Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

5-letnia „Lutnia”

Chór Mieszany Lutnia z Ligoty kultywowaje tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz

Chór Lutnia

Archiwum Franciszka Brańki

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swój jubileusz chórzyści uczcili styczniowym koncertem w kościele Opatrzności Bożej w Ligocie. Najpierw w ich intencji była sprawowana Msza św. Po niej odbył się występ z udziałem jubilatów i zaprzyjaźnionego Chóru Mieszanego „Hejnał Mazańcowice”. Sopranem zaśpiewała Joanna Korpiela-Jatkowska, tenorem – Wojciech Przemyk, a na fortepianie grała Agnieszka Klimasara. Chórami dyrygował Krzysztof Przemyk, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału w Bielsku-Białej, który wręczył chórzystom brązowe odznaki honorowe przyznane przez PZHiO o. w Bielsku-Białej oraz dyplomy uznania. – Pracuję z chórem od początku. Spotykamy się na próbach co środy. Członkowie „Lutni” mają do mnie cierpliwość i wytrwale przychodzą. Życzę,abyśmy nadal tworzyli to, co tworzymy – powiedział Krzysztof Przemyk. Na koniec proboszcz ks. Jan Błotko zaznaczył, że koncert był pięknym wydarzeniem religijnym, tym bardziej że można go było wysłuchać na żywo.

Jak podkreśla prezes „Lutni” Franciszek Brańka, chór mieszany powstał w październiku 2016 r. z inicjatywy kochającej muzykę i lubiącej śpiewać grupy mieszkańców Ligoty, którzy zainspirowani lokalnymi spotkaniami z piosenką biesiadną i wspólnym kolędowaniem postanowili założyć zespół chóralny. – Przyjęliśmy nazwę Chór Mieszany Lutnia jako kontynuację działającego w międzywojniu w ówczesnej gminie Ligota zespołu Lutnia kierowanego przez Józefa Szweda. Lubimy śpiewać, przynosi nam to satysfakcję, a choć próby nieraz są wymagające, to efekt w postaci dobrego koncertu daje zadowolenie i radość w sercach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom i organizacjom, które nas dotychczas wspierały, nade wszystko dyrygentowi Krzysztofowi. W repertuarze wykonujemy pieśni sakralne, ludowe i świeckie. Głównie śpiewamy na chwałę Panu Bogu, a i chcemy też kultywować tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego, która zawiera w sobie przekaz wartości chrześcijańskich – mówi Niedzieli prezes „Lutni” Franciszek Brańka. Od początku działalności uczestniczyli w różnych festiwalach i koncertach organizowanych przez MDK w Czechowicach-Dziedzicach oraz koncertach w ramach wakacyjnych imprez plenerowych „Ligota Folk”. Współorganizowali i uczestniczyli w Festiwalach Kolęd i Pastorałek im. Piotra Jakóbca „Spotkanie z Kolędą” i Ekumenicznym Spotkaniu z Pieśnią Wielkopostną „Adoramus Te Christe”. W pierwszym publicznym występie za najlepsze wykonanie kolędy: „Bóg się rodzi” zdobyli nagrodę specjalną burmistrza Czechowic-Dziedzic i wyróżnienie jury na I Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i grajmy Mu” zorganizowanym przez MDK w Czechowicach-Dziedzicach, w którym chór działał od 2017 r. Od marca 2019 r. jest członkiem PZHiO o. w Bielsku-Białej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat w „Niedzieli”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2016, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Katarzyna Jaskólska

W 2010 r. w Gorzowie odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia istnienia „Aspektów”

W 2010 r. w Gorzowie odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia istnienia „Aspektów”

„Aspektom” jako diecezjalnej wkładce do „Niedzieli” w 2016 r. stuknie 20 lat. Sam tytuł jest znacznie starszy – pierwszy numer „Aspektów” ukazał się przecież już ponad 30 lat temu

Bez komputerów, drukarek i Internetu, jedynie z zapałem i powielaczem – takie były początki. „Aspekty” swój debiut miały jako pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie. Jego pierwszym opiekunem był śp. ks. Witold Andrzejewski. To wokół niego gromadzili się młodzi ludzie chętni do takiej pracy i – co tu dużo mówić – wystarczająco odważni, bo choć „Aspekty” były rozprowadzane jawnie, to jednak za samo bycie w redakcji groziły szykany (stąd pseudonimy, którymi podpisywali się autorzy tekstów).

CZYTAJ DALEJ

Płock: Odsłonięto tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę

2024-02-25 21:00

[ TEMATY ]

Inka

wikipedia.org

Danuta Siedzikówna „Inka”

Danuta Siedzikówna „Inka”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w niedzielę tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelaną w Gdańsku w sierpniu 1946 r.

Podczas uroczystości zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz podkreślił, że Danuta Siedzikówna, która zginęła, mając niespełna 18 lat, to „ikona podziemia niepodległościowego w Polsce, ikona Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, ikona antykomunistycznego powstania”.

CZYTAJ DALEJ

Ćwierć wieku służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

2024-02-26 10:18

[ TEMATY ]

kościół farny we Wschowie

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

Archiwum autora

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej we Wschowie świętował srebrny jubileusz.

Uroczystej Mszy św. 25 lutego w kościele farnym przewodniczył asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. kan. Zbigniew Samociak. Eucharystię koncelebrowali proboszcz ks. kan. Dariusz Ludwikowski oraz wcześniejszy proboszcz ks. prał. Zygmunt Zając, który był inicjatorem powołania przed laty POAK przy parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję