Reklama

Niedziela Świdnicka

Ku czci Chrystusa Króla

Ojcowie sercanie biali od wielu lat na jednym z polanickich wzgórz oddają cześć Chrystusowi Królowi.

Niedziela świdnicka 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Parafia Chrystusa Króla w Polanicy-Sokołówce

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Jednak na przestrzeni blisko wieku był jeden wyjątek, kiedy to w kaplicy poświęconej Królowi Wszechświata nie sprawowano Mszy św. odpustowej. Mówił o tym 21 listopada o. Wojciech Kotowski, prowincjał Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. – Działo się to 75 lat temu, kiedy to współbracia niemieccy, którzy zakupili dawny Zajazd Myśliwski, przemianowali na klasztor i ofiarowali go Chrystusowi Królowi w 1927 r., musieli to miejsce opuścić po wojnie w 1946 r., a polscy sercanie biali z Francji przybyli tutaj dopiero pod koniec tegoż roku. Był to jedyny rok, gdy nie był celebrowany odpust Chrystusa Króla w Sokołówce – przypomniał prowincjał.

Realizacja zakonnego zawołania

Kaznodzieja stwierdził, że celem współbraci niemieckich było, aby miłość Najświętszego Serca Zbawiciela promieniowała z tej góry na całą Kotlinę Kłodzką, a obok Jego Serca było czczone Niepokalane Serce Maryi. – W 2017 r. zostało tu ustanowione sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i pojawiła się tutaj figura, która peregrynowała po całej diecezji świdnickiej, tak jakby Niepokalane Serce Maryi przyszło do Najświętszego Serca Jezusa Króla Wszechświata. To dla nas sercanów białych wielka radość i wielkie zadanie. To praktyczna realizacja naszego zakonnego zawołania: „Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi cześć i chwała” – podkreślił o. Kotowski, który nawiązał również do 5. rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Przewodniczący liturgii modlił się wraz z wiernymi, by Chrystus królował w koronie państwa polskiego, sercach jego obywateli, we wszystkich obszarach życia społecznego, w środkach społecznego komunikowania, w szkołach i programach wychowawczych, w trosce o pracę i chleb powszedni, w budowie bezpieczeństwa i ładu społecznego, w opiece nad chorymi, pokrzywdzonymi i uzależnionymi, w naszych rodzinach, w naszych sercach, a wierni ochoczo odpowiadali: „Króluj nam Chryste”.

Słowo kustosza

Zabierając głos na zakończenie odpustowej Eucharystii proboszcz wspólnoty i zarazem kustosz diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o. Zdzisław Świniarski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i zaprosił na przyszłoroczne obchody 75-lecia powołania polanickiej parafii Chrystusa Króla oraz na 5. rocznicę ustanowienia sanktuarium, a także w imieniu Maryi na pierwsze soboty miesiąca, które są w tym miejscu celebrowane przez cały rok o godz. 18.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem. Panu Jezusowi towarzyszyła Jego Matka w fatimskiej figurze. Modlono się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji świdnickiej, a na zakończenie odnowiono Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2021-11-30 08:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadchodzący w obłoku

Niedziela podlaska 47/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Chrystus Król

miłosierdzie Boże

Ks. Zenon Czumaj

Obraz Miłosierdzia Bożego z kaplicy w Siemionach

Obraz Miłosierdzia Bożego z kaplicy w Siemionach

Zazwyczaj listopad kojarzy się nam z pochmurnym niebem i posępnym nastrojem. Jest to jednak miesiąc bogaty w wiele znaczących wydarzeń w dziejach orędzia Miłosierdzia Bożego, a w Piśmie Świętym mamy zapowiedzi, że Chrystus jako Król nadejdzie na obłokach

Listopad możemy nazwać miesiącem miłosierdzia nie tylko z powodu częstszej modlitwy za zmarłych. Pod koniec tego miesiąca w 1966 r. przeniesiono doczesne szczątki s. Faustyny Kowalskiej z cmentarza do klasztornej kaplicy, a w 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Dives in Misericordia”. Gdy jednocześnie święto narodowe skłania nas do wdzięczności za łaskę wolności dla naszej ziemskiej Ojczyzny, warto wspomnieć jedną z wizji św. Faustyny, która ujrzała Chrystusa na obłoku, a Ten na jej prośbę udzielił błogosławieństwa Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję