Reklama

Edytorial

Edytorial

Wokół mediów

O co chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga i lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”.

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli chcesz rozkazywać, musisz służyć – to oczywiście optyka chrześcijańska, nie dla wszystkich zrozumiała, a dla wielu nie do przyjęcia. Ma ona swoje źródło m.in. w słowach Jezusa: „Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” (Mt 20, 26). W dzisiejszych czasach człowiek, którego inni uważają za mentora, który często mówi w ich imieniu, nie jest rzadkością. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w internecie, w mediach społecznościowych: co post – to prorok... Kłopot polega na tym, jak odróżnić tego, którym kierują wyższe racje, od kolorowych ptaków skupiających na sobie zainteresowanie otoczenia przez jeden, góra dwa sezony. Sprawdzoną metodą jest spojrzenie na wybrańca w świetle cytowanych wcześniej słów Jezusa. Co ważne – ten, kogo słuchają, kto cieszy się społecznym uznaniem, musi pamiętać, że tego daru nie wolno mu marnować na zaspokajanie czyichś ambicji, zabieganie o wpływy, koneksje. Dar ten jest wyłącznie po to, by człowiek nim wyróżniony troszczył się o dobro innych ludzi – bo autorytet nie siedzi w wygodnym fotelu, ale trzyma ster. Autorytet bowiem to nie fucha, ale odpowiedzialność; nie przywilej do rozkazywania, ale służba...

Reklama

Piszę te słowa, mając na myśli człowieka, który od kilku dekad bez wątpienia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi Kościoła – o. Tadeusza Rydzyka, charyzmatycznego redemptorystę, który 30 lat temu założył Radio Maryja. Z okazji jubileuszu poprosiłem go o rozmowę na temat jego radia... Już widzę, jak o. Tadeusz zdecydowanie protestuje:To jest Radio Maryja, a nie radio Tadeusz! (s. 10-13). Pełna zgoda. Nie wolno jednak odmawiać zakonnikowi wiodącej roli w fenomenie, który sprawił, że „Katolicki głos w Twoim domu” jest jedną z najbardziej opiniotwórczych rozgłośni w Polsce. Ten niewątpliwy sukces nie zdarzyłby się bez determinacji i ogromnej pasji Ojca Dyrektora. Nie zaprzeczają temu nawet najbardziej zagorzali wrogowie. Tego, że wielu Polaków słucha Radia Maryja, modli się z Radiem Maryja, utożsamia się z Radiem Maryja, „winny” jest zakonnik z Torunia, choć on sam gorąco temu zaprzecza. W wywiadzie dla Niedzieli mówi, że jest tylko narzędziem w rękach Boga. Opowiada, jak był prowadzony „z góry”, jakie kłody rzucano mu pod nogi, skąd przychodziło wsparcie. Reszta dzieje się sama. Ta „reszta” to heroiczna praca, która nie polega na zarządzaniu radiem z fotela ani nawet na sterowaniu tym potężnym okrętem, ale opiera się na wewnętrznym przekonaniu, że jest się wykonawcą Bożej woli. O co więc chodzi Ojcu Dyrektorowi? „Aby wszyscy uwierzyli w Pana Boga (...) lepiej poukładali swoją hierarchię wartości”. A można to osiągnąć – jak przekonuje mój rozmówca – jeśli w radiu dopuści się do głosu wszystkich, bo „mikrofon Radia Maryja jest dla wszystkich...”.

***

Drodzy Czytelnicy, od tego numeru Niedziela będzie kosztować 8 zł. Chciałbym teraz nieco szerzej wyjaśnić powody tej decyzji. Kryzys gospodarczy spowodował znaczące podwyżki cen papieru oraz zwiększenie kosztów druku – to dwa podstawowe filary, które wpływają na cenę pisma. Do tego dochodzą jeszcze inne podwyżki, o których wiedzą Państwo doskonale, a Niedziela – wydawana w wersji ogólnopolskiej i 19 edycjach lokalnych – zatrudnia ponad 100 osób. Trudnym czasem jest utrzymująca się wciąż pandemia. Przetrwaliśmy głównie dzięki czytelnikom i kapłanom. Dziękuję Wam za wierność, którą okazujecie Niedzieli. Mimo naszych starań i ciężkiej pracy o to, by utrzymać dotychczasową cenę, nie możemy jednak dalej zwlekać z jej podwyżką. Jednocześnie zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby nasz tygodnik stał się jeszcze bardziej interesujący, inspirujący. Dołączony do tego wydania dodatek Aktywni 60+ jest pierwszym z grudniowych prezentów. W następnym numerze Niedzieli otrzymają Państwo kalendarz ścienny na 2022 z pięknymi fotografiami miejsc sakralnych. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia przygotowaliśmy śpiewnik z kolędami oraz z obrzędem wieczerzy wigilijnej. Wreszcie na Boże Narodzenie proponujemy wyjątkowy numer o znacznie zwiększonej objętości wraz z dodatkiem, jakiego jeszcze nie było: Modlitewnikiem z kalendarzem katolika na 2022 r. w poręcznym formacie. Na 2022 r. przygotowaliśmy projekty pięciu nowych dodatków tematycznych, które będą cyklicznie wzbogacać każdy numer. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej pracy i pomysłowości zdołamy się Państwu odwdzięczyć za wieloletnią wierność i przyjaźń okazywaną Niedzieli. Ufam, że zrozumieją Państwo naszą sytuację, a proponowane zmiany staną się zachętą do pozostania z nami.

2021-11-30 08:34

Ocena: +5 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bądź dezerterem

Niedziela Ogólnopolska 50/2021, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Nasza wiara jest polem walki dla odważnych.

Niektórzy twierdzą, że chrześcijaństwo jest dla ludzi bojaźliwych, uciekających od prawdziwego życia. Czy rzeczywiście chrześcijańskie „nadstawianie drugiego policzka”, przebaczanie „nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem razy”, jest oznaką słabości? Wręcz przeciwnie – bo chrześcijaństwo nie jest przecież przystanią dla ludzi bez kręgosłupa moralnego, strachliwych, zmiennych w poglądach. Nasza wiara jest polem walki dla odważnych. I wcale nie jest tak, że obecnie bycie wyznawcą Chrystusa stało się znacznie trudniejsze, że wymaga zmierzenia się ze sprawami, którymi dawni chrześcijanie nie musieli się zajmować, rozwiązywania dylematów, których nie mieli nasi dziadkowie. Moim zdaniem, to raczej kwestia tego, w jaki sposób współczesny człowiek postrzega sprawę odpowiedzialności za swoje życie przed Bogiem. A traktuje ją raczej lekko, żeby nie powiedzieć: lekceważąco. Więcej – jest nawet przekonany, że zjadł wszystkie rozumy, że wszystko w życiu zależy od niego, że ma receptę na większość ludzkich bolączek, nawet tych duchowych.

CZYTAJ DALEJ

Droga jedności

Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 33

Joseph Brickey, „Jezus Chrystus” (fragment obrazu)

Poszukiwanie dróg utraconej przez człowieka jedności z Bogiem i ludźmi – od początku stworzenia – jest jednym z najtrudniejszych zadań życia ludzkiego. Kościół na progu nowego roku modli się szczególnie o jedność wszystkich wierzących w Chrystusa. Chce przez różne ekumeniczne spotkania i modlitwy uświadomić wierzącym potrzebę zrealizowania testamentu Zbawiciela, który prosił Ojca, „aby wszyscy stanowili jedno”.

CZYTAJ DALEJ

Papież na Marsz dla życia w Waszyngtonie

2022-01-22 14:38

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Waszyngtonu w największym Marszu dla życia w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiając jego uczestników Papież Franciszek podkreślił, że „dopiero wówczas, gdy świętość osoby ludzkiej jest respektowana i jej prawa uznane, różne formy niesprawiedliwości społecznej mogą zostać przezwyciężone”.

Waszyngtoński marsz odbył się już po raz 49. Ma on miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił w tym kraju na aborcję. Jego uczestnicy mają nadzieję, że zwiększająca się ochrona życia poczętego w poszczególnych stanach USA wkrótce doprowadzi do zniesienia wspomnianego wyroku i tym samym pozostawienia kwestii ochrony życia w gestii prawodawstwa poszczególnych stanów. Przepisy chroniące życie nienarodzonych od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie ich serca, obowiązują już m.in. w Arizonie, Teksasie, na Florydzie, w Arkansas, Alabamie, Ohio i Missouri. A kolejne 26 stanów chce zmienić swe prawo, występując szczególnie przeciwko aborcji chirurgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję