Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

5-letnia „Lutnia”

Chór Mieszany Lutnia z Ligoty kultywowaje tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz

Chór Lutnia

Archiwum Franciszka Brańki

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Chór Lutnia z Ligoty w dniu jubileuszowego koncertu

Swój jubileusz chórzyści uczcili styczniowym koncertem w kościele Opatrzności Bożej w Ligocie. Najpierw w ich intencji była sprawowana Msza św. Po niej odbył się występ z udziałem jubilatów i zaprzyjaźnionego Chóru Mieszanego „Hejnał Mazańcowice”. Sopranem zaśpiewała Joanna Korpiela-Jatkowska, tenorem – Wojciech Przemyk, a na fortepianie grała Agnieszka Klimasara. Chórami dyrygował Krzysztof Przemyk, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału w Bielsku-Białej, który wręczył chórzystom brązowe odznaki honorowe przyznane przez PZHiO o. w Bielsku-Białej oraz dyplomy uznania. – Pracuję z chórem od początku. Spotykamy się na próbach co środy. Członkowie „Lutni” mają do mnie cierpliwość i wytrwale przychodzą. Życzę,abyśmy nadal tworzyli to, co tworzymy – powiedział Krzysztof Przemyk. Na koniec proboszcz ks. Jan Błotko zaznaczył, że koncert był pięknym wydarzeniem religijnym, tym bardziej że można go było wysłuchać na żywo.

Jak podkreśla prezes „Lutni” Franciszek Brańka, chór mieszany powstał w październiku 2016 r. z inicjatywy kochającej muzykę i lubiącej śpiewać grupy mieszkańców Ligoty, którzy zainspirowani lokalnymi spotkaniami z piosenką biesiadną i wspólnym kolędowaniem postanowili założyć zespół chóralny. – Przyjęliśmy nazwę Chór Mieszany Lutnia jako kontynuację działającego w międzywojniu w ówczesnej gminie Ligota zespołu Lutnia kierowanego przez Józefa Szweda. Lubimy śpiewać, przynosi nam to satysfakcję, a choć próby nieraz są wymagające, to efekt w postaci dobrego koncertu daje zadowolenie i radość w sercach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom i organizacjom, które nas dotychczas wspierały, nade wszystko dyrygentowi Krzysztofowi. W repertuarze wykonujemy pieśni sakralne, ludowe i świeckie. Głównie śpiewamy na chwałę Panu Bogu, a i chcemy też kultywować tradycję pieśni Śląska Cieszyńskiego, która zawiera w sobie przekaz wartości chrześcijańskich – mówi Niedzieli prezes „Lutni” Franciszek Brańka. Od początku działalności uczestniczyli w różnych festiwalach i koncertach organizowanych przez MDK w Czechowicach-Dziedzicach oraz koncertach w ramach wakacyjnych imprez plenerowych „Ligota Folk”. Współorganizowali i uczestniczyli w Festiwalach Kolęd i Pastorałek im. Piotra Jakóbca „Spotkanie z Kolędą” i Ekumenicznym Spotkaniu z Pieśnią Wielkopostną „Adoramus Te Christe”. W pierwszym publicznym występie za najlepsze wykonanie kolędy: „Bóg się rodzi” zdobyli nagrodę specjalną burmistrza Czechowic-Dziedzic i wyróżnienie jury na I Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i grajmy Mu” zorganizowanym przez MDK w Czechowicach-Dziedzicach, w którym chór działał od 2017 r. Od marca 2019 r. jest członkiem PZHiO o. w Bielsku-Białej.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna uczta

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Chór Lutnia

Piotr Lorenc/Niedziela

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

To było wielkie święto muzyki. 26 czerwca w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odbył się I Zlot chórów diecezji sosnowieckiej.

Początkowo w zlocie miało uczestniczyć 7 chór, ostatecznie wzięło w nim udział 5 zespołów. Pomysł zorganizowania zlotu wyszedł od ks. Mieczysława Miarki, proboszcza olkuskiej parafii. – Zaproponowałem ks. Robertowi Żwirkowi – diecezjalnemu duszpasterzowi organistów, który nomen omen prowadzi w naszej parafii chór – by w ramach 30. rocznicy powstania naszej diecezji, zorganizować zlot chórzystów. Pomysł ten bardzo mu się spodobał i od razu przystąpił do realizacji – powiedział ks. Mieczysław Miarka.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję