...jeden z największych na świecie zbiorów starożytnych tekstów i rzadkich ksiąg znajduje się w Bibliotece Watykańskiej? Bodaj najcenniejszym obiektem, który tam znajdziemy, jest Kodeks Watykański, będący najwcześniejszym przekładem kompletnej Biblii, spisany po grecku na pergaminie. Wśród najbardziej znanych woluminów możemy wymienić: De arte venandi cum avibus – traktat o sokolnictwie autorstwa cesarza Fryderyka II, Sekretarz galezjański – jedna z najstarszych ksiąg liturgicznych – czy też Zwój Jozuego, Terencjusz Watykański, Ewangeliarz z Lorsch. Nie zabrakło też „egzotycznych” obiektów rodem z prekolumbijskiego Meksyku, takich jak Kodeks Borgia, będący azteckim dokumentem, który składa się z 39 arkuszy zawierających m.in. obserwacje astronomiczne i teksty religijne.
Biblioteka oficjalnie powstała w 1448 r. jako publiczna czytelnia dla całego miasta. Początki jej funkcjonowania były skromne, zawierała zaledwie kilkaset woluminów. Stan posiadania rósł jednak szybko i już pod koniec XV wieku było ich ok. 3,5 tys. Obecnie biblioteka jest miejscem przechowywania ok. 1,6 mln starych i współczesnych książek, w tym 180 tys. manuskryptów i 9 tys. inkunabułów, a ponadto dziesiątek tysięcy rozmaitych zdjęć i rysunków. W XVIII wieku utworzono nowe oddziały biblioteczne, m.in. numizmatyczny. Z tego względu możemy w niej podziwiać ponad 300 tys. monet i medali pochodzących z różnych zakątków świata.
Dzięki postępującej digitalizacji bibliotecznych zasobów znajdziemy w internecie dziesiątki tysięcy bezcennych woluminów, które przez wieki były gromadzone w Bibliotece Watykańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu