Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileusze proboszcza z Jaźwiny

Ponad rok po 50. rocznicy święceń ks. prał. Stanisława Kucharskiego wspólnota parafialna zaprosiła biskupa, by razem z nim świętować trzy ważne daty.

Niedziela świdnicka 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Ks. Przemysław Pojasek

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Bp Mendyk obiecał, że ks. prał. Kucharski zostanie w parafii tak długo, jak
będzie mu pozwalało zdrowie i jak długo będzie tego chciał

Pierwszą z nich jest wspomniany złoty jubileusz święceń, którego obchody zostały przesunięte w czasie ze względu na trwającą pandemię. Parafialna rodzina znalazła jednak także dwie inne okazje do uczczenia swojego proboszcza.

Pójdzie, ale…

To 75. urodziny i prawie 40. rocznica przybycia do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Bp Marek Mendyk chętnie odpowiedział na zaproszenie parafian, ponieważ dobrze pamiętał jaźwińskiego proboszcza z czasów młodości.

– Dziękuję za jego piękną postawę i kapłańskie życie. Budowaliśmy się ponad 30 lat temu, gdy przyjeżdżaliśmy do Jaźwiny przy różnych okazjach: spowiedzi, odpustów, spotkań grup duszpasterskich. Pamiętam, że zawsze podziwialiśmy tutejszą scholę, zespół, który nas w Dzierżoniowie zawstydzał, ale i motywował do bardziej wytężonej pracy. Wszyscy chcieli ich słuchać, zwłaszcza gdy organizowali koncerty u św. Jerzego, czy u Matki Kościoła. Z Jaźwiny miałem też wielu uczniów, którzy zawsze przyznawali się do ks. Stanisława, nazywając go nierzadko ks. Stasiem. To pokazywało familiarność, rodzinność tego środowiska. Nie jest tajemnicą, że miał wielokrotne propozycje, najpierw od kard. Henryka Gulbinowicza, a potem od świdnickiego biskupa, żeby zmienić parafię i pójść dalej, wyżej. Za każdym razem mówił, że pójdzie, ale ze swoją parafią. Nie chciał zostawić swoich, nawet gdy zaproponowałem mu funkcję ojca duchownego w naszym seminarium – zdradził biskup świdnicki.

Jak pozwoli zdrowie

Reklama

Biskup zauważył też, że choć otwartość, życzliwość i chęć do pracy proboszcza nie gasną, widzi, jak wiele się zmieniło przez te prawie 40 lat posługi. – Obok radości pewnie pojawiają się i smutki. Było dużo młodzieży, dzieci, wspaniałych młodych małżeństw, a gdzie są one teraz? I tak już w naszym kapłańskim życiu jest, że cieszymy się z radosnymi, smucimy z płaczącymi. Chcemy być z wami. Idąc za Jezusem musimy pamiętać, że nie ma innej drogi jak ta, którą On przeszedł. Po Niedzieli Palmowej przychodzi Wielki Piątek, krzyż, Golgota, ale i Niedziela Zmartwychwstania – dodał bp Mendyk, składając gratulacje jubilatowi.

Lot samolotem

Życzenia w czasie Mszy św. 14 listopada złożyli także przedstawiciele wiernych. – Mamy wrażenie, że ksiądz proboszcz przyszedł do nas w czasach prehistorycznych i zostanie u nas do końca świata. W 2004 r. w Warszawie odebrał tytuł jednego z dwunastu proboszczów roku. W szranki o to wyróżnienie stanęło ponad 600 księży z całej Polski, zauważyła Alina Kuźniecowska zapowiadając kolejne osoby składające życzenia. Przypomniała też, że kilka miesięcy temu, gdy we własnym gronie świętowali 50 lecie kapłaństwa proboszcza, w darze od Jarosława Tyńca, wójta gminy, otrzymał lot samolotem. Widok Jaźwiny z góry tak mu się spodobał, że nawet niesprzyjające warunki pogodowe tego nie zmieniły.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty Jubilat z Trzcinicy

Niedziela rzeszowska 23/2021, str. VI

[ TEMATY ]

50 lat kapłaństwa

Archiwum parafii

Ks. kan. Stanisław Bałucki

Ks. kan. Stanisław Bałucki

Wśród 33 diakonów, którzy otrzymali święcenia kapłańskie 50 lat temu, 6 czerwca 1971 r., był ks. kan. Stanisław Bałucki, długoletni proboszcz w Trzcinicy.

Urodził się 6 grudnia 1946 r. w Błażkowej. Po egzaminie maturalnym w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach w 1964 r. rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W latach 1965-67 razem z innymi alumnami odbył przymusową służbę wojskową w jednostkach kleryckich w Kołobrzegu i Szczecinie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję