Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkania Akademickie

Już po raz 13. w kościele filialnym Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie odbyły się Spotkania Akademickie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

akademia

spotkania

Joanna Ferens

Przed kościołem w Bukowinie

Przed kościołem w Bukowinie

Rozpoczęły się one wykładem rektora Akademii Zamojskiej na temat roli akademii w formacji człowieka. Następnie została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii w Biszczy.

Wdzięczność i prośba

– Spotkania to piękna tradycja, którą chcemy kontynuować – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej. – Ta tradycja nawiązuje do wdzięczności Panu Bogu za dar, którym jest akademia, ale jest to również pewnego rodzaju prośba do Pana Boga, aby błogosławił temu dziełu i żeby to dzieło realizowało swoją misję, którą jest przygotowywanie młodych ludzi do służby publicznej, wychowanie światłych, prawych i mądrych obywateli. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy to niektórzy gubią swą tożsamość narodową, kulturową czy cywilizacyjną, kiedy łatwo zapomnieć, jakie są zagrożenia i sprawy najważniejsze. Chcemy tu, w gronie przyjaciół, dawać świadectwo tradycji, gdyż to właśnie dzięki finansowemu wsparciu profesorów akademii w Bukowinie wybudowany został kościół, który jest wotum za istnienie uczelni i prośbą do Boga o błogosławieństwo – podkreślił.

Dalsza część wydarzenia odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Bukowinie, gdzie miało miejsce spotkanie kulturalno-patriotyczne. Organizatorami spotkań są rektor i Senat Akademii Zamojskiej oraz Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny przy współpracy parafii w Biszczy, Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie, gospodarstwa agroturystycznego w Bukowinie i Zespołu Śpiewaczego „Krzewina” z Bukowiny.

Odtworzona akademia

Akademia Zamojska jako świecka uczelnia została założona w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego i była organizowana przez Szymona Szymonowica. Kształcili się w niej studenci z Polski i Litwy. Została zlikwidowana w 1784 r. przez Austriaków w czasie pierwszego rozbioru Polski. Dzięki staraniom wielu osób, na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, akademia została odtworzona 1 września 2021 r. Organizowane od 2008 r. Spotkania Akademickie to wyraz współpracy Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny i uczelni wyższej z Zamościa. Odwołuje się ona do tradycji sięgającej XVII wieku. W 1600 r., a więc 6 lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował wieś Bukowina jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów akademii i jej profesorom, a także stała się miejscem wypoczynku wykładowców po zakończeniu roku szkolnego.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akademia zakończona

Adopcji nie należy się bać. Zdaję sobie sprawę, że wokół tego ważnego wydarzenia narosło wiele mitów, ale im więcej się o tym mówi, tym sprawa jest prostsza. Najlepiej po prostu udać się do naszego ośrodka, a tam nasi specjaliści wyjaśnią wszystkie kwestie prawno-psychologiczne – powiedział ks. Grzegorz Koss podczas ostatniego spotkania w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję