Reklama

Edytorial

Edytorial

Wokół mediów

O co chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga i lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”.

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli chcesz rozkazywać, musisz służyć – to oczywiście optyka chrześcijańska, nie dla wszystkich zrozumiała, a dla wielu nie do przyjęcia. Ma ona swoje źródło m.in. w słowach Jezusa: „Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” (Mt 20, 26). W dzisiejszych czasach człowiek, którego inni uważają za mentora, który często mówi w ich imieniu, nie jest rzadkością. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w internecie, w mediach społecznościowych: co post – to prorok... Kłopot polega na tym, jak odróżnić tego, którym kierują wyższe racje, od kolorowych ptaków skupiających na sobie zainteresowanie otoczenia przez jeden, góra dwa sezony. Sprawdzoną metodą jest spojrzenie na wybrańca w świetle cytowanych wcześniej słów Jezusa. Co ważne – ten, kogo słuchają, kto cieszy się społecznym uznaniem, musi pamiętać, że tego daru nie wolno mu marnować na zaspokajanie czyichś ambicji, zabieganie o wpływy, koneksje. Dar ten jest wyłącznie po to, by człowiek nim wyróżniony troszczył się o dobro innych ludzi – bo autorytet nie siedzi w wygodnym fotelu, ale trzyma ster. Autorytet bowiem to nie fucha, ale odpowiedzialność; nie przywilej do rozkazywania, ale służba...

Piszę te słowa, mając na myśli człowieka, który od kilku dekad bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi Kościoła – o. Tadeusza Rydzyka, charyzmatycznego redemptorystę, który 30 lat temu założył Radio Maryja. Z okazji jubileuszu poprosiłem go o rozmowę na temat jego radia... Już widzę, jak o. Tadeusz zdecydowanie protestuje:To jest Radio Maryja, a nie radio Tadeusz! (s. 10-13). Pełna zgoda. Nie wolno jednak odmawiać zakonnikowi wiodącej roli w fenomenie, który sprawił, że „Katolicki głos w Twoim domu” jest jedną z najbardziej opiniotwórczych rozgłośni w Polsce. Ten niewątpliwy sukces nie zdarzyłby się bez determinacji i ogromnej pasji Ojca Dyrektora. Nie zaprzeczają temu nawet najbardziej zagorzali wrogowie. Tego, że wielu Polaków słucha Radia Maryja, modli się z Radiem Maryja, utożsamia się z Radiem Maryja, „winny” jest zakonnik z Torunia, choć on sam gorąco temu zaprzecza. W wywiadzie dla Niedzieli mówi, że jest tylko narzędziem w rękach Boga. Opowiada, jak był prowadzony „z góry”, jakie kłody rzucano mu pod nogi, skąd przychodziło wsparcie. Reszta dzieje się sama. Ta „reszta” to heroiczna praca, która nie polega na zarządzaniu radiem z fotela ani nawet na sterowaniu tym potężnym okrętem, ale opiera się na wewnętrznym przekonaniu, że jest się wykonawcą Bożej woli. O co więc chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga (...) lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”. A można to osiągnąć – jak przekonuje mój rozmówca – jeśli w radiu dopuści się do głosu wszystkich, bo „mikrofon Radia Maryja jest dla wszystkich...”.

Reklama

***

Drodzy Czytelnicy, od tego numeru Niedziela będzie kosztować 8 zł. Chciałbym teraz nieco szerzej wyjaśnić powody tej decyzji. Kryzys gospodarczy spowodował znaczące podwyżki cen papieru oraz zwiększenie kosztów druku – to dwa podstawowe filary, które wpływają na cenę pisma. Do tego dochodzą jeszcze inne podwyżki, o których wiedzą Państwo doskonale, a Niedziela – wydawana w wersji ogólnopolskiej i 19 edycjach lokalnych – zatrudnia ponad 100 osób. Trudnym czasem jest utrzymująca się wciąż pandemia. Przetrwaliśmy głównie dzięki czytelnikom i kapłanom. Dziękuję Wam za wierność, którą okazujecie Niedzieli. Mimo naszych starań i ciężkiej pracy o to, by utrzymać dotychczasową cenę, nie możemy jednak dalej zwlekać z jej podwyżką. Jednocześnie zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby nasz tygodnik stał się jeszcze bardziej interesujący, inspirujący. Dołączony do tego wydania dodatek Aktywni 60+ jest pierwszym z grudniowych prezentów. W następnym numerze Niedzieli otrzymają Państwo kalendarz ścienny na 2022 z pięknymi fotografiami miejsc sakralnych. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia przygotowaliśmy śpiewnik z kolędami oraz z obrzędem wieczerzy wigilijnej. Wreszcie na Boże Narodzenie proponujemy wyjątkowy numer o znacznie zwiększonej objętości wraz z dodatkiem, jakiego jeszcze nie było: Modlitewnikiem z kalendarzem katolika na 2022 r. w poręcznym formacie. Na 2022 r. przygotowaliśmy projekty pięciu nowych dodatków tematycznych, które będą cyklicznie wzbogacać każdy numer. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej pracy i pomysłowości zdołamy się Państwu odwdzięczyć za wieloletnią wierność i przyjaźń okazywaną Niedzieli. Ufam, że zrozumieją Państwo naszą sytuację, a proponowane zmiany staną się zachętą do pozostania z nami.

2021-11-30 08:34

Ocena: +7 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło ma wiele twarzy

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Najmocniejszą bronią w walce z Szatanem jest zaufanie Bożej mocy.

Zło nie jest tylko brakiem dobra, ale aktywną mocą, przewrotnym i niszczycielskim bytem. Ten ciemny, niepokojący byt istnieje i działa, siejąc błędy i nieszczęścia w historii ludzkości. On jest sprytnym uwodzicielem, który wie, w jaki sposób może dotrzeć do nas przez nasze zmysły, wyobraźnię, libido, przez utopijną logikę czy przez naszą działalność, tak aby doprowadzić do zboczeń, które są tym bardziej szkodliwe, im bardziej wydają się zgadzać z naszymi głębokimi aspiracjami...” – napisał święty papież Paweł VI. Przywołuję dziś te słowa w przekonaniu, że współczesny świat zapomina lub lekceważy prawdę o tym, iż diabeł działa nieustannie, nakłaniając człowieka do czynienia zła.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: trzeba nam skupić się na misji bez nostalgicznego oglądania się wstecz

2022-10-01 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Trzeba nam skupić się na misji bez nostalgicznego oglądania się wstecz. Skupić się na misji, to znaczy widzieć Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który wyznacza nam nowe drogi! Jezus mówi do nas wszystkich w tym prezbiterium: pójdź za mną! Zamykamy rekolekcje po to, żeby odpowiedzieć Mu: tak idę za Tobą i właśnie w takim duchu, w jakim wyznacza nam to dzisiejsze Słowo, ta dzisiejsza Ewangelia. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję