców Będzina

Uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców Będzina

Uroczyste ogłoszenie decyzji władz miejskich odbyło się 7 listopada podczas koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczy bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. prof. Marian Duda, wieloletni przyjaciel śp. ks. Stefana Gibały.

Reklama

W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, starostwa powiatowego w Będzinie, kapłani wywodzący się z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce, budowniczy, fundatorzy, architekci i inżynierowie odpowiedzialni za powstanie świątyni. Obecni byli także księża, którzy współpracowali z ks. Gibałą. Tak wielu gości zaprosił i uroczystość przygotował ks. Zygmunt Skipirzepa, obecny proboszcz parafii. Natomiast stosowny dokument nadający nazwę odczytał pod koniec Eucharystii Michał Fiuk – organista parafii w Syberce, inicjator nadania nazwy.

Wszyscy, którzy znali ks. Stefana Gibałę wiedzieli, że był człowiekiem niezwykle wymagającym i pracowitym. Wymagającym zwłaszcza od siebie i konsekwentnym, czego najlepszym przykładem jest okazała świątynia wraz z kompleksem budynków, które dziś służą nie tylko parafii, ale i całej diecezji. W homilii ks. Marian Duda zwrócił uwagę, że gdy pragniemy uczcić osobę ks. Stefana Gibały, to musimy to uczynić w świetle Ewangelii. – Pragniemy dostrzec ofiarę, którą składał każdego dnia, dając z siebie wszystko. W skarbonie wieczności znajduje się jego długie, bardzo pracowite życie. W wieczności jest zamknięte jego 65 lat gorliwego kapłaństwa. Ale w szczególności chcemy dostrzec tę jego ofiarę z siebie, którą złożył dla Będzina i za Będzin. Jako jeden ze świadków jego życia i posługi kapłańskiej pragnę zaświadczyć, że składał tę ofiarę ze swego niedostatku, ze swoich doświadczeń, cierpień, upokorzeń i trudów. Dawał z siebie wszystko wśród zmagań w walce o to wzgórze, aby na jego szczycie była wzniesiona świątynia godna Chrystusa i Matki Bożej – powiedział ks. Duda.

Stefan Gibała urodził się 1 maja 1928 r. w Mokrzyskach. Sakrament chrztu św. przyjął w parafii św. Marii Magdaleny i Stanisława BM w Szczepanowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Brzesku został uczniem Szkoły Mechanicznej. W styczniu 1945 r. wstąpił do Państwowego Liceum i Gimnazjum w Brzesku, a następnie do Państwowego Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Po maturze pracował w Fabryce Odczynników Chemicznych w Gliwicach. W 1949 r. został przyjęty do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie w 1953 r. przyjął święcenia diakonatu, a w 1954 r. święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Wielgomłyny, a następnie jako wikariusz pełnił posługę w Sosnowcu, Częstochowie i Zawierciu. Był prefektem szkół średnich w Częstochowie oraz kapelanem Zakładu Specjalnego dla Dorosłych i Sióstr Honoratek w Częstochowie. Od 1973 r. pełnił funkcję administratora parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie oraz duszpasterza akademickiego rejonu będzińskiego i wojkowickiego. Był też duszpasterzem dobroczynności i chorych w rejonie zagłębiowskim. Przez 5 lat był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, a następnie nowo utworzonej parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie. Pełnił urząd dziekana dekanatu Świętej Trójcy w Będzinie. Należał do Rady kapłańskiej diecezji częstochowskiej oraz diecezji sosnowieckiej. Został odznaczony godnością prałata Jego Świątobliwości. Był kanonikiem gremialnym Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej. Wybudował kościół Nawiedzenia NMP w Będzinie, który decyzją bp. Adama Śmigielskiego został erygowany sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Jest to pierwsza w Polsce świątynia-pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie. Zmarł w 2019 r. Został pochowany przy stworzonym przez siebie i wiernych sanktuarium.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus na ulicy

Niedziela łódzka 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

modlitwa

ulica

Agnieszka Tarnowska

Uczestnicy ulicznej modlitwy

Uczestnicy ulicznej modlitwy

Każdy weekend wygląda tak samo – idę ul. Piotrkowską i pytam o moich znajomych – bezdomnych. Nie szukam ich tylko po to, by dać im coś do jedzenia, jeśli są głodni, ale szukam ich, by się z nimi pomodlić.

Nie robię tego sama – na ulicę wychodzimy całą wspólnotą. Od trzech lat spotykamy się przy fortepianie Rubinsteina i uwielbiamy Boga. My, wszyscy razem: posługujący, bezdomni, przechodnie. Różnorodna rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Bez cenzury

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 66

Red.

Za każdym garbatym drzewem można widzieć jakiegoś Żyda, ale wtedy zamiast raportów i analiz powstają klechdy.

Pewien czytelnik – przeanalizowawszy mój tekst Homo covidianus (Niedziela nr 1/2022 ) – pochwalił go, ale i postawił taką oto tezę: „Gdyby pan napisał o przyczynach, to jestem pewien, że Niedziela nie wydrukowałaby pańskiego artykułu. Jest magiczny wyraz «antysemityzm», który zamyka usta wszystkim... I z czego by pan wtedy żył?”.

CZYTAJ DALEJ

Ferie z KSM

2022-01-23 17:31

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

archiwum KSM

KSM-owicze z naszej diecezji razem ze swoim księdzem asystentem Marcinem Bobowiczem pojechali na kilka dni do Karpacza.

Wyjazd jest zasłużonym odpoczynkiem po kilku miesiącach nauki i nagrodą za zaangażowanie na rzecz parafii i diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję