Reklama

Niedziela Lubelska

Wigilia Miłosierdzia

Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała wigilijne spotkanie dla ponad tysiąca osób ubogich, bezdomnych, samotnych.

Niedziela lubelska 2/2022, str. V

[ TEMATY ]

Wigilia Caritas

Paweł Wysoki

Osoby potrzebujące otrzymały paczki z żywnością

Osoby potrzebujące otrzymały paczki z żywnością

W tym samym czasie w Lublinie, Puławach, Chełmie i Krasnymstawie osoby potrzebujące zgromadziły się na wspólnej modlitwie i śpiewaniu kolęd. Z powodu nadal trwającej pandemii nie można było zorganizować tradycyjnej Wigilii przy stołach, jednak 24 grudnia wszyscy potrzebujący otrzymali paczki z potrawami na świąteczny stół oraz z długoterminową żywnością.

Jak ważny jest człowiek

W Lublinie w wigilijnym spotkaniu uczestniczył abp Stanisław Budzik, który pobłogosławił opłatki, udzielił pasterskiego błogosławieństwa oraz wydawał paczki ubogim. – Nie możemy usiąść przy wigilijnym stole, z powodów sanitarnych jest to w tym roku niemożliwe, ale nawet ta trudna sytuacja nie przeszkadza w tym, aby być świadkiem miłosierdzia. Miłosierdzie jest praktykowane w tym miejscu codziennie; jest tam, gdzie działa Caritas. Tu codziennie ubodzy przychodzą na posiłek, bezdomni uzyskują porady lekarskie, mają gdzie się umyć i przebrać oraz spędzić czas. Miłosierdzie jest jednym z podstawowych zadań chrześcijaństwa. Jezus Chrystus stał się człowiekiem po to, byśmy Go odnajdywali i spotykali w człowieku. Jezus chyba dlatego narodził się jako dziecko i w tak ubogich warunkach, żeby nam przypomnieć, że wtedy najprościej i najłatwiej Go spotkać; możemy Mu pomóc, ogrzać, nakarmić, wlać w jego duszę pokój i przypomnieć o wielkiej godności człowieka. Skoro Bóg stał się człowiekiem, jak ważny musi być człowiek – powiedział abp Stanisław Budzik. Zwracając się do uczestników Wigilii Miłosierdzia, podkreślił: – Znakiem nocy Bożego Narodzenia jest światło z nieba i pokój, który ogarnia tych, którzy mają Boga w sercu i Boga odnajdują w człowieku. Tylko wtedy znajdziemy pokój na ziemi, jeśli będziemy z miłością odnosić się do niewidzialnego Boga, który w Jezusie Chrystusie stał się widzialny, którego możemy odkrywać w każdym potrzebującym człowieku.

Dar serca

– Wigilia Miłosierdzia podkreśla godność człowieka, że nie jest on samotny i pozostawiony sobie, a to, co od nas dostaje, pochodzi z potrzeby serca – powiedział ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. – Jesteśmy dla wszystkich potrzebujących pomocy, żeby w czasie świąt Bożego Narodzenia nie czuli się opuszczeni – podkreślił. W przygotowanie świątecznego posiłku, a także paczek z żywnością, włączyła się rzesza darczyńców w szkołach, parafiach, instytucjach i zakładach pracy. 5. jubileuszową Wigilię Miłosierdzia wsparły m.in. Anielskie Smaki (1000 trzydaniowych posiłków), Perła Browary Lubelskie (500 paczek i 400 porcji bigosu wigilijnego), Selgros Cash & Carry (800 paczek żywnościowych), DB Schenker, a także parafie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, Miłosierdzia Bożego w Puławach i Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie. Dzięki zaangażowaniu kilkuset wolontariuszy, paczki zostały wydane osobom potrzebującym podczas wigilijnych spotkań, a także dostarczone do domów osób starszych i chorych. Jak wylicza ks. P. Tomaszewski, w sumie przedświąteczna pomoc trafiła do ok. 3 tys. osób.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobroć nie tylko na święta

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Wigilia Caritas

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie wigilijne dla kilkuset osób ubogich, samotnych i bezdomnych odbyło się w formie cateringu w Częstochowie. Zorganizowała je archidiecezjalna Caritas. 

– Nadziei życzę tym wszystkim, którzy dzisiaj tutaj są zgromadzeni przed kuchnią św. Józefa, która będzie owocować przez cały rok, a nie tylko od święta. To, co mówił kiedyś Roman Brandstaetter, aby nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem dni powszednich. Dlatego składam życzenia odnowionej nadziei, którą możemy pokładać tylko w Bogu. Mamy swoją pośredniczkę też niezawodną, jaką jest Maryja. Ufajmy, że Jej wstawiennictwo wyprosi nam potrzebne drogi do siebie nawzajem i lepszego, Bożego świata – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia podczas spotkania wigilijnego dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych, zorganizowanego w Częstochowie przez archidiecezjalną Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję