Reklama

Niedziela Kielecka

Srebrny jubileusz bazyliki miechowskiej

Parafia Grobu Bożego w Miechowie obchodziła ćwierćwiecze nadania parafialnej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Miechowskim Domu Kultury.

Niedziela kielecka 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

TER

Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Były referaty naukowe, pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kulminacyjnym punktem była Msza św. w bazylice miechowskiej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W końcu się udało

Świętowanie rozpoczęła prelekcja pt. 25. rocznica ogłoszenia nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu pw. Grobu Bożego w Miechowie i nadania kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Miechowa. Wygłosił ją urodzony w Miechowie ks. prał. dr Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W pierwszej części swojego wystąpienia przedstawił starania o przyznanie godności bazyliki mniejszej dla kościoła miechowskiego, podjęte w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Starania te zbiegły się w czasie z działaniami zmierzającymi do utworzenia zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Jak przypomniał ks. Bielecki, pierwsze starania o przyznanie godności bazyliki kościołowi w Miechowie czynił już ks. inf. Jan Widłak, „lecz czasy powojenne nie sprzyjały realizacji tej inicjatywy”. Kolejnym kapłanem, który poczynił wiele starań, aby zrealizować tę ideę, był ks. inf. Stanisław Wesołowski. Formalnie działania zmierzające do zrealizowania tego pomysłu rozpoczęły się w 1994 r. po mianowaniu proboszczem parafii w Miechowie ks. kan. Jerzego Gredki i trwały one 18 miesięcy. Biskup Kazimierz Ryczan pismem z 22 października 1994 r. w imieniu swoim, duchowieństwa i wiernych diecezji kieleckiej zwrócił się do papieża Jana Pawła II z prośbą, „aby świątynię miechowską uczcił godnością i tytułem bazyliki mniejszej”. Prośbę biskupa kieleckiego jednogłośnie poparli kilka dni później wszyscy polscy biskupi zebrani na konferencji w Niepokalanowie. Ksiądz Bielecki szczegółowo mówił o wydarzeniach z niedzieli 3 listopada 1996 r., którymi były: uroczyste nadanie Wielkiemu Przeorowi polskiego zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi tytułu honorowego obywatela miasta Miechowa, a następnie ogłoszenie breve papieża Jana Pawła II z 10 kwietnia 1996 r. o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu w Miechowie. Pod koniec prelekcji ks. Bielecki przedstawił działania zmierzające do ożywienia kultu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Zasłużony dla Kościoła i ojczyzny

Reklama

Podczas uroczystości zaprezentowano krótkometrażowy film edukacyjny pt.: O chrześcijańskich korzeniach Polski. Film został oparty m.in. na historii Zakonu Kanoników Bożogrobców. Po projekcji reżyser Krzysztof Noworyta opowiedział, jak powstawał obraz, szczegółowo opisując poszczególne etapy jego realizacji. Po ceremonii wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej wyróżnionym osobom odbyła się laudacja z okazji nadania imienia kpt. inż. Zbigniewa Sulatyckiego alei okalającej budynek poklasztorny w Miechowie. Tekst nadania imienia alei odczytał proboszcz miechowskiej parafii ks. Franciszek Siarek. – Oznajmiamy wszystkim, komu należy, iż w dowód wdzięczności za przychylność, wsparcie i zaangażowanie na rzecz odnowienia i renowacji budynku poklasztornego bożogrobców oraz bazyliki kolegiackiej pod wezwaniem Grobu Bożego w Miechowie, zasłużonego dla Kościoła i ojczyzny wielce szanownego pana kapitana Żeglugi Wielkiej inż. Zbigniewa Sulatyckiego, kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ze zwierzchnictwem w Polsce niniejszym nadaje się alei spacerowej, położonej w mieście Miechowie (...) imię: „Aleja kapitana Żeglugi Wielkiej inż. Zbigniewa Sulatyckiego”.

Wiara jest moją kotwicą

Kapitan Sulatycki dziękował za wyróżnienie, ale – jak przyznał – miał pewne obawy, czy je przyjąć, ponieważ – jak powiedział – „strasznie się boję pychy i chciałbym być niezauważalny”, lecz chciałby także postępować tak jak „nasi wielcy poprzednicy, pod hasłem: służba – nic więcej”. – Na stare lata, jak człowiek sobie zsumuje to wszystko, to widzi, że żyjemy w przedsionku i teraz od nas będzie zależało, czy będziemy wpuszczeni na tę ucztę, (...) a to będzie zależało właśnie od tego, czy my potrafimy żyć tak, jak Pan Bóg nam przykazał – powiedział. Dzieląc się swoimi przemyśleniami, przyznał, że wiara była dla niego najważniejszą kotwicą. Życzył wszystkim, aby się szanowali i kochali. – To jest piękny drogowskaz dla każdego z nas, jeżeli z tego przedsionka chcemy wejść do pięknego pokoju, a tam się wszystko zaczyna – podsumował, kończąc podziękowania. Następnie wszyscy zebrani przeszli na tyły bazyliki i tam, po odsłonięciu tablicy z nazwą alei, bp Piotrowski poświęcił ją.

Obfity dzban życia

W homilii bp Piotrowski nawiązał do dziejów miechowskiego kościoła posiadającego najwierniejszą kopię Grobu Bożego na świecie. – Srebrny jubileusz ustanowienia miechowskiej świątyni bazyliką mniejszą wyrasta na gruncie niebywałej historii tego miasta, związanego od XII wieku z historią pobożnego rycerza Jaksy z Miechowa, a także z wielowiekowej obecności i duszpasterskiej obecności Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu – mówił, przypominając, że z tego powodu „3 listopada 1996 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, znamienity syn małopolskiej ziemi, na prośbę ówczesnego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, nadał tej świątyni tytuł bazyliki mniejszej”. Biskup powiedział, że miechowska świątynia związana jest z następcą świętego Piotra i „tu powinno wybrzmiewać jego nauczanie, tu trzeba się modlić w jego intencjach. O to prosił też polskich biskupów Ojciec Święty Franciszek. To właśnie ten akt sprzed 25 lat zwieńczył długi wysiłek księży proboszczów, starających się o zyskanie tytułu bazyliki dla tego wyjątkowego obiektu kultu”. Biskup przypomniał, że 22 grudnia 1997 r. bp Ryczan erygował przy bazylice Miechowską Kapitułę Kolegiacką. Nawiązując do słów z czytań o proroku Eliaszu i kobiecie z Sarepty Sydońskiej, powiedział: – Mamy nasz obfity dzban życia, cenniejszy niż ten kobiety z Sarepty. Jest nim ta bazylika mniejsza, a w niej codziennie Eucharystia oraz sakrament pokuty, głoszone słowo Boże, modlitwa osobista i wspólnotowa oraz najlepsza życiowa busola w relacji z bliźnimi, jaką jest przykazanie miłości Boga i bliźniego – podkreślił.

Miechowska świątynia pochodzi z XII wieku. Jest polską siedzibą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Opiekujący się świątynią bożogrobcy utworzyli kopię jerozolimskiego Grobu Pańskiego, która jest celem licznych pielgrzymek.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra na Wawelu świętuje

Niedziela małopolska 14/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Małgorzata Cichoń

Katedra Wawelska to żywa księga, nad którą pochylamy się dzisiaj z wielkim pietyzmem i miłością. Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość. Uczy mądrze budować na Skale, którą jest Chrystus – mówił w Krakowie kard. Stanisław Ryłko, legat papieski, który przewodniczył Eucharystii, odprawionej 28 marca, dokładnie 650 lat po konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Czortkowie

2022-05-19 21:30

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

W dwudziestym dniu naszego pielgrzymowania po ziemi ukraińskiej stajemy w miejscu, gdzie kult Matki Bożej Różańcowej trwa od ponad 400 lat. Był on niewątpliwie podstawą do ustanowienia tu w roku 2009 – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Stajemy w kościele oo. Dominikanów w Czortkowie.

Jak podaje historia, ojcowie dominikanie przybyli do Czortkowa 22 lutego 1619 roku. Kościół stał się na długie lata jedyną, rzymskokatolicką świątynią dla Czortkowa i okolicznych wiosek. Od początku duszpasterzowania ważną rolę odgrywał kult maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję