Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odszedł ksiądz poeta

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

pogrzeb

zmarły

www.parafia.trzcianka.com.pl

Odszedł ksiądz poeta

„Kocham zmierzch, bo ma coś ze spełnienia, woal nocy otula i łagodzi kontury, wycisza, przynosi odpoczynek. Stąpając bezszelestnie, aby nie spłoszyć ciszy, słyszysz rytm serca i stuk zegarów mierzących nieubłagany czas. Chciałoby się zatrzymać wieczorne godziny , owinąć się pokojem i z miłością przejść na drugi brzeg… Do Domu Ojca” (ks. Zbigniew Czuchra MS)

Tak właśnie 10 maja w niedzielę nad ranem „owinięty pokojem i z Miłością” przeszedł ks. Zbigniew Czuchra MS do domu Ojca.

We wtorek w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie została odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. Księdza Zbigniewa zostało odwiezione do Dębowca, gdzie w środę miał miejsce pogrzeb. Przeżył 81 lat, w tym 50 lat życia zakonnego i 47 lat kapłaństwa . Urodził się 29 listopada 1934 r. w miejscowości Suchodół (k. Krosna). Był synem Władysława i Joanny z domu Stec. Chrzest przyjął 6 stycznia 1935 r. w Krośnie. Po ukończeniu Technikum Rachunkowości Rolnej w Trzcinicy został przyjęty do Nowicjatu w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów 24 grudnia 1964 r. i po jego odbyciu, 25 grudnia 1965 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Profesję wieczystą przyjął 24 grudnia 1967 r. w Dębowcu. Święcenia diakonatu otrzymał 21 marca 1968 r. i 21 czerwca 1968 r. przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie.

Reklama

Posługiwał jako katecheta w Trzciance (1968- 71), w Rzeszowie (1971-79), mistrz Nowicjatu w Dębowcu i prowincjalny referent powołań (1979-81), dyrektor kleryków w Krakowie (Koszalińska) - 1981-82 r., radny prowincjalny (1982 r.), prefekt kleryków (1982-85 r.), proboszcz i superior w Sobieszewie (1985-91 r.), ojciec duchowny klerykatu (1991-95 r., a od 199, również ojciec duchowny prowincji), proboszcz w Dębowcu - 1995-2002 r. Wikariusz i pomoc duszpasterska w Rzeszowie - 01.09.2002 do 10 .5.2015 r.

Od 2002 do 2014 r. pełnił funkcję referenta Wydziału spraw zakonnych. Był darzony wielkim szacunkiem przez siostry, którym służył. Od początku pracował w diecezjalnym Radiu Via, gdzie prowadził audycje autorskie, współpracował z tygodnikiem katolickim „Niedziela”, zwłaszcza z „Niedzielą Rzeszowską” i z „Posłańcem Matki Bożej Saletyńskiej”. Organizował wieczory poetycko-muzyczne, głosił rekolekcje dla różnych środowisk w całej Polsce. Wydał kilka tomików poezji, kochał muzykę, kochał ludzi i przyrodę.

2015-05-14 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł najstarszy kapłan diecezji radomskiej

2020-07-31 16:47

[ TEMATY ]

kapłan

zmarły

kapłan

diecezja radomska

najstarszy

Pixabay.com

Zmarł ks. kanonik dr Marian Jaskólski, najstarszy kapłan diecezji radomskiej. Miał 95 lat. Był mieszkańcem Domu Księży Seniorów w Radomiu do którego powrócił jako ozdrowieniec po pokonaniu koronawirusa.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą w poniedziałek, 3 sierpnia o godz. 12.00, w parafii św. Wawrzyńca w Sieciechowie. Po liturgii nastąpi przewiezienie ciała z kościoła i pochowanie na cmentarzu parafialnym w Sieciechowie.

Ks. Marian Jaskólski urodził się 7 września 1925 r. w Sieciechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1949 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Odrzywół, Opatów, Radom – Opieki NMP, Radom – św. Jana Chrzciciela.

Przez krótki czas był także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu oraz rektorem kościoła Świętej Rodziny w Radomiu. Jako proboszcz duszpasterzował w parafii Jedlnia. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał jako rezydent w parafii Jedlnia, a następnie w Domu Księży Emerytów w Radomiu.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: "Passauer Neue Presse": stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo zły

2020-08-03 09:02

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - poinformował w poniedziałek niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

Jak powiedział Seewald, 93-letni emerytowany papież jest bardzo słaby. Ma nadal sprawny umysł i pamięć, ale jego głos jest ledwo słyszalny. Papież choruje od czasu powrotu z Ratyzbony, gdzie odwiedził swego brata tuż przed jego śmiercią.

Seewald osobiście przekazał w sobotę Benedyktowi XVI napisaną przez siebie biografię niemieckiego papieża. Jego rozmówca był mimo swych cierpień w nastroju optymistycznym i zadeklarował, że jeśli zaistnieje taka możliwość, iż częściowo odzyska siły, wówczas znów sięgnie po pióro. (PAP)

dmi/ ap/

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję