Reklama

Wiadomości

Dolina Wodorowa na Podkarpaciu

Czy zeroemisyjne pojazdy napędzane wodorem na polskich drogach to wciąż tylko melodia przyszłości? Już niedługo marzenie może się stać naszą codziennością.

Jesienią w Sanoku zaprezentowano prototypowy autobus napędzany wodorem zbudowany przez AUTOSAN Sp. z o.o. Jest to odpowiedź na działania związane z utworzeniem „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Na październikowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni podjęli bowiem decyzję o przystąpieniu województwa podkarpackiego do tworzonego Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Stowarzyszenie ma na celu wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania podkarpackiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE, oraz na jego wykorzystaniu w energetyce, także cieplnej, w transporcie i infrastrukturze oraz w przemyśle. W powstanie Doliny Wodorowej ma się włączyć również Rzeszów. Podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie woj. podkarpackiego optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Wykorzystane zostaną do tego m.in. instrumenty i potencjał Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”, zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Decyzja ta jest kolejnym krokiem po podpisaniu w maju listu intencyjnego na rzecz stworzenia „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” w Rzeszowie. Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się latem natomiast spotkanie robocze sygnatariuszy listu intencyjnego, podczas którego dyskutowano nad możliwościami wdrożenia i zastosowania wodoru w gospodarce. Ustalono też pierwsze szczegóły dotyczące strategii powstania doliny. Na działalność „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” mają być przeznaczone specjalne środki finansowe ze strony państwa, a duża część źródeł finansowania tego przedsięwzięcia może pochodzić z UE. Środki będą wykorzystywane na działalność zarówno badawczą, jak i produkcyjną.

„Podkarpacka Dolina Wodorowa” jest elementem tworzonej „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Przewiduje ona powstanie co najmniej pięciu takich dolin, które będą centrami „dowodzenia” w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz w budowie infrastruktury. Jednym z celów jest rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce. W ten właśnie cel wpisuje się prezentacja prototypu zeroemisyjnego SANCITY 12LFH, w którym zamontowano silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru. AUTOSAN jest jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa, który powstał w celu tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby m.in. miejskiego transportu publicznego. Autobus jest już po testach drogowych, które odbyły się na ulicach Sanoka – obecnie jest w trakcie homologacji.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję