Reklama

Aspekty

Kobiety u Gospodyni Babimojskiej

W sanktuarium w Babimoście odbyło się III Diecezjalne Spotkanie Kobiet. Razem z naszymi diecezjankami modlił się biskup kaliski Damian Bryl.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

Diecezjalne Spotkanie Kobiet

Piotr Krawcewicz

Uczestniczki spotkania wsparły doposażenie porodówki w kameruńskim ośrodku zdrowia

Uczestniczki spotkania wsparły doposażenie porodówki w kameruńskim ośrodku zdrowia

W trakcie kobiecego spotkania, które miało miejsce 27 listopada, była okazja do przyjścia z pomocą kobietom jej potrzebującym. Dzięki uprzejmości Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze zorganizowano kiermasz z książkami, z którego dochód będzie przeznaczony na doposażenie porodówki w kameruńskim ośrodku zdrowia. – Chcemy jako kobiety pomóc w ten sposób innym kobietom – mówi Anna Kobylińska ze Wspólnoty Oikos Berit, organizującej Diecezjalne Spotkanie Kobiet. – Jakiś czas temu byłam w Kamerunie na dominikańskiej misji. Jest taki zwyczaj na misjach, że odwiedza się mijane placówki rodaków. Tak poznałam s. Karolę, pasjonistkę, która właśnie przyleciała do Kamerunu. Dziś pracuje we wschodniej jego części, w ośrodku zdrowia. Siostra Karola postanowiła doposażyć to miejsce w fotel porodowy, żeby kobiety mogły godnie rodzić. To nie jest takie oczywiste jak u nas – z reguły kobiety rodzą w domach, na ziemi, bez bieżącej wody czy choćby łazienki. A jeśli trafiają do ośrodka, to często w skrajnie złym stanie.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. – Pielgrzymka jest po to, żeby się pomodlić. Przyjechaliśmy i przyszliśmy tutaj, bo ufamy, że w tym miejscu nasza modlitwa wobec tego pięknego wizerunku ma jakiś szczególny wymiar – mówił bp Bryl w homilii.

Mimo sanitarnych obostrzeń i koniecznej zmiany programu, do Babimostu przybyło sporo diecezjanek. – Jestem na tym spotkaniu drugi raz, poprzednio jeszcze przed pandemią. Bardzo mnie to umocniło, pokazało mi, że kobiety, kiedy są razem, tworzą piękną wspólnotę, mają wewnętrzną siłę. Dało mi poczucie, że jesteśmy razem i że taka wspólna modlitwa bardzo umacnia i jest piękna – mówi Emilia Tomczak. – Dzisiaj jestem tu przede wszystkim dlatego, że Matka Boża uratowała kiedyś Babimost przed zarazą, więc myślę, że teraz jest czas, by umocnić swoją wiarę w to, że Pan Bóg nad wszystkim czuwa i rozwiąże nasze problemy.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie do Babimostu na IV Diecezjalne Spotkanie Kobiet

2022-11-15 10:04

[ TEMATY ]

Babimost

Diecezjalne Spotkanie Kobiet

Matka Boża Gospodyni Babimojska

Karolina Krasowska

Temat przewodni, który towarzyszyć będzie uczestniczkom, to „Języki miłości – perły codzienności”

Temat przewodni, który towarzyszyć będzie uczestniczkom, to „Języki miłości – perły codzienności”

19 listopada w sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbędzie się IV Diecezjalne Spotkanie Kobiet.

Gościem spotkania będzie s. Monika Jagiełło SAC, pallotynka, trener, pracownik Instytutu Pallottiego. Temat przewodni, który towarzyszyć będzie uczestniczkom, to „Języki miłości – perły codzienności”. Prowadząca skupi się na posługiwaniu się językiem, który jest komunikatywny dla drugiej osoby i który jest warunkiem tworzenia pogłębionych relacji, za którymi tęsknią współczesne kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję