Reklama

Wiadomości

Czysta energia z Bałtyku

Czy farmy wiatrowe staną się jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki?

Polskie firmy ruszają na podbój Bałtyku – w najbliższych latach planują wybudować na wybrzeżu morskie farmy wiatrowe. Najwięcej mocy zainstalowanej na Morzu Bałtyckim będzie posiadało PGE. Ogólny trend inwestycji w farmy wiatrowe pokazuje, że od tego czystego źródła energii nie ma odwrotu. Od 2013 r. globalny rynek morskich farm wiatrowych rósł rocznie średnio o 24%. Zastanówmy się więc, jak powstają farmy wiatrowe i czy zmienią one oblicze polskiej energetyki.

Morski plac budowlany

Obecnie farmy wiatrowe na różnych akwenach morskich posiada jedenaście europejskich państw. Najwięcej z nich powstaje na Morzu Północnym, ale dzięki znakomitym warunkom wietrznym Bałtyk ma szansę stać się drugą najczęściej wybieraną lokalizacją dla tego typu inwestycji w Europie. Na korzyść Morza Bałtyckiego przemawiają jego relatywnie płytkie wody i niskie fale, co ułatwia instalację turbin, oraz niewielkie zasolenie, co radykalnie zmniejsza ryzyko szybkiej korozji materiałów, z których wykonana jest podstawa turbiny.

Budowa farm wiatrowych na morzu jest sporym wyzwaniem inżynieryjnym. PGE dba o to, by powstawały one co najmniej 25 km od linii brzegowej, dzięki czemu ich wpływ na życie lokalnej społeczności jest minimalny. Sama budowa trwa 2-3 lata. Jeśli jednak doliczyć do tego czas niezbędny na przygotowania oraz konieczność uzyskania pozwoleń, okazuje się, że realizacja całej inwestycji wydłuża się średnio do 5-7 lat. Do budowy zaangażowana jest flota specjalistycznych jednostek morskich. Są to jednostki instalacyjne na potrzeby stawiania osobno turbin i osobno fundamentów. Niektóre mają możliwość stawiania obu tych komponentów równocześnie. Z uwagi na zaangażowanie wielu jednostek pływających podstawą tego typu inwestycji jest odpowiedni port z nowoczesną infrastrukturą, pozwalającą na obsługiwanie tej wysoko wyspecjalizowanej flotylli.

Impuls dla gospodarki

Reklama

Inwestycje PGE na Morzu Bałtyckim już teraz dają impuls do rozwoju całego polskiego wybrzeża. Znakomitym tego przykładem jest Ustka. Choć tamtejszy port ustępuje rozmachem i znaczeniem portom w Gdańsku czy Gdyni, to właśnie tam PGE rozważa budowę portu serwisowego dla morskich inwestycji energetycznego giganta. Inwestycja w Ustce w praktyce pokazuje, że budowa morskich farm wiatrowych będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Zdaniem ekspertów, blisko siedemdziesiąt siedem sektorów gospodarki może wziąć udział w rozwoju projektów wiatrowych na morzu. Szacuje się, że dzięki farmom wiatrowym w ciągu najbliższej dekady przybędzie ok. 70 tys. nowych miejsc pracy.

Wysoka stawka

Czysta i niewyczerpana energia dostarczana przez farmy wiatrowe sprawia, że na Bałtyku rywalizacja o palmę pierwszeństwa w ich produkcji narasta. Wiele zagranicznych podmiotów zaangażowanych jest w projekty na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej i wietrzy w tym dla siebie duże zyski. Dlatego tak ważna jest konsolidacja rodzimych sił. W tym celu PGE podpisało porozumienie z Eneą i Tauronem. Współpraca polskich spółek zwiększy ich szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia oraz pomnoży możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Stawką jest nasza niezależność energetyczna. Do 2040 r. PGE planuje zbudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe łącznej mocy zainstalowanej, która będzie wynosić co najmniej 6,5 GW. Dostarczą one prąd do ponad 10 mln gospodarstw domowych i dzięki nim możliwe będzie uniknięcie blisko 21 mln ton emisji CO2. Obecnie PGE rozwija morskie projekty wiatrowe o łącznej mocy ok. 3,5 GW. Jak wynika z badań statystycznych, Polacy czekają na prąd z morskiego wiatru. Blisko dwie trzecie spośród nas chciałoby, aby ich domy zasilane były energią pozyskaną z morskich farm wiatrowych.

2021-11-30 08:34

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska zrealizowała wszystkie swoje postulaty w rozporządzeniu UE dot. bezpieczeństwa energetycznego; Niemcy protestują

2022-11-18 21:04

[ TEMATY ]

Unia Europejska

bezpieczeństwo

energetyka

fotostar/fotolia.com

Polska w rozporządzeniu UE dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego zrealizowała wszystkie swoje postulaty – poinformował PAP stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś. Według nieoficjalnych informacji, Niemcy długo protestowały w tej sprawie w Brukseli.

Z informacji PAP wynika, że Polska w ścisłej tajemnicy budowała w ostatnich tygodniach szeroką koalicję przeciwko Niemcom w tej kwestii. Ostatecznie po stronie Polski stanęła ponad połowa państw członkowskich.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję